― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieNowe tramwaje mocno się opóźnią... I oby tylko się opóźniły!

Nowe tramwaje mocno się opóźnią… I oby tylko się opóźniły!

― REKLAMA ―spot_img

Producent tramwajów PESA poinformował miasto, że z powodu sytuacji gospodarczej na świecie, przerwania łańcucha dostaw niezbędnych do produkcji tramwajów komponentów, nie są w stanie dostarczyć tramwajów do Gorzowa w deklarowanym wcześniej terminie.

Fundusze unijne planowane na zakup miasto przeznaczy na inwestycje związane z infrastrukturą transportu niskoemisyjnego miasta w ramach realizowanego obecnie Projektu Transportowego. Trzeba tak postąpić, bo kończy się obecna unijna perspektywa i miasto mogłoby je stracić. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zgodziło się na tę propozycję.

Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta

Sygnały z PESY, że pandemia i problemy gospodarcze na świecie mogą spowodować problemy w terminowej dostawie tramwajów, dotarły do Gorzowa kilka tygodni temu. Miasto miało nadzieję, że PESA sobie z nimi poradzi, ale dla bezpieczeństwa już wtedy poinformowało o tym Ministerstwo Infrastruktury i Polityki Regionalnej oraz z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, bo zakup tramwajów ma unijne dofinansowanie.

Przyczyny opóźnienia są obiektywne, więc ministerstwo zgodziło się, że pieniądze na zakup Gorzów będzie mógł przeznaczyć na prowadzone obecnie inwestycje w infrastrukturę transportową.

To niebagatelna kwota – około 25 mln złotych. Dzięki temu budżet miasta się zasili, uwolniony wkład własny z infrastruktury transportowej można będzie wydać na inne inwestycje.

To rozwiązanie powinno zostać ostatecznie sfinalizowane w czwartek, bo wtedy przedstawiciele miasta spotykają się z przedstawicielami CUPT.

Toczą się też rozmowy z PESĄ na temat aneksowania terminu umowy na dostawę tramwajów. Na ten cel miasto otrzyma dofinansowanie, ale już w nowej perspektywie unijnej. W tej sprawie rozpoczęto już stosowne działania.

– Ponieważ problemy PESY mogły spowodować, że wykroczylibyśmy poza okres kwalifikowalności wydatków, więc uzgodniliśmy z ministerstwem, że pieniądze te przeznaczymy na gorzowską infrastrukturę transportu niskoemisyjnego – tłumaczy Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

– Jednocześnie nie zamykamy sobie drogi do nowych tramwajów, choć dotrą one do Gorzowa później niż się spodziewaliśmy – dodała Olek.

Przeczytaj też:
Tramwajem jednak dojedziemy pod dworzec PKP! Będzie remont torowiska na Dworcowej!
Miasto kupi sześć nowych tramwajów!

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x