― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opiniePKP zmieniają zdanie! Remontu dworca po decyzji miasta jednak nie będzie!

PKP zmieniają zdanie! Remontu dworca po decyzji miasta jednak nie będzie!

― REKLAMA ―spot_img

PKP SA unieważniły przetarg na przebudowę gorzowskiego dworca. To efekt rezygnacji przez miasto z budowy centrum przesiadkowego, które miało być powiązaną inwestycją. Nie pomogła późniejsza decyzja władz Gorzowa o pozostawieniu torów tramwajowych w ulicy Dworcowej…

– Inwestycje PKP SA oraz miasta miały być ze sobą funkcjonalnie i architektonicznie powiązane i powstawały w oparciu o jedną koncepcję. Rezygnacja przez miasto ze wspólnie ustalonych założeń zawartych w koncepcji, sprawia, że część z nich traci jakiekolwiek uzasadnienie – mówi portalowi transport-publiczny.pl Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA.

PKP SA prowadziło przetarg na przebudowę dworca w Gorzowie od lutego tego roku – termin składania ofert był wydłużany. W ubiegłym tygodniu mieliśmy poznać oferty, ale postępowanie zostało unieważnione. Jak wyjaśniają PKP SA, wiąże się to z marcową decyzją miasta o ograniczeniu zakresu inwestycji związanej z budową węzła przesiadkowego. – Inwestycje PKP SA oraz miasta miały być ze sobą funkcjonalnie i architektonicznie powiązane i powstawały w oparciu o jedną koncepcję, na podstawie której przygotowano program funkcjonalno-użytkowy dla inwestycji dworcowej, który był podstawą dla realizacji inwestycji w formule projektuj i buduj. Rezygnacja przez miasto ze wspólnie ustalonych założeń zawartych w koncepcji, sprawia, że część z nich w zakresie fasady budynku, wykonania zadaszenia placu przed dworcem czy wyburzenia łącznika dochodzącego do budynku dworca traci jakiekolwiek uzasadnienie, stąd taka, a nie inna nasza decyzja o unieważnieniu postępowania – wyjaśnia Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA.

W 2018 r. PKP SA i miasto Gorzów podpisały porozumienie ws. realizacji projektu dworca i węzła. Motywem przewodnim koncepcji z 2018 r. była rozbudowane zadaszenie, wspólne dla dworca kolejowego, placu przydworcowego i dworca autobusowego. Miasto uznało jednak, że musi oszczędzać i w trakcie trwania przetargu na węzeł przesiadkowy zrezygnowało z projektu. Inwestycja ma ograniczyć się do wymiany nawierzchni ul. Dworcowej (z zachowaniem torowiska tramwajowego) oraz budową zatok postojowych.

Strona kolejowa przekonuje, że nieaktualne zapisy PFU zawierają zakres robót niemożliwy do zrealizowania przez wykonawcę robót. Na razie PKP SA nie zakładają zmiany założeń inwestycji i w tej sytuacji odkładają plany dotyczące budynku na półkę. – PKP SA podjęły decyzję o rezygnacji z przebudowy budynku dworca kolejowego Gorzów Wielkopolski do czasu, gdy samorząd poinformuje PKP SA o zamiarze realizacji swojego zakresu w pełnym przewidzianym w koncepcji zakresie. Nie mniej jednak jesteśmy dalej otwarci na dialog i współpracę z samorządem. Stoimy jednak na stanowisku, iż jej warunki i zasady będą musiały zostać ustalone od początku – podkreśla Sarna.

Przeczytaj także:
Brak likwidacji linii tramwajowej pod dworzec PKP poskutkował? Będzie remont dworca!
Tramwajem jednak dojedziemy pod dworzec PKP! Będzie remont torowiska na Dworcowej!
Odłożenie budowy węzła przesiadkowego wstrzyma przebudowę dworca PKP?
Z Dworcowej znikną tory! Na Jancarza będzie zatoka dla autobusów!
Gorzów wstrzymuje plany inwestycyjne i tworzy rezerwę finansów
Nie ma chętnych na wykonanie remontu gorzowskiego dworca
Na początku 2023 roku centrum przesiadkowe będzie gotowe? (projekt, zdjęcia)

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x