― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieGorzów wybuduje ogromną elektrownię słoneczną!

Gorzów wybuduje ogromną elektrownię słoneczną!

― REKLAMA ―spot_img

W Urzędzie Miasta zaprezentowano dziś projekt, który prezydent Gorzowa nazwał dziejowym. Chodzi o budowę Miejskiej Elektrowni Słonecznej, ogromnego przedsięwzięcia fotowoltaicznego, który docelowo może produkować 250 megawatów mocy ze słońca.

Projekt elektrowni został zaprezentowany przez prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego i prezesów zarządu spółki Inneko – Łukasza Marcinkiewicza i Macieja Symeryaka. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący rady miasta Jan Kaczanowski.

Prace nad projektem władze miasta zleciły już półtora roku temu, w kwietniu 2021 roku.

Realizatorem przygotowań jest spółka kapitałowa Inneko. Wartość przygotowywanej elektrowni przekracza pół miliarda złotych. Aktualnie spółka reprezentująca miasto posiada prawomocne decyzje administracyjne – lokalizacyjną i o uwarunkowaniach środowiskowych, związane z usytuowaniem inwestycji na terenie należącym do spółki Inneko.

Warunkami sprzyjającymi tej inwestycji są również nieduże odległości od głównego punktu zasilania energetycznego i linii wysokiego napięcia, budowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz od istniejącej obecnie i planowanej do rozbudowy strefy ekonomicznej.

– Projekt Miejskiej Elektrowni Słonecznej, który dzisiaj prezentujemy, mogę nazwać projektem dziejowym, bez precedensu w skali kraju. Wpisuje się on w dwa istotne dla współczesnego świata zagadnienia – w dbanie o ekologię, o sprawy środowiska oraz troski o zapewnienie dostępu do energii – mówił Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

– Następnym etapem, który właśnie się rozpoczął jest wyłonienie doradcy zewnętrznego – specjalisty, który pomoże wypracować najlepszy model gospodarczy i prawny funkcjonowania fabryki oraz model finansowania tej inwestycji. Taki doradca jest nam potrzebny, bo podstawową działalnością spółki Inneko jest zagospodarowanie odpadów i nasza wiedza w sprawach energetycznych wymaga wsparcia fachowców – mówił Maciej Symeryak, wiceprezes zarządu spółki Inneko.

– Doradca będzie miał na realizację tego zadania 12 tygodni. Kiedy wyłonimy najkorzystniejszy model, rozpoczniemy starania o uzyskanie warunków przyłączenia – dodał Symeryak.

– Warto być cierpliwym i doczekać takiego momentu jak dzisiaj. Te dobre informacje pokazują, że myślimy o przyszłości naszego miasta, myślimy o ekologii i zapewnieniu naszym mieszkańcom taniej energii. Jestem przekonany, że radni ocenią ten temat pozytywnie – powiedział Jan Kaczanowski, przewodniczący rady miasta Gorzowa.

Szacowana wartość inwestycji przekroczy 500 milionów złotych, a pierwszy prąd z miejskiej farmy słonecznej mógłby popłynąć w 2024 roku.

Przeczytaj też:
Gminy tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny nie zgadzają się z podziałem środków unijnych
Wspólnota: Gorzów wysoko w rankingach
Gorzów kolejny raz doceniony przez deweloperów
Północna obwodnica: Miejsce dla linii tramwajowej ma być! Czas na aktualizację koncepcji rozwoju tramwajów!
Gorzów otrzyma 250 mln dotacji!

1 KOMENTARZ

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Nobody1313
Nobody1313
11 miesięcy temu

Ogólnie bdb pomysł. Ale raczej nie uzyskają ceny 2000 zł za 1 kW mocy PV. Sądzę, że inwestycja będzie kosztować 750 mln – 1 mld zł.

W ramach prosumenta wirtualnego (wchodzi w 2024) można rozpisać prąd do podległych jednostek UM (tańszy prąd dla szkół, przedszkoli, wydziałów, spółek zależnych w tym basen… w sumie basen można podłączyć pod jakąś szkołę, wówczas będzie w taryfie chronionej 😉 taka podpowiedź.

Ponadto można dojść z łączami bezpośrednio do wspólnot/spółdzieli i wówczas np. moja wspólnota może kupić od Miasta prąd po konkurencyjnej stawce i zużywać na bieżąco (potrzebujemy ok. 400 tys kWh/rok) oraz do podgrzewania wody lub CO.

Część prądu zmagazynować do redystrybucji po zmierzchu.

1
0
Zostaw komentarz!x