― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieDworzec PKS wraz z placem sprzedany! Miasto już szykuje nowe miejsce postoju...

Dworzec PKS wraz z placem sprzedany! Miasto już szykuje nowe miejsce postoju autobusów!

― REKLAMA ―spot_img

O tym, że władze gorzowskiego PKS zamierzają sprzedać dworzec wraz z placem manewrowym informowaliśmy na łamach GORZÓW.NEWS jako pierwsi już w lipcu tego roku. Ostatecznie do sprzedaży atrakcyjnej działki doszło kilka dni temu. Nabywcą został deweloper, który najprawdopodobniej postawi w tym miejscu wielorodzinne budynki mieszkalne. Gdzie teraz będą się zatrzymywać autobusy?

Przypomnijmy, że z końcem września dworzec PKS został całkowicie zamknięty. Przez kolejnie niespełna dwa miesiące można było jeszcze nabyć tu bilety w kasie. Ta od końca listopada też jest już zamknięta.

Jeszcze w 2014 roku PKS podpisał list intencyjny z miastem, którym ówcześnie zarządzał Tadeusz Jędrzejczak. Zakładał on współpracę w sprawie nabycia nieruchomości należącej do PKS przez miasto na cele publicznego transportu zbiorowego. Do transakcji jednak nie doszło. W kolejnych latach z uwagi na konieczność ograniczenia wydatków na budowę centrum przesiadkowego zdecydowano, że powstanie on na nieruchomości pozyskanej nieodpłatnie od PKP. Wtedy PKS zdecydował, że nie będzie oglądał się na miasto i znajdzie prywatnego inwestora. Tak też się stało. Jak wynika z informacji do których dotarł portal GORZÓW.NEWS atrakcyjnie położoną działkę o wielkości 1,7 hektara nabył w grudniu jeden z poznańskich deweloperów. Wcześniej, bo w październiku gorzowscy radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który zezwala na budowę w tym miejscu bloków mieszkalnych i zabudowy usługowej.

Do kiedy autobusy dalekobieżne będą się zatrzymywać w tym miejscu?

Dokładnie nie wiadomo, kiedy nowy właściciel będzie chciał przejąć nieruchomość. Ma to się jednak stać pod koniec pierwszego półrocza 2023 roku. Miasto nie będące pewne daty już kilka miesięcy temu przystąpiło do prac nad nowym centrum przesiadkowym, które znajdować się będzie tuż obok dworca PKP na działkach przejętych od kolei. Inwestycja ma być gotowa jednak dopiero późną jesienią przyszłego roku. Postanowiono więc, że autobusy tymczasowo będą mogły się zatrzymywać na parkingu na łuku ul. Jancarza. Znajduje się on między ulicą a terenami należącymi do kolei. Do tej pory na parking można było wjechać tylko z jednej strony. Żeby autobusy mogły z tego parkingu korzystać trzeba było zaplanować i wybudować drugi wjazd. Te prace od kilku dni są prowadzone.

Działka pod centrum przesiadkowe już uporządkowana! Kiedy przetarg i budowa?

Na terenach przejętych przez miasto od PKP zakończyła się właśnie rozbiórka 14. budynków. Połowa z nich wzniesiona była w 1892 roku. Wszystkie były w złym stanie. W miejscu wyburzonych budynków powstanie sześć zatok dla autobusów. Wraz z tą inwestycją remontu doczeka się również ul. Dworcowa, której nawierzchnia wraz z torami tramwajowymi zostanie wymieniona. Przetarg na wybór wykonawcy tych robót ma zostać ogłoszony na przełomie stycznia i lutego 2023 roku. Inwestycja gotowa ma być w październiku przyszłego roku.

O sytuacji z dworcem PKS i centrum przesiadkowym przeczytasz także tutaj:
Z czternastu obiektów po PKP do wyburzenia została już tylko wieża wodna! Jak wyglądała demolka? (zdjęcia)
Demolka przy dworcu PKP rozpocznie się w najbliższych dniach! (zdjęcia)
Dworcowa z nowym torowiskiem i deptakiem gotowa ma być w październiku 2023 roku
Przy dworcu PKP do wyburzenia sporo budynków! W tym te pamiętające XIX wiek… (wykaz, zdjęcia)
Dworzec PKS zostanie zlikwidowany! Ogromna działka będzie sprzedana! Co tu powstanie? (zdjęcia)

1 KOMENTARZ

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Lukasz
Lukasz
9 miesięcy temu

z tym tekstem o złym stanie wszystkich budynków to uwierzycie, bo ktos wam tak powiedzial, prawda? Tak mialo byc powiedziane, niezaleznie od tego w jakim stanie byly budynki, które powinny byc klasyfikowane jako zabytki. Juz po ptakach, kasa w portfelu. Interes musi sie krecić….

1
0
Zostaw komentarz!x