― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieTak zmienia się poszpitalny budynek przy Walczaka! Będzie tu ogromna serwerownia! (zdjęcia)

Tak zmienia się poszpitalny budynek przy Walczaka! Będzie tu ogromna serwerownia! (zdjęcia)

― REKLAMA ―spot_img

Na początku wakacji informowaliśmy na łamach GORZÓW.NEWS o rozpoczynającej się przy ul. Walczaka na terenie szpitalnego kompleksu inwestycji. Budynek nr 13 dawnego działu eksploatacyjno-technicznego, kuchni, warsztatów oraz pralni wraz z wieżą przechodzi właśnie kompleksową rewitalizację na potrzeby Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych. Inwestorem jest Urząd Marszałkowski. Po zakończeniu inwestycji wszystkie sprawy w urzędzie i w podległym mu jednostkom mamy załatwić przez internet. W tym wiele spraw dotyczących służby zdrowia. Prace budowlane postępują tutaj w szybkim tempie co widać na zdjęciach poniżej. Pierwszy etap inwestycji ma być zrealizowany w połowie 2024 roku.

Serwerownia powstaje w budynku nr 13 należącym do zespołu architektonicznego szpitala psychiatrycznego przy ul. Walczaka. Zlokalizowany jest on na działce nr 807/4 o powierzchni 12.9313 mkw. i jest własnością Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Koncepcja zagospodarowania budynku nr 13 WSzW na potrzeby Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych

W opisie technicznym inwestycji czytamy, że strefa przeznaczona na potrzeby Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych to ok. 14.700 mkw. powierzchni terenu na którym są zlokalizowane obiekty budowlane:
– budynek dawnego działu eksploatacyjno-technicznego, kuchni, warsztatów oraz pralni wraz z wieżą, pow. zab. 2.238,45 mkw.
– zniszczony po pożarze budynek dawnej kotłowni: pow. zab. 668,18 mkw.
– komin dawnej kotłowni, pow. zab. 18 mkw.
– dwa budynki mieszkalne o powierzchni zab. 168,41 m2 oraz 164,83 mkw.
– pozostałe budynki garażowe i gospodarcze o powierzchni 1.541,07 mkw.

Dodatkowo obszar inwestycji zagospodarowany jest betonowymi drogami dojazdowymi oraz zielenią przeznaczoną do rewitalizacji.

Przypomnijmy, że na koncepcję rewitalizacji budynku dawnej kotłowni wraz z kominem gorzowski szpital zorganizował w maju ubiegłego roku konkurs. Jego wyniki konkursu zostały opublikowane natomiast we wrześniu 2022 r. Pisaliśmy o tym w tekstach:
Stara szpitalna kotłownia doczeka się rewitalizacji? Na razie jest konkurs na jej koncepcję! (zdjęcia)
Są koncepcje rewitalizacji starej szpitalnej kotłowni przy Walczaka! Tak będzie wyglądała? (zdjęcia)

Inwestycja docelowo przewiduje:
– przebudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania istniejącego budynku dawnego działu eksploatacyjno-technicznego, kuchni, warsztatów oraz pralni na budynek Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych nazywanym Data Center;
– pozostawienie budynku dawnej kotłowni i jego komina ze względu na ochronę konserwatorską;
– pozostawienie dwóch budynków mieszkalnych i ich przekształcenie na potrzeby funkcjonowania Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych;
– rozbiórkę budynków garażowych i gospodarczych;
– ewentualną budowę drogi od strony północno-zachodniej z połączeniem z ulicą Niepodległości;
– lokalizację stojaka na rowery;
– lokalizację osłony śmietnikowej.

W ramach pierwszego etapu inwestycji, który obecnie jest prowadzony przewidziano:
– przebudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania części „A” istniejącego budynku głównego dawnego działu eksploatacyjno-technicznego, kuchni, warsztatów oraz pralni na budynek Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych nazywanym Data Center;
– rozbiórkę budynku gospodarczego zlokalizowanego w odległości ok 6,70 m od ściany północno-zachodniej budynku głównego;
– budowę 23 miejsc postojowych wraz z budową niezbędnych dróg dojazdowych do tych miejsc;
– remont istniejącej nawierzchni i zieleni w najbliższym sąsiedztwie budynku głównego;
– budowę niezbędnych dojść, związanych rewaloryzacją budynku głównego na potrzeby Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych;
– lokalizację stojaka na rowery;
– lokalizację osłony śmietnikowej.

Koncepcja zagospodarowania budynku nr 13 WSzW na potrzeby Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych – etap 1

Celem głównym inwestycji jest rozwój społeczeństwa informacyjnego w województwie lubuskim poprzez tworzenie, wykorzystywanie oraz rozwój powszechnych technologii informacyjno-komunikacyjnych podnoszących jakość życia mieszkańców, bardziej wydajne i efektywne wykorzystanie zasobów oraz zwiększenie efektywności administracji i instytucji publicznych. Wsparcie działań w zakresie ekonomii społecznej, rozwoju gospodarczego i poprawy jakości usług administracji samorządowej województwa lubuskiego. Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych to projekt powstały z myślą o obsłudze sektora zdrowia. Zapewnić ma dostęp do najnowszych technologii nawet tym jednostkom, których nie stać na większe inwestycje w rozbudowę czy modernizację własnych serwerowni. Przyczynić ma się do zwiększenia efektywności wydatkowania środków publicznych oraz zapewnienia sprawnego działania urzędów i jednostek. Ma zapewnić możliwość świadczenia szeregu usług (e-usług) dla wojewódzkich jednostek medycznych oraz w przyszłości – administracji.

Celem dodatkowym równie ważnym jest rewaloryzacja części zdegradowanego terenu szpitala przy ul. Walczaka w ramach działań rewitalizacyjnych.

– Cieszy nas po pierwsze rewitalizacja obszarów zdegradowanych, jakim są obiekty na Walczaka. To duże przedsięwzięcie, które polegać będzie na stworzeniu centrum informatycznego, dużej serwerowni oraz zapewnieniu zintegrowanych usług informatycznych dla szpitali w naszym województwie i dla jednostek samorządu terytorialnego. Będzie tam m.in. możliwość centralnego prowadzenia wideokonferencji dla wszystkich jednostek. To oznacza także wszelkie zabezpieczenia dotyczące cyberbezpieczeństwa. Zakładamy także współpracę z młodymi ludźmi, którzy mają pomysły w tym zakresie i będziemy ich zachęcać do otwierania start–upów – mówi wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

Wykonawcą inwestycji jest firma Westa Building Sp. z o.o. z Zielonej Góry, która wygrała przetarg. Za wszystkie prace otrzyma 24 mln 390 tys. zł. Pierwszy etap inwestycji ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x