21 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Wspólnota: Gorzów wysoko w rankingach

REKLAMAspot_img

Czwarte miejsce w rankingu „Liderzy inwestycji – wydatki inwestycyjne samorządów 2019 – 2021” oraz szóste miejsce za „Wykorzystanie środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021”. Gorzów został wysoko oceniony w rankingach czasopisma „Wspólnota”.

W pierwszym z rankingów, dotyczącym wydatków inwestycyjnych, miejsca przed Gorzowem zajmują Opole (pierwsze), Szczecin (drugie) i Poznań (trzecie). Druga stolica naszego regionu, Zielona Góra zajmuje 16. pozycję na 18 ocenianych miast wojewódzkich.

Czwarta pozycja Gorzowa to duży awans naszego miasta w tym rankingu. W poprzednich, przygotowanych przez „Wspólnotę” zestawieniach miast wojewódzkich, dotyczących wydatków inwestycyjnych Gorzów zajmował odpowiednio 11. miejsce za lata 2018-2020 oraz 13. miejsce za okres od 2017 do 2019 roku. Czwarta pozycja w tegorocznym zestawieniu świadczy o utrzymującej się bardzo wysokiej tendencji wydatków inwestycyjnych w mieście w celu poprawy jakości i komfortu życia jego mieszkańców.

Twórcy rankingu pod uwagę brali całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2019-2021). Poza wydatkami zapisanymi w rocznych budżetach, brali również pod uwagę jego wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne. Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pełen ranking „Liderzy inwestycji – Wydatki inwestycyjne samorządów 2019 – 2021” został opublikowany w czasopiśmie ‘Wspólnota” 8 października i dostępny jest tutaj.

Kolejne wysokie miejsce Gorzów zajął w rankingu „Wykorzystanie środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021”. Zajmujemy szóstą pozycję przed Olsztynem (pierwsze miejsce), Opolem, Rzeszowem, Białymstokiem i Lublinem.

W metodologii rankingu, jego twórcy posługują się danymi ze sprawozdań budżetowych o faktycznie poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego wydatkach, a nie zestawieniami umów zawartych na realizację kolejnych projektów. Zestawienie obejmuje wartość dotacji w latach 2014-2021. Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W porównaniu z rankingiem „Wspólnoty” za wykorzystanie dotacji z Unii Europejskiej lata 2014-2017, Gorzów awansował w znaczący sposób, z 18. pozycji, którą zajmował. Natomiast w zestawieniu z rankingiem za okres 2014-2019 utrzymuje wysokie szóste miejsce.

Pełne wyniki rankingu „Wykorzystanie środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021” poparte analizami i wzbogacone m.in. o komentarz prezydenta miasta Jacka Wójcickiego i innych włodarzy, opublikowany zostanie w 22 numerze Pisma Samorządu Terytorialnego „WSPÓLNOTA”, który ukaże się 5 listopada.

REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
PRZECZYTAJ TEŻ:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x