― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieWSzW: Ponad 300 operacji robota da Vinci

WSzW: Ponad 300 operacji robota da Vinci

― REKLAMA ―spot_img

Specjaliści z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie przeprowadzili już ponad 300 operacji chirurgicznych z zastosowaniem robota da Vinci. W uznaniu tego szpital otrzymał certyfikat „Ekspert da Vinci” od firmy Synektik, dystrybutora robotów da Vinci. Potwierdza on liczbę innowacyjnych zabiegów.

Gorzowska lecznica otrzymała także drugi certyfikat zaświadczających o bezpieczeństwie systemu chirurgii robotycznej.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie za pomocą robota da Vinci leczy się pacjentów od maja 2021 r. Prym wiodą zespoły z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej. Również oddziały: Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Położniczo-Ginekologiczny z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej, gdzie leczeni są przede wszystkim pacjenci z rakiem jelita grubego oraz rakiem endometrium.

Zakup robota da Vinci do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. był możliwy dzięki pieniądzom unijnym oraz staraniom samorządu województwa. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 wyniosło w sumie 10 mln zł.

Robot chirurgiczny da Vinci 

Robot chirurgiczny da Vinci pozwala na realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej.

Praca robota chirurgicznego da Vinci opiera się na technikach laparoskopowych, ale ma dużo większe możliwości operacyjne niż zwykły laparoskop. Umożliwia osiągnięcie precyzji cięcia przekraczającej możliwości ludzkich rąk.

Robot da Vinci składa się z czterech ramion, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzy ramiona wyposażone są w narzędzie chirurgiczne, a dwa z nich odpowiadają prawej i lewej dłoni chirurgia. Ruchy ramion urządzenia imitują anatomiczne ruchy nadgarstka operatora urządzenia. Efektem zabiegu z wykorzystaniem systemu da Vinci jest mniejsza liczba zdarzeń niepożądanych oraz skrócenie okresu hospitalizacji.

Lekarz wykonujący zabieg z zastosowaniem da Vinci – w odróżnieniu od innych technik chirurgicznych – nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznej konsoli, która umożliwia wyświetlenie trójwymiarowego obrazu narządu nawet w 16-krotnym powiększeniu.

Metoda da Vinci: gdzie znajduje zastosowanie

Robot da Vinci znajduje zastosowanie w następujących obszarach medycyny m.in.:
– urologia (np. leczenie raka prostaty) – w Stanach Zjednoczonych system jest standardem w leczeniu operacyjnym raka prostaty. Około 80 proc. operacji prostatektomi wykonywanych jest przy asyście robota da Vinci.
– ginekologia – histerektomia da Vinci to metoda stosowana w usuwaniu zmian łagodnych oraz nowotworów narządu rodnego. Stanowi nowoczesną technikę chirurgicznego usuwania macicy, jajników i węzłów chłonnych.
– chirurgia kolorektalna (rak jelita grubego) – rośnie liczba operacji chirurgicznych przy asyście robota da Vinci w obrębie jelita grubego, ze szczególnym wskazaniem dolnej resekcji odbytnicy i resekcji całkowitej lub częściowej jelita.

Zalety zastosowania techniki robotycznej da Vinci:
– niska utrata krwi,
– minimalizacja powikłań,
– mniejszy ból pacjenta
– szybsza rekonwalescencja
– mniejsza liczba zdarzeń niepożądanych

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x