― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje w regionieGazociąg relacji Witnica – Gorzów gotowy!

Gazociąg relacji Witnica – Gorzów gotowy!

― REKLAMA ―spot_img

Zakończyła się budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Witnica – Gorzów i sieci średniego ciśnienia w Kostrzynie nad Odrą. Projekt kosztował prawie 136 mln zł, w tym ponad 30 mln zł to dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

We wtorek w Gorzowie odbyło się symboliczne zakończenie części budowlanej inwestycji realizowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa. Obecnie trwa rozruch technologiczny nowych instalacji, a do końca tego miesiąca mają zakończyć się wszystkie niezbędne odbiory. Wówczas zostaną uruchomione nowe gazociągi.

– Można powiedzieć, że Gorzów jest zabezpieczony i ma dwukierunkowe zabezpieczenie w dostawach paliwa gazowego, co jest bardzo istotne przy dużych przedsięwzięciach, przy dużych odbiorcach gazu, kiedy nie można sobie pozwolić nawet na chwilowe przerwy i postoje – powiedział członek zarządu ds. technicznych Polskiej Spółki Gazownictwa Marian Żołyniak.

Żołyniak wskazał, że w minionych czerech latach na rozwój gazownictwa w woj. lubuskim Polska Spółka Gazownictwa przeznaczyła ok. 280 mln zł, podłączając do sieci ponad 8 tys. nowych odbiorców gazu.

To nie ostatnia inwestycja. Kolejna ma uatrakcyjnić tereny inwestycyjne

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak wskazał, że spółka likwiduje białe plamy w regionie, czyli miejsca, gdzie nie ma sieci gazowniczej.

– Sześć lubuskich samorządów w ostatnich latach uzyskało dostęp do gazu, do tego ważnego elementu bezpieczeństwa energetycznego – mówił.

– Z naszego punktu widzenia jest to podniesienie bezpieczeństwa, jest to szalenie ważna infrastruktura techniczna – powiedział prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krzysztof Kielec.

Gazociąg i nowa stacja energetyczna podnoszą atrakcyjność kilkuset ha terenów inwestycyjnych

Dodał, że niebawem w podgorzowskiej Baczynie powstanie nowa stacja energetyczna, która wraz z nowym gazociągiem podnosi atrakcyjność kilkuset ha terenów inwestycyjnych przygotowanych w tej części Gorzowa na przestrzeni minionych kilku lat.

W ramach inwestycji powstał gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Kłodawa – Mościczki o długości 43,1 km ze stacją gazową w Gorzowie oraz sieć średniego ciśnienia o długości 4,9 km w Kostrzynie nad Odrą.

Prace projektowe związane z tym przedsięwzięciem rozpoczęły się 2008 r., ale budowa gazociągu ruszyła 1,5 roku temu. W 2020 r. powstała nowa stacja gazowa w rejonie strefy przemysłowej przy ul. Szczecińskiej w Gorzowie.

Inwestycja – jak podano – zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu w obrębie gmin: Kłodawa, Lubiszyn, Bogdaniec, Witnicy, Gorzowa i Kostrzyna nad Odrą.

O inwestycji pisaliśmy także tutaj:
Co to za rury przy S3? Trwa budowa gazociągu relacji Witnica – Gorzów! (zdjęcia, mapa)

O budowie nowej stacji energetycznej przeczytasz tutaj:
Trwa budowa ogromnej stacji elektroenergetycznej 400/220/110 kV Baczyna (zdjęcia)

― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x