spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieZespół Szkół Ogrodniczych przejmie Ministerstwo Rolnictwa

Zespół Szkół Ogrodniczych przejmie Ministerstwo Rolnictwa

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Gorzowski Zespół Szkół Ogrodniczych staje przed szansą rozwoju. Przejęcie przez ministerstwo rolnictwa zapewni szkole stabilizację funkcjonowania i pozwoli na rozwój kształcenia w kierunkach ważnych dla rolnictwa i branż związanych z rolnictwem.

– Od roku prowadziliśmy rozmowy z ministerstwem rolnictwa na temat przekazania Zespołu Szkół Ogrodniczych do prowadzenia przez to ministerstwo. Dwa tygodnie temu otrzymaliśmy aprobatę dla naszego wniosku. W ubiegłym tygodniu gościliśmy przedstawicieli ministerstwa rolnictwa na wizji lokalnej. I dzisiaj już możemy przekazać bardzo dobrą wiadomość – Zespół Szkół Ogrodniczych stanie się szkołą prowadzoną przez ministerstwo. Wspierała nas w tych rozmowach pani poseł Elżbieta Rafalska, służyła pomocą merytoryczną i jesteśmy za to bardzo wdzięczni, bo bez jej aktywności tego projektu by nie było – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

– Jest to bardzo istotne, bo ministerstwo ma dużo większe możliwości wpływu na rozwój tej szkoły, na jej finansowanie, na rozwój nowych kierunków kształcenia i na poprawę infrastruktury samej szkoły – dodał Wójcicki.

Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta

Na najbliższej sesji rady miasta prezydent przedstawi radnym projekt odpowiedniej uchwały o intencji przekazania szkoły ministerstwu i poprosi radnych o jej poparcie.

– Miasto wystąpiło do wicepremiera Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa, z wnioskiem o przejęcie Zespołu Szkół Ogrodniczych. Prezydent Gorzowa uzasadniał to większymi szansami rozwojowymi, tym, że kierunki, które są realizowane w tym zespole szkół, spełniają wszystkie wymagania, które stawia ministerstwo rolnictwa, jeżeli tego typu szkoły branżowe prowadzi. Prezydent Wójcicki zwrócił się o poparcie tego wniosku, co też zrobiłam – powiedziała Elżbieta Rafalska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

– Najważniejsze jest to, że szkoła jest niezwykle przyszłościowa, że można w niej będzie rozwijać różne, ważne dla rolnictwa kierunki. Przed przejęciem szkoły konieczne będą do spełnienia procedury i wymagania, które resort rolnictwa stawia – dodała Rafalska.

Te wymagania to uchwała Rady Powiatu, którym jest również miasto Gorzów, a następnie porozumienie zawarte pomiędzy miastem a ministerstwem rolnictwa. Ministerstwo musi też otrzymać wycenę kosztów utrzymania, dotychczas realizowanych z subwencji oświatowej. Wtedy może uwzględnić przejęcie szkoły i jej finansowanie w swoim kolejnym budżecie. Dzięki temu ministerstwo będzie mogło zaangażować się we wsparcie finansowe, inwestycyjne i programowe.

– Myślę, że jest to wspólny interes, nie tylko ministerstwa i gorzowskiego samorządu, ale przede wszystkim uczniów, przyszłych specjalistów w zawodach rolniczych – stwierdziła Elżbieta Rafalska.

Szkoła może zostać przejęta przez ministerstwo nie wcześniej niż w styczniu 2024 roku. Teraz już trwa rok szkolny i w jego trakcie przejęcie jest niemożliwe, nie można też szkoły przenieść w trakcie trwającego roku budżetowego. Realnym terminem jest więc styczeń 2024.

Przeczytaj też:
Szkoła w Baczynie: Budowa hali dobiega końca. Budowa nowego skrzydła właśnie ruszyła! (zdjęcia, wizualizacje)
Szkoła Podstawowa nr 17: Sala gimnastyczna już po remoncie (zdjęcia)
Szkoła Podstawowa nr 20 ma już wielofunkcyjne boisko! (zdjęcia)

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x