spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskiePrzy dworcu PKP do wyburzenia sporo budynków! W tym te pamiętające XIX...

Przy dworcu PKP do wyburzenia sporo budynków! W tym te pamiętające XIX wiek… (wykaz, zdjęcia)

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który zarządza budynkami przejętymi przez miasto od kolei szykuje się do ich wyburzenia i uporządkowania pięciu działek o łącznej powierzchni 4.805 mkw. przy ul. Jancarza. ZGM ogłosił w miniony piątek postępowanie mające na celu szacowanie wartości zamówienia. Wśród 14 obiektów, które mają zostać rozebrane część została wzniesiona 1892 roku. W jednym z nich zlokalizowany jest również schron przeciwlotniczy.

Obiekty, które mają zostać wyburzone znajdują się tuż obok dworca kolejowego przy ul. Jancarza na pięciu działkach o nr 1692/8, 1692/9, 1692/3, 1692/32 i 1692/33 o łącznej powierzchni 4.805 mkw. W ich miejscu powstać ma centrum przesiadkowe.

Jakie dokładnie obiekty mają zostać rozebrane?

Obiekt nr 1 – Budynek noclegowni
Obiekt o zabudowie szeregowej o pow. użytkowej 304,5 mkw., pow. zabudowy 146 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/8, wzniesiony w 1892r., wybudowany w technologii tradycyjnej, murowanej, trzykondygnacyjnej, całkowicie podpiwniczony; dach w konstrukcji drewnianej, kryty papą na lepiku; stropy drewniane, klatka schodowa z kamienia; stolarka drzwiowa i okienna drewniana; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane; elewacja z cegły klinkierowej licowej, malowana; w podpiwniczeniu wykonano schron przeciwlotniczy. Stan techniczny budynku zły. Na wyposażeniu budynku znajduje się kocioł c.o. Budynek wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodną, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, teletechniczną.

Obiekt nr 2 – Budynek administracyjno-mieszkalny
Obiekt w zabudowie szeregowej, skrajnej o pow. użytkowej 254 mkw., pow. zabudowy 168 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/9, wzniesiony w 1892r.; wybudowany w technologii tradycyjnej, murowanej, dwukondygnacyjnej, całkowicie podpiwniczony; dach w konstrukcji drewnianej, kryty papą na lepiku; stropy drewniane, klatka schodowa drewniana; stolarka drzwiowa i okienna drewniana; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane; elewacja z cegły klinkierowej licowej, malowana. Stan techniczny budynku średni. Na wyposażeniu budynku znajduje się kocioł c.o. – 2 szt. Budynek wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodną, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania i gazową.

Obiekt nr 3- Budynek gospodarczy
Obiekt w zabudowie szeregowej, skrajnej o pow. użytkowej 9 mkw., pow. zabudowy 10 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/9, wzniesiony w 1892r.; wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony; dach w konstrukcji drewnianej, kryty papą na lepiku; stolarka drzwiowa i okienna drewniana; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane. Stan techniczny budynku średni.

Obiekt nr 4 – Budynek warsztatu z garażem
Obiekt w zabudowie szeregowej, skrajnej o pow. użytkowej 95,4 mkw., pow. zabudowy 106 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/23, wzniesiony w latach powojennych XX wieku; wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony; dach jednospadowy z płyt kanałowych, kryty papą na lepiku; bramy i okna stalowe, drzwi wewnętrzne płytowe; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane, częściowo oblicowane płytami ceramicznymi, posadzka cementowa; budynek wyposażony w kanał techniczny; elewacja otynkowana, malowana. Stan budynku dobry. Budynek wyposażony jest w instalacje elektryczną.

Obiekt nr 5 – Budynek kuźni
Obiekt w zabudowie szeregowej, skrajnej o pow. użytkowej 54,9 mkw., pow. zabudowy 61 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/23, wzniesiony w latach powojennych XX wieku; wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej z cegły wapiennej, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty stropodachem płaskim z płyt betonowych, kryty papą na lepiku; stolarka drzwiowa drewniana, okienna stalowa i drewniana; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane lamperią olejną, posadzka cementowa; elewacja nieotynkowana. Stan techniczny budynku średni. Budynek wyposażony jest w instalację elektryczną i wodną.

Obiekt nr 6 – Budynek szatni
Obiekt w zabudowie szeregowej, skrajnej o pow. użytkowej 108 mkw., pow. zabudowy 140 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/23, wzniesiony w latach powojennych XX wieku; wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty stropodachem płaskim z płyt żelbetonowych, kryty papa na lepiku: stolarka drzwiowa i okienna drewniana, płytowa i PCV; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane, posadzka cementowa; elewacja otynkowana. Stan techniczny budynku dostateczny. Budynek wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodną, kanalizacyjna, teletechniczną, c.o. bez grzejników.

Obiekt nr 7 – Budynek warsztatu ślusarskiego
Obiekt w zabudowie szeregowej o pow. użytkowej 47,7 mkw., pow. zabudowy 53 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/23, wzniesiony w latach 70-80 XX wieku; wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty stropodachem płaskim z płyt żelbetonowych, kryty papą na lepiku; stolarka drzwiowa drewniana, okienna stalowa; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane lamperia olejną, posadzka cementowa; elewacja otynkowana. Stan techniczny budynku dostateczny. Budynek wyposażony jest w instalację elektryczną.

Obiekt nr 8 – Budynek gospodarczy
Obiekt w zabudowie szeregowej, skrajnej o pow. 30 mkw., pow. zabudowy 38 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/23, wzniesiony w latach powojennych XX wieku; wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty stropodachem płaskim z płyt żelbetonowych, kryty papą na lepiku; stolarka drzwiowa i okienna drewniana, ubytki w szybach; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane, posadzka cementowa, elewacja otynkowana. Stan techniczny budynku dostateczny. Budynek wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodną, kanalizacyjną i c.o.

Obiekt nr 9 – Budynek stolarni
Obiekt w zabudowie szeregowej o pow. użytkowej 148 mkw., pow. zabudowy 208 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/23, wzniesiony w 1892r.; wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty dachem jednospadowym w konstrukcji drewnianej, kryty papa na lepiku; stolarka drzwiowa i okienna drewniana; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane, posadzka cementowa i drewniana; elewacja otynkowana. Stan budynku zły. Na wyposażeniu budynku znajduje się wyrówniarka-grubościówka do drewna. Budynek wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodną, kanalizacyjną i c.o.

Obiekt nr 10 – Budynek gospodarczy
Obiekt w zabudowie szeregowej, skrajnej o pow. 89,6 mkw., pow. zabudowy 64 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/23, wzniesiony w 1892r.; wybudowany w technologii tradycyjne murowanej z cegły ceramicznej pełnej; jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty dachem dwuspadowym w konstrukcji drewnianej, kryty papą na lepiku; klatka schodowa drewniana; stolarka drzwiowa i okienna drewniana; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane, posadzka ceramiczna i drewniana; elewacja nieotynkowana, malowana. Stan techniczny budynku dostateczny. Budynek wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodną, kanalizacyjną i c.o.

Obiekt nr 11 – Budynek magazynowy
Obiekt w zabudowie bliźniaczej o pow. użytkowej 145 mkw., pow. zabudowy 152 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/23, wzniesiony w latach powojennych XX wieku; wybudowany w technologii tradycyjnej, murowanej z cegły wapiennej; dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty stropodachem płaskim z płyt żelbetowych, kryty papą na lepiku; stolarka okienna – świetliki stalowe, brama stalowa; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane, posadzka cementowa; elewacja otynkowana. Stan techniczny budynku średni. Budynek wyposażony jest w instalację elektryczną.

Obiekt nr 12 – Budynek magazynowy – wieża wodna
Obiekt w zabudowie wolnostojącej o pow. użytkowej 54,9 mkw., pow. zabudowy 61 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/23, wzniesiony w 1892r.; wybudowany w technologii tradycyjnej, murowanej; jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty dachem w konstrukcji drewnianej, kryty papa na lepiku; stolarka okienna i drzwiowa drewniana; ściany nieotynkowane, posadzka cementowa; elewacja nieotynkowana. Stan techniczny budynku dostateczny. Budynek nie jest wyposażony w instalacje.

Obiekt nr 13 – Budynek garażowy
Obiekt w zabudowie bliźniaczej o pow. użytkowej 47,87 mkw., pow. zabudowy 53 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/32, wzniesiony w latach powojennych XX wieku; wybudowany w technologii tradycyjnej mieszanej; tradycyjnej murowanej z bloczków gazobetonowych; jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty stropodachem płaskim z płyt żelbetowych, kryty papą na lepiku oraz stalowej konstrukcji dachu przykrytej blacha trapezową; stolarka okienna – brak, brama stalowa; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane, posadzka cementowa; elewacja otynkowana. W garażu znajduje się kanał naprawczy. Stan techniczny budynku dostateczny. Budynek wyposażony w instalacje elektryczną.

Obiekt nr 14 – Budynek schroniska
Obiekt w zabudowie wolnostojącej o pow. użytkowej 122,4 mkw., pow. zabudowy 144 mkw., położony na działce gruntu nr 1692/33, wzniesiony w latach powojennych XX wieku; wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej z cegły ceramicznej i bloczków gazobetonowych; jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty dachem dwuspadowym konstrukcji drewnianej, kryty papą na lepiku; stolarka okienna PCV z okratowaniem stalowym, stolarka okienna drewniana i wewnętrzna płytowa; ściany wewnętrzne otynkowane, malowane lamperią olejna, posadzka cementowa oblicowana płytkami lastryko w korytarzu, w pozostałych pomieszczeniach wykładzina PCV; elewacja otynkowana, malowana. Stan techniczny budynku dobry. Budynek wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodną, kanalizacyjną i c.o. zasilana piecem gazowym.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej mimo, że tylko szacuje wartość zamówienia, to nie wyklucza podjęcia z firmami, które odpowiedzą na postępowanie negocjacji, a także podpisania umowy.

Jakie zadania będą stać przed firmą, która będzie realizowała zadanie?

W zakres zamówienia wchodzą na poszczególnych obiektach roboty rozbiórkowe: wygrodzenie terenu rozbiórki od pozostałej części terenu wraz z oznakowaniem, rozebranie obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, rozebranie pokryć dachowych, rozebranie konstrukcji dachowych, rozebranie ścianek działowych, nadproży murowanych ceglanych I piętra, rozebranie ścian zewnętrznych I piętra, rozebranie stropów między kondygnacyjnych, rozebranie ścianek działowych, nadproży murowanych ceglanych parteru, rozebranie zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych parteru z cegły, rozebranie stropu nad częścią piwniczną, rozebranie schodów przy budynkach, rozebranie ścianek działowych do głębokości 1 m poniżej terenu z odkładem gruzu wewnątrz piwnicy, odkopanie ścian piwnic wraz z rozebraniem do głębokości 1m poniżej terenu z odkładem gruzu wewnątrz piwnicy, zasypanie wykopów ziemią wraz z rozplantowaniem i ubiciem, wykonanie nawierzchni utwardzonej z pozyskanego z rozbiórki budynków gruzu wraz z ubiciem i wysypaniem górnej warstwy żwirem, załadowanie i wywóz pozostałego gruzu i odpadów z terenu rozbiórki i wykonanie tynków ścian budynków sąsiednich odkrytych w skutek rozbiórki.

Z uwagi na charakter terenu i przewidywaną jego niską eksploatację przez pojazdy, zamawiający zrezygnował z wykonania utwardzenia kostką brukową i zdecydował się na utwardzenie terenu jak wyżej tj. użycie drobnego gruzu z rozbiórki przedmiotowych budynków, zagęszczenie go do grubości warstwy 14 cm a następnie zasypanie warstwą żwiru 8 cm z zagęszczeniem. Większość obiektów to obiektu parterowe niepodpiwniczone, jednak część obiektów jest większą liczbę kondygnacji i jeden z budynków jest podpiwniczony. Rozbiórkę budynków i obiektów niepodpiwniczonych jak i budynku podpiwniczonego wykonawca będzie musiał doprowadzić do poziomu jego fundamentów. Teren rozbiórki uporządkować i zniwelować.

Przeczytaj też:
Dworzec PKS zostanie zlikwidowany! Ogromna działka będzie sprzedana! Co tu powstanie? (zdjęcia)
PKP zmieniają zdanie! Remontu dworca po decyzji miasta jednak nie będzie!
Tramwajem jednak dojedziemy pod dworzec PKP! Będzie remont torowiska na Dworcowej!

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
spot_img

2 KOMENTARZE

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Bogdan
Bogdan
1 rok temu

Ludzie na miłość Boską przecież to są piękne Gorzowskie zabytki ratujmy je !!!!
Gdzie jest konserwator zabytków i cała reszta durni z Warty ????

Ania
Ania
Odpowiedź do  Bogdan
1 rok temu

Jak to gdzie, dostali kasę za to. Nie rozumiem czemu nie zostalo to wpisane na liste zabytków…. przeciez juz sie klasyfikuje.

2
0
Zostaw komentarz!x