21 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Najszybciej w Polsce ceny mieszkań z rynku wtórnego rosną w Gorzowie!

REKLAMAspot_img

W listopadzie mieszkania na rynku pierwotnym zdrożały o 11 proc. rok do roku. Wolniej, o 8 proc. rosły ceny lokali na rynku wtórnym – wynika z raportu Otodom.

Według danych Otodom Analytics, mieszkania od deweloperów zdrożały w listopadzie o 11 proc. rdr, a średnia cena metra kwadratowego wynosiła 10,3 tys. zł/mkw.

Według analityków portalu, pozytywną informacją może być natomiast to, że ceny w inwestycjach deweloperskich, które w ostatnim miesiącu trafiły do sprzedaży na 7 największych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź) praktycznie nie wzrosły. W porównaniu z wrześniem cena średnia dla wszystkich mieszkań oferowanych na koniec listopada br. na rynku pierwotnym była niższa o 1,4 proc.

Na rynku wtórnym wzrost cen wyniósł w listopadzie 8 proc. rdr., a średnia cena metra kwadratowego wynosiła 9,6 tys. zł/mkw. W raporcie podkreślono, że utrudnienia w dostępie do kredytów hipotecznych spowodowały, że nieruchomości sprzedają się wolniej, a porównując dane miesiąc do miesiąca widać niewielką korektę cen. – Od zakończenia wakacji na rynku wtórnym odnotowaliśmy minimalne spadki: o 0,2 proc. we wrześniu i o 0,4 proc. w październiku. Listopad przyniósł jednak wyrównanie i wzrost o 0,2 proc. I choć miesiąc do miesiąca różnica jest praktycznie niezauważalna, to w ujęciu rocznym wzrost cen mieszkań z drugiej ręki wyniósł aż 8 proc. – skomentowała analityczka Otodom Karolina Klimaszewska.

Jak podkreślono, w większości z 18 analizowanych miast dynamika wzrostu cen, a także średnia cena metra kwadratowego są większe na rynku pierwotnym. Są jednak cztery wyjątki. W Gdańsku, Krakowie, Rzeszowie i Warszawie ceny ofertowe mieszkań dostępnych w sprzedaży na rynku wtórnym były w listopadzie br. wyższe niż te na pierwotnym. Największą, ponad 9 proc. różnicę widać było w Rzeszowie, gdzie średnia cena mieszkań z rynku wtórnego wyniosła 8,7 tys. zł/mkw. W Gdańsku mieszkania z drugiej ręki były o 1000 zł droższe w przeliczeniu na metr kwadratowy niż te od deweloperów.

Największy wzrost cen na rynku wtórnym odnotowano w Gorzowie – o 22 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, co – jak wskazano – wynika z małej bazy ofert. Mimo tej zwyżki, w Gorzowie można kupić mieszkania najtaniej; jest to też jedyne miasto spośród 18 analizowanych, w którym i na pierwotnym i na wtórnym rynku średnia cena nie przekracza 7 tys. zł/mkw.

Na rynku pierwotnym w listopadzie br. w 11 z 18 miast zanotowano dwucyfrowe wzrosty. Liderem jest Olsztyn, gdzie po 20 proc. podwyżce mieszkania od deweloperów sprzedawane są średnio po 9,4 tys. zł/mkw. W czołówce cen pozostaje Warszawa, Kraków i Gdańsk ze średnimi cenami wynoszącymi odpowiednio: 13,3 tys. zł/mkw., 11,9 zł/mkw. i 11,8 tys. zł/mkw. Jedynym w całej stawce miastem gdzie w porównaniu do listopada 2021 r. zapłacić trzeba było mniej, była Zielona Góra, choć spadek rzędu 0,6 proc. jest raczej kosmetyczny – stwierdzono.

Przeczytaj też:
Osiedle Słowiańskie: Pierwszy budynek już z elewacją. Trwa budowa dróg dojazdowych! (zdjęcia)
GTBS wybuduje dwa budynki wielorodzinne na Zawarciu
Trwa remont zabytkowego budynku po archiwum przy Grottgera! Powstaną tu budżetowe mieszkania! (zdjęcia, wizualizacje)
Wiadomo jak będzie wyglądał nowy budynek mieszkalny przy Kościuszki (zdjęcia, wizualizacje)

REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
PRZECZYTAJ TEŻ:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x