― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieW połowie 2023 roku mają wrócić pociągi między Gorzowem i Berlinem

W połowie 2023 roku mają wrócić pociągi między Gorzowem i Berlinem

― REKLAMA ―spot_img

W maju przyszłego roku zakończone mają zostać inwestycje infrastrukturalne po polskiej i niemieckiej stronie Odry. Umożliwi to ponowne uruchomienie pociągów między stolicą województwa lubuskiego i stolicą Niemiec. Codziennie do dyspozycji podróżnych mają być trzy kursy z Gorzowa do Berlina oraz dwa w relacji przeciwnej.

Pociągi z Gorzowa do Berlina jeździły od 2016 roku. Połączenie funkcjonowało do pandemicznego, 2020 roku, kiedy to w listopadzie zostało ono czasowo zawieszone, a w grudniu skrócone do stacji Kostrzyn nad Odrą. Grudniowa zmiana była spowodowana rozpoczęciem inwestycji po obu stronach polsko-niemieckiej granicy. PKP PLK rozpoczęła wtedy prace mające na celu przywrócenie przejezdności drugiego toru na polskim, granicznym odcinku linii 203, który nie był użytkowany od 2011 roku. U naszego zachodniego sąsiada inwestycja miała znacznie większy zakres, dotyczyła bowiem budowy zupełnie nowego mostu kolejowego nad Odrą.

Od grudnia 2020 roku między Kostrzynem a niemiecką stacją Küstrin-Kietz obowiązuje autobusowa komunikacja zastępcza, a pasażerowie chcący podróżować z Gorzowa do Berlina muszą przesiadać się dwukrotnie, w Kostrzynie na zastępczy autobus, a w Küstrin-Kietz do pociągu w kierunku Berlina. Taki stan potrwa aż do ukończenia prowadzonych prac inwestycyjnych.

– Prace na moście kolejowym na Warcie w Kostrzynie nad Odrą realizowane są obecnie terminowo – zgodnie z zapowiedziami, zakończenie inwestycji przewidywane jest w IV kw. br. Wykonawca m.in. uzupełnił ubytki cegieł, kamienia i betonu w podporach oraz przyczółkach. Przeprawa ma nowe stalowe elementy konstrukcji, które zostały zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na ukończeniu jest układanie nowych torów na moście i ok. 600 m odcinku między mostem a stacją Kostrzyn nad Odrą, a także zabudowa nowych rozjazdów – powiedział dla Rynku Kolejowego rzecznik PKP PLK, Mirosław Siemieniec.

Prace po stronie niemieckiej mają potrwać do maja przyszłego roku. Oznacza to, że budowa mostu przez Odrę opóźni się, ponieważ nowa przeprawa miała zostać oddana do użytku z końcem bieżącego roku, co miało być skorelowane z finiszem prac po polskiej stronie. Założyć można więc, że w połowie przyszłego roku połączenie między Gorzowem i Berlinem powinno być ponownie uruchomione.

– Wznowienie kursowania pociągów na linii Gorzów – Kostrzyn – Berlin Ostkreuz nastąpi po oddaniu do użytku nowego mostu kolejowego na rzece Odra w Kostrzynie nad Odrą. Za budowę tego mostu odpowiada strona niemiecka. Według naszej wiedzy zakończenie prac ma nastąpić w maju 2023 r. – przekazał Rynkowi Kolejowemu rzecznik lubuskiego urzędu marszałkowskiego, Paweł Kozłowski.

Na trasie zaplanowano trzy kursy w relacji Gorzów – Berlin oraz dwa w relacji powrotnej. – Rozkład jazdy pociągów 2022/2023 zakłada rozszerzenie oferty bezpośrednich połączeń pomiędzy Berlinem a Gorzowem. Codziennie do dyspozycji podróżnych będą trzy pociągi Gorzów – Berlin Ostkreuz oraz dwa w relacji przeciwnej. Organizatorem tego połączenia będzie – jak dotychczas – po stronie polskiej Województwo Lubuskie, a po stronie niemieckiej Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia (VBB). Pociągi zestawione będą ze składów typu 600-20 produkcji PESA Bydgoszcz, tj. SA139 „Link”, przewoźnika Niederbarnimer Eisenbahn AG (NEB) – dodał Kozłowski.

Za finansowanie połączeń będą odpowiadać obaj organizatorzy, każdy na swoim terenie.

Przeczytaj też:
Przy dworcu PKP do wyburzenia sporo budynków! W tym te pamiętające XIX wiek… (wykaz, zdjęcia)
PKP zmieniają zdanie! Remontu dworca po decyzji miasta jednak nie będzie!
Spotkanie prezydenta z PKP IC poprawi siatkę połączeń Gorzowa?
Tramwajem jednak dojedziemy pod dworzec PKP! Będzie remont torowiska na Dworcowej!

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x