― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieTo centrum przy Walczaka wyniesie lubuskie e-usługi na jeszcze wyższy poziom. Zobacz...

To centrum przy Walczaka wyniesie lubuskie e-usługi na jeszcze wyższy poziom. Zobacz zdjęcia!

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img

– To przełomowy projekt, jeśli chodzi o ucyfrowienie regionu – mówi o Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych w Gorzowie marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

W Gorzowie na terenie zespołu szpitalnego przy ul. Walczaka powstaje Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych. Postęp w pracach został właśnie zaprezentowany.

– Zaprosiliśmy państwa po to, żeby opowiedzieć o czymś, co uważam za bardzo ciekawe przedsięwzięcie i niezwykle wartościowy projekt, który – miałem takie wrażenie – zaczął obrastać legendą jak yeti. W tym sensie, że wszyscy o nim słyszeli, a nikt nie widział. Pomyśleliśmy więc, że czas najwyższy pokazać coś, co jest warte blisko 60 mln złotych. To jeden z większych projektów realizowanych w tej chwili w regionie. Po zakończeniu takich projektów, jak most w Milsku, Centrum Zdrowia Matki i Dziecka czy Park Technologii Kosmicznych, to jedna ze sztandarowych inwestycji, która jest już realizowana kilka lat. Poczuwam się do odpowiedzialności za ten projekt również dlatego, że byłem twórcą jego założeń – przyznał marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Inwestycja składa się z trzech elementów:

1. Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych – Data Center
Szacowana wartość projektu: 31.733.333,00 zł, dofinansowanie: 26.973.333,05 zł, wkład własny: 4.759.999,95 zł.

2. Rewitalizacja budynku Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim na potrzeby Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych – etap I
Wartość projektu: 27.433.492,21 z czego 12.664.276,00 zł stanowią środki własne Beneficjenta a 14.769.216,21 zł. środki UE.

3. MedBrain L – lubuski projekt wsparcia diagnostyki i medycyny systemami Sztucznej Inteligencji
Wartość projektu: 8.000.000,00 zł, z czego 1.200.000,00 zł stanowią środki własne Beneficjenta a 6.800.000,00 zł. środki UE.

Będziemy przygotowani do funkcjonowania w cyfrowym świecie

Praca nad Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych rozpoczęła się blisko 5 lat temu. – Był to projekt rewolucyjny – wychodził naprzeciw potrzebom i wyzwaniom, jakie później okazały się faktem, gdy przyszedł kryzys związany z pandemią COVID-19, zamknięciem wszystkiego, co funkcjonowało wokół nas i koniecznością przestawienia się w bardzo szerokim, wcześniej niewyobrażalnym zakresie na usługi cyfrowe. Wtedy właśnie realizowana była ta część projektu, która dotyczyła rewitalizacji obiektu przyszłego centrum – wyjaśnił lubuski marszałek.

W związku z kryzysem covidowym pojawiły się kłopoty na rynku wykonawców, wzrosły też ceny, wydłużył się więc okres realizacji projektu. Ostatecznie jednak na rewitalizację budynku przy ul. Walczaka podpisano umowę opiewającą na blisko 28 mln złotych.

Projekt to również sposób na wpisanie się w pewne założenia polityki unijnej, która mówi m.in. o poszukiwaniu efektu synergii w realizowanych projektach. – Stąd projekt rewitalizacyjny – przywracanie do nowych funkcji pięknego, zabytkowego, ale już mocno podniszczonego obiektu i dostosowanie go do projektu cyfrowego, który jest realizowany w tym miejscu – czegoś, co jest wyzwaniem przyszłości i nowej technologii – dodał marszałek.

To fundament e-usług w regionie

– W ten projekt są wpisane założenia nowej instytucji, która jest fundamentem różnych funkcji cyfrowych i teleinformatycznych potrzebnych dla całego województwa celowo umiejscowionym w Gorzowie. Ważne projekty mające znaczenie regionalne realizowane są nie tylko w jednym miejscu, ale w wielu miejscach, w tym także oczywiście w Gorzowie – stwierdził marszałek Marcin Jabłoński.

Centrum bezpiecznych danych i inkubator innowacji

Projekt ma umożliwić całej sferze publicznej w województwie lubuskim wykorzystanie bezpiecznej infrastruktury teleinformatycznej. To część stanowiąca centrum danych, w którym będą przechowywane dane z lubuskich jednostek ochrony zdrowia czy administracji publicznej. – To, dlaczego ważne jest bezpieczeństwo danych, pokazało wszystko, co wydarzyło się wokół nas w ostatnich dwóch latach – wojna w Ukrainie, wojny hybrydowe, cyberataki. Ten projekt w swoich założeniach przewidywał pewne rzeczy. Jest kontynuowany i będzie umożliwiał w przyszłości przygotowanie się na takie sytuacje, kiedy wszystkie dzieci muszą uczyć się zdalnie i potrzebne są ogromne zasoby do tego, żeby utrzymać infrastrukturę teleinformatyczną, która pozwoliłaby np. szkołom w całym województwie wykorzystać nowoczesne metody nauczania. Tu chcemy posadowić tę infrastrukturę teleinformatyczną, która pozwoli zgodnie z obowiązującymi przepisami na stworzenie czegoś, co nazywa się security operation center. Każda z jednostek ochrony zdrowia musi mieć takie centrum. Chcielibyśmy, aby nie tworzyły tych centrów wyspowo, tylko u siebie, ale żeby było to działanie przemyślane. Stąd w nazwie jest centrum usług wspólnych, bo jeśli pewne rzeczy, nakłady i funkcje się uwspólni, wtedy efektywność całego przedsięwzięcia będzie dużo większa. Chcielibyśmy posadowić tutaj także wszystko, co wiąże się z informacją przestrzenną województwa – plany zagospodarowania przestrzennego wszystkich samorządów lokalnych. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mieli szybki, swobodny i pełen dostęp do informacji, które wiążą się z terenem, na którym mieszkają i na którym chcą zainwestować. Do 2026 r. wszystkie samorządy w Polsce muszą przygotować plany ogólne, co jest wymogiem Komisji Europejskiej i wynika z konieczności spożytkowania funduszy unijnych. Później muszą kontynuować te prace poprzez uchwalanie planów szczegółowych, do czego również potrzebne są gigantyczne zasoby teleinformatyczne. Takie właśnie będą w tym miejscu – zapowiedział marszałek Marcin Jabłoński.

Dodatkowo w Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych znajdą się dane o infrastrukturze drogowej. Takie rozwiązanie jest wszechstronne, ale również tanie. – Koszty takiego wspólnego działania będą niewspółmiernie niższe niż gdyby próbować budować serwerownie w klasycznym wydaniu w każdym z miejsc, czyli w jednostkach ochrony zdrowia czy jednostkach samorządowym – tłumaczy marszałek województwa lubuskiego.

Ponadto centrum ma służyć jako miejsce rozwoju innowacji technologicznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. We współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie lubuski samorząd zainicjował projekt MedBrain dotyczący zastosowania sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej. Poza szpitalem w Gorzowie obejmuje on wojewódzkie lecznice w Zielonej Górze i Torzymiu.

– Liczymy, że w okolicach czerwca 2024 r. ten projekt będzie się zbliżał do zakończenia. Myślę, że to będzie funkcjonalne, bardzo nowoczesne, ładne miejsce i będzie inspiracją do wielu ciekawych działań w zakresie nowoczesnych technologii oraz platformą do współpracy choćby z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie – podsumował marszałek Marcin Jabłoński.

CLOUD G, czyli chmura danych w Gorzowie

Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych to nazwa robocza. – Myślimy nad komercyjną nazwą dla tego przedsięwzięcia. Mamy kilka pomysłów. Jednym z najnowszych jest G CLOUD albo CLOUD G. „G” – od Gorzowa, a „cloud” to oczywiście wirtualna chmura – wyjaśnił Wojciech Olszewski, dyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego.

W temacie:
Tak zmienia się poszpitalny budynek przy Walczaka! Będzie tu ogromna serwerownia! (zdjęcia)
Na Walczaka powstanie ogromna serwerownia do e-usług! Jest już wykonawca! Urząd Marszałkowski wystąpił właśnie o pozwolenie na budowę!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x