21.6 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Osiedle Sady rozkopane! Mieszkańcy doczekają się likwidacji term gazowych (zdjęcia)

REKLAMAspot_img

W październiku rozpoczęły się pierwsze prace ziemne w okolicach ul. Bohaterów Lenino, Czereśniowej i Kościuszki. Mają one na celu w przeciągu dwóch lat podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej 21. budynków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Górczyn”. Pozwoli to na likwidacje często starych i niebezpiecznych term gazowych.

W Spółdzielni Mieszkaniowej „Górczyn” inwestycyjnie 39 budynków nie zostało wyposażonych w instalację ciepłej wody użytkowej. Była lub wciąż jest tam ona przygotowywana za pomocą jednofunkcyjnych gazowych podgrzewaczy wody tzw. term gazowych. – W roku ubiegłym w pierwszej z trzech posiadających termy nieruchomości mieszkalnych (dwa budynki mieszkalne przy ul. Piłsudskiego 2 i 4), zrealizowaliśmy prace polegające na likwidacji term i wykonanie nowej instalacji ciepłej wody użytkowej łącznie z pracami towarzyszącymi. Efekt prac przerósł nasze oczekiwania i dla mieszkańców jest on bardzo zadowalający i komfortowy. Naszym podstawowym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz dostosowanie budynków do obowiązujących warunków technicznych – mówi nam Marcin Michalski, zastępca prezesa ds. technicznych w SM Górczyn.

Prace z punktu widzenia techniczno-organizacyjnego nie należą do łatwych w planowaniu i prowadzeniu, bo zaangażowane w zadanie wszystkie strony zadania, czyli zarówno SM Górczyn, dostawca ciepła, jak i użytkownicy wszystkich lokali podłączani do sieci muszą zostać w jednym czasie. Niemal równocześnie muszą udostępnić swoje lokale do położenia instalacji a następnie wykonawca musi sprawnie wykonać pełny zakres prac, za który odpowiada w stosunkowo krótkim terminie, aby móc bez zbędnej zwłoki uruchomić kompaktowy węzeł cieplny zaopatrujący w ciepło zarówno potrzeby centralnego ogrzewania jak i ciepłej wody.

– W ramach porozumienia podpisanego z PGE Energia Ciepła obejmującego lata 2022-2024 dotyczącego likwidacji Grupowego Węzła Cieplnego „SADY – GWC Czereśniowa” i zastąpienie go indywidualnymi węzłami cieplnymi montowanymi bezpośrednio w budynkach mieszkalnych razem z doprowadzeniem sieci cieplnej wysokoparametrowej do każdego budynku, założyliśmy rozpoczęcie podobnych, jak przy ul. Piłsudskiego prac w kolejnej nieruchomości wielobudynkowej, w której zlokalizowanych jest 21 budynków mieszkalnych i we wszystkich systematycznie będą likwidowane termy gazowe – tłumaczy Michalski.

– Rok 2022 obejmuje wykonanie pierwszej części inwestycji, tj. prowadzenie robót w 4 pierwszych budynkach przy ul. Bohaterów Lenino 1, 2, 3 i 5. Termin realizacji wszystkich prac jaki pierwotnie zakładaliśmy do końca 2022 roku niestety będzie musiał być zapewne przedłużony, gdyż dostawca ciepła odpowiedzialny za zewnętrzną część prac sieciowych i nowe węzły jest jeszcze na etapie realizacji swoich zobowiązań, co uniemożliwia nam w roku bieżącym wykonanie najistotniejszych prac należących do spółdzielni. Należą do nich wykonanie pionów instalacji C.W., prowadzonych w kanałach spalinowych w mieszkaniach łącznie z odcięciem term i włączeniem się do instalacji mieszkaniowych użytkowników. W latach 2023-2024 planujemy natomiast podłączyć pozostałe budynki – kończy Michalski.

Budynki planowane do podłączenia w 2023 roku: ul. Kościuszki 1A-D, 3A-E, 5A-D, 7A-E, 9A-D, 11A-E, 13A-D, ul. Czereśniowa 9A-D i 11A-D.
Budynki planowane do podłączenia w 2024 roku: ul. Kościuszki 2A-C, 4A-C, 6A-C, ul. Czereśniowa 5A-E, 7A-C, ul. 8 Maja 1A-E, 3A-E i 5A-E.

Przeczytaj też:
Osiedle Sady: Mieszkańcy chcą wielofunkcyjnego boiska. Obawiają się, że SM Górczyn wybuduje budynek… (zdjęcia)
Przy Szwoleżerów trzeba było wybudować drogę pożarową po donosie mieszkańca (zdjęcia)
Osiedle przy BWA: Wiemy, jak będą wyglądały nowe budynki od SM Górczyn! (wizualizacje)
Nowy budynek SM Górczyn gotowy (zdjęcia)

REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
PRZECZYTAJ TEŻ:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x