― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieSzczyt kolejowy w Poczdamie. Budowa mostu Küstrin-Kietz - Kostrzyn na Odrze kolejny...

Szczyt kolejowy w Poczdamie. Budowa mostu Küstrin-Kietz – Kostrzyn na Odrze kolejny raz opóźniona!

― REKLAMA ―spot_img

Rozwój nowych połączeń kolejowych między Polską a Niemcami, w tym połączenie Berlin – Küstrin-Kietz – Kostrzyn – Gorzów Wlkp./Krzyż oraz budowa nowego mostu kolejowego Küstrin-Kietz – Kostrzyn – o tym m.in. dyskutowano podczas polsko-niemieckiego szczytu kolejowego w Poczdamie.

W ośrodku szkoleniowym Deutsche Bahn Akademie w Poczdamie odbył się V. Polsko-Niemiecki Szczyt Kolejowy. W obradach uczestniczył członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński oraz zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Piotr Tykwiński. Gośćmi szczytu byli również przedstawiciele województw zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Natomiast stronę niemiecką reprezentowali m.in. premier Brandenburgii Dietmar Woidke, premier Saksonii Michael Kretschmer, minister finansów i spraw europejskich Brandenburgii Katrin Lange oraz Dietmar Nietan – koordynator Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej, deputowany do Bundestagu.

Podczas obrad poruszano kwestie rozwoju międzynarodowych połączeń kolejowych między Polską i Niemcami, w tym, m.in. Berlin – Küstrin-Kietz – Kostrzyn – Gorzów Wlkp./Krzyż. Dyskutowano także o nowym moście kolejowym Küstrin-Kietz – Kostrzyn. Pierwotnie miał zostać oddany do użytku na koniec 2022 r. Nastąpiło jednak opóźnienie w realizacji tej inwestycji. Termin ten został przesunięty na koniec roku 2023.

Most na Odrze na granicy polsko-niemieckiej między Küstrin-Kietz a Kostrzynem został zbudowany w 1867 roku. Wiadukt kolejowy łączył Berlin z Prusami Wschodnimi i Zachodnimi w ramach tzw. Ostbahn. Został poważnie uszkodzony podczas I wojny światowej i odbudowany w 1920 roku z części innych zniszczonych mostów. Most był również mocno atakowany podczas II wojny światowej. Obecnie jest symbolem zrastającej się Europy i miejscem, w którym Niemcy i Polska spotykają się pośrodku rzeki.

W 2015 roku zlecenie na zaprojektowanie nowego mostu otrzymało biuro architektoniczne Schüßler-Plan z Berlina. Wspólnie z Knights Architects z Londynu stworzyli projekt sieciowego mostu łukowego o długości 260 metrów.

Składa się on z pola strumienia o długości 130 metrów, które jest połączone trzema mostami przybrzeżnymi aż do starego muru twierdzy Kostrzyn na wschodnim brzegu. Nowa konstrukcja będzie pierwszym na świecie sieciowym mostem łukowym z wieszakami węglowymi w ruchu kolejowym. Dzięki elastycznemu materiałowi i innowacyjnej technologii budowy jest konstrukcją oszczędną i przyjazną dla środowiska.

Wizualizacja nowego mostu na Odrze między Küstrin-Kietz a Kostrzynem fot. DB Netz AG

Nowy most będzie przejezdny po dwóch torach. Ponadto w planowaniu uwzględniono możliwość późniejszej elektryfikacji. W przyszłości pociągi będą mogły przejeżdżać przez obiekt z prędkością do 120 km/h zamiast dotychczasowych 30 km/h. Zwiększa to przepustowość trasy. Jednocześnie można skrócić czas podróży.

O rok opóźni się jego oddanie do użytku. Obecnie planowane jest na koniec 2023 roku. Ma to również bezpośredni wpływ na opóźnienie uruchomienia połączeń między Gorzowem i Berlinem, które planowane było w połowie tego roku. A do którego nie dojdzie do czasy zakończenia inwestycji.

Przeczytaj też:
W połowie 2023 roku mają wrócić pociągi między Gorzowem i Berlinem

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x