spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieGminy tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny nie zgadzają się z podziałem środków unijnych

Gminy tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny nie zgadzają się z podziałem środków unijnych

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Włodarze dziesięciu gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny na północy województwa nie są zadowoleni ze stanu negocjacji z Urzędem Marszałkowskim w sprawie podziału środków na rozwój gmin. Spotkali się w czwartek w Gorzowie, by przedstawić stan ponad rocznych rozmów z Urzędem Marszałkowskim na temat nowej perspektywy finansowania projektów w ramach ZIT. Samorządowcy uważają, że proponowany podział jest niekorzystny, a negocjacje idą w złym kierunku.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni negocjacjami. Prowadzimy je od roku i nie przebijamy się z argumentami. Kwoty podziału proponowane przez Urząd Marszałkowski nie są do zaakceptowania. Są one o ponad połowę niższe niż to było dotychczas. W trakcie obecnej perspektywy finansowania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zaprosiliśmy do uczestnictwa w naszym obszarze funkcjonalnym nowe gminy, tworzyliśmy wspólne strategie rozwoju, wpisaliśmy się w oczekiwania Unii Europejskiej w funkcjonowanie Miejskich Obszarów Funkcjonalnych i dzisiaj stoimy przed wizją zahamowania tego rozwoju – mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. – Wszyscy partnerzy północnego ZiT-u są zgodni, że proponowane warunki powodują zatracenie tego wymiaru terytorialnego regionu i stawiają pytania o sens istnienia Miejskich Obszarów Funkcjonalnych w naszym województwie – dodał prezydent Wójcicki. 

Prace nad Regionalnym Programem Operacyjnym zbliżają się do końca i w zeszłym tygodniu usłyszeliśmy, że mimo tego, że MOF powiększy się z 5 do 10 północnych gmin, to kwota finansowania zmniejszy się z ponad 50 milionów euro do 35 milionów euro. To ogromna dysproporcja, z którą trudno nam się zgodzić.  Szczególnie, że ostatecznie okazuje się, że kwota na Program Regionalny jest wyższa niż w poprzedniej perspektywie. Poprzednio było to 806 milionów euro, obecnie jest to 915 milionów euro – mówi Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Gorzowski MOF został powiększony dwukrotnie, między innymi, na skutek zachęt Urzędu Marszałkowskiego. Mieliśmy wspólnie diagnozować obszary naszego rozwoju i współpracować przy znajdowaniu rozwiązań. My tak postąpiliśmy, stworzyliśmy diagnozy i plany rozwoju, w które zaangażowaliśmy środki i jeśli dowiadujemy się, że te środki będą tak małe, trudno planować rozwój na najbliższe lata. Stracimy na tym wszyscy. W zeszłym roku przedstawiliśmy Urzędowi Marszałkowskiemu wiele konkretnych projektów w obszarach termomodernizacji, rewitalizacji, ścieżek rowerowych, transportu publicznego. One wszystkie są zagrożone. Przy takim podziale trudno będzie wypełnić obowiązki ciążące na Miejskich Obszarach Funkcjonalnych.

– Atmosfera wśród partnerów MOF jest nerwowa, ale nie skupiamy się na niej, tylko na konkretnych rozwiązaniach – powiedział Mateusz Karkoszka, sekretarz Miasta i Gminy Strzelce Krajeńskie.

Pierwsze z nich, to wyższa kwota liczona na osobę i możliwość wydawania tej kwoty bez ograniczeń, tak, by nie była uzależniona od udziału w konkursach, w których będą wyznaczone takie kryteria, że nie będzie można ich zrealizować. Drugie, to możliwość wglądu w procedurę konkursów. Trzecie, to możliwość startu we wszystkich konkursach, tak, by ZIT-y nie były ograniczeniem do takiego startu. I na koniec, chcielibyśmy, aby duży budżet funduszu wiejskiego, na który przewidziano ponad 100 milionów euro, wszedł również do wydatkowania w ramach Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, bo mamy w tych obszarach wiele miejscowości wiejskich. Chcemy też, aby zasady wydatkowania środków – na co mają być przeznaczone – były jasne i klarowne. Byśmy je mogli wydawać na rzeczy, które są potrzebne dla naszych mieszkańców.

W przyszłym tygodniu, w sprawie podziału środków na rozwój Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem wszystkich lubuskich gmin skupionych w MOF.

Przeczytaj też:
Rozpoczęły się konsultacje projektu Strategii rozwoju MOF

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x