Jako pierwsi informowaliśmy na łamach GORZÓW.NEWS we wrześniu o rozpoczęciu przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej postępowania mającego wyłonić firmę, która wyburzy 14 budynków zlokalizowanych przy ul. Jancarza. W ich miejscu powstanie centrum przesiadkowe. Zainteresowanie firm wykonaniem zadania było ogromne. Ostatecznie ZGM wybrał firm z Kamieńca Ząbkowickiego, która w najbliższych dniach rozpocznie prace rozbiórkowe. Wśród budynków, które zostaną zrównane z ziemią są takie, które wzniesione zostały 1892 roku.
Przy ul. Jancarza do wyburzenia jest 14 obiektów na pięciu działkach o nr 1692/8, 1692/9, 1692/3, 1692/32 i 1692/33 o łącznej powierzchni 4.805 mkw. Dokładnie, które budynki w najbliższych dniach znikną z miejskiego krajobrazu przeczytacie w naszym wrześniowym tekście – Przy dworcu PKP do wyburzenia sporo budynków! W tym te pamiętające XIX wiek… (wykaz, zdjęcia).
Zakład Gospodarki Komunalnej z 14 ofert od firm, które zgłosiły swoją chęć podjęcia się wyburzenia obiektów wybrał Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane Robert Kleniuk z Kamieńca Ząbkowickiego. Firma za wszystkie prace otrzyma 425 tys. zł.
Prace tuż obok dworca PKP w samym centrum miasta rozpoczną się jeszcze w listopadzie. Wykonawca na ich zakończenie ma czas do 16 grudnia tego roku. W miejscu wyburzonych budynków miasto zorganizuje centrum przesiadkowe. Powstanie tu sześć zatok dla autobusów. Wraz z tą inwestycją remontu doczeka się również ul. Dworcowa, której nawierzchnia wraz z torami tramwajowymi zostanie wymieniona.
Jakie zadania do wykonania w najbliższych dniach ma wykonawca rozbiórki?
W zakres zamówienia wchodzą na poszczególnych obiektach roboty rozbiórkowe: wygrodzenie terenu rozbiórki od pozostałej części terenu wraz z oznakowaniem, rozebranie obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, rozebranie pokryć dachowych, rozebranie konstrukcji dachowych, rozebranie ścianek działowych, nadproży murowanych ceglanych I piętra, rozebranie ścian zewnętrznych I piętra, rozebranie stropów między kondygnacyjnych, rozebranie ścianek działowych, nadproży murowanych ceglanych parteru, rozebranie zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych parteru z cegły, rozebranie stropu nad częścią piwniczną, rozebranie schodów przy budynkach, rozebranie ścianek działowych do głębokości 1 m poniżej terenu z odkładem gruzu wewnątrz piwnicy, odkopanie ścian piwnic wraz z rozebraniem do głębokości 1m poniżej terenu z odkładem gruzu wewnątrz piwnicy, zasypanie wykopów ziemią wraz z rozplantowaniem i ubiciem, wykonanie nawierzchni utwardzonej z pozyskanego z rozbiórki budynków gruzu wraz z ubiciem i wysypaniem górnej warstwy żwirem, załadowanie i wywóz pozostałego gruzu i odpadów z terenu rozbiórki i wykonanie tynków ścian budynków sąsiednich odkrytych w skutek rozbiórki.
Z uwagi na charakter terenu i przewidywaną jego niską eksploatację przez pojazdy, zamawiający zrezygnował z wykonania utwardzenia kostką brukową i zdecydował się na utwardzenie terenu jak wyżej tj. użycie drobnego gruzu z rozbiórki przedmiotowych budynków, zagęszczenie go do grubości warstwy 14 cm a następnie zasypanie warstwą żwiru 8 cm z zagęszczeniem. Większość obiektów to obiektu parterowe niepodpiwniczone, jednak część obiektów jest większą liczbę kondygnacji i jeden z budynków jest podpiwniczony. Rozbiórkę budynków i obiektów niepodpiwniczonych jak i budynku podpiwniczonego wykonawca będzie musiał doprowadzić do poziomu jego fundamentów. Teren rozbiórki uporządkować i zniwelować.
Przeczytaj też:
– Dworzec PKS zostanie zlikwidowany! Ogromna działka będzie sprzedana! Co tu powstanie? (zdjęcia)
– PKP zmieniają zdanie! Remontu dworca po decyzji miasta jednak nie będzie!
– Tramwajem jednak dojedziemy pod dworzec PKP! Będzie remont torowiska na Dworcowej!