― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieCo to za rury przy S3? Trwa budowa gazociągu relacji Witnica -...

Co to za rury przy S3? Trwa budowa gazociągu relacji Witnica – Gorzów! (zdjęcia, mapa)

― REKLAMA ―spot_img

Pan Piotr w przesłanej na naszą skrzynkę mailową wiadomości pyta o prowadzoną inwestycję przy drodze ekspresowej S3 na wysokości Marwic (gmina Lubiszyn). Od kilku tygodni budowany jest tu rurociąg. Jak się okazuje projekt „Budowa gazociągu relacji Witnica – Gorzów i sieci gazowej w Kostrzynie nad Odrą” realizuje tu Oddział Zakład Gazowniczy w Gorzowie.

– Inwestycja ma na celu zwiększenie dostępu do dystrybucyjnej sieci gazowej w strefach przemysłowo-inwestycyjnych z obszaru Gorzowa i Kostrzyna nad Odrą (Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) oraz zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Dla projektu podpisano umowę o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całej inwestycji wynosi 132 mln zł brutto. Wartość dofinansowania: 30.3 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na III kwartał 2023 r – poinformował nas w przesłanej wiadomości Departament Komunikacji Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. Oddział Wsparcia w Warszawie.

Inwestycja składa się z trzech etapów:
I etap: budowa stacji redukcyjno – pomiarowej Gorzów II (przy ul. Szczecińskiej) o wydajności Q = 10.000 Nm3/h. Ta część inwestycji zrealizowana została w 2020 r. i pozwoliła na drugostronne zasilenie Gorzowa w paliwo gazowe.

II etap: budowa 43 km gazociągu wysokiego ciśnienia na odcinku Kłodawa – Mościczki (po zakończeniu budowy przepustowość sieci zwiększy się ponad trzykrotnie). 4 marca 2022 r. dyrekcja Oddziału Zakład Gazowniczy w Gorzowie podpisała w imieniu Polskiej Spółki Gazownictwa umowę na realizację tego największego etapu inwestycji strategicznej. Wykonawcą inwestycji, wybranym w postępowaniu przetargowym jest ZRUG Sp. z o.o. Wartość robót budowlanych wynosi ponad 103 mln zł brutto.

III etap: budowa gazociągu średniego ciśnienia w Kostrzynie nad Odrą, do którego bezpośrednio zostaną przyłączeni inwestorzy w strefie przemysłowej. Realizacja inwestycji rozpoczęła się 10 grudnia 2021. Zakres zadania obejmował wykonanie 4,89 km sieci gazowej średniego ciśnienia w Kostrzynie nad Odrą, która pozwoli na zasilenie Kompleksu nr II Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z potencjałem odbioru gazu na poziomie 11.107 tys. m3/rok. Budowa gazociągu zakończyła się w kwietniu br. Obecnie sieć podlega procedurom odbiorowym.

Przeczytaj też:
Budowa linii wysokiego napięcia Baczyna – Plewiska rusza na dobre!

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x