spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opiniePark Kopernika: Miasto wzywa firmę, która wysadzała wyschnięte drzewka do ich wymiany!

Park Kopernika: Miasto wzywa firmę, która wysadzała wyschnięte drzewka do ich wymiany!

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

W sierpniu ubiegłego roku informowaliśmy na naszych łamach o uschniętych drzewkach nasadzonych w parku Kopernika podczas przeprowadzonej w 2020 roku rewitalizacji. Jak się okazuje już dwa lata temu podczas odbioru końcowego prac stwierdzono obumarcie 30 sztuk drzew i nakazano wykonawcy ich wymianę. Drzewa zostały wymienione, a wykonawca został zobowiązany do prowadzenia rocznego utrzymania drzew, aby zapewnić ich prawidłowy rozwój i przyjcie się. Te czynności już jednak nie wykonał i drzewa w ogromnej większości obumarły! Nasadzonych było 230 drzew… a każde kosztowało 400 zł.

W okresie zaobserwowania pogłębiającego się problemu, wzywano wykonawcę do wymiany drzew. W odpowiedzi wykonawca zastrzegał, że jest na etapie tworzenia ekspertyzy, która miała określić przyczynę obumarcia tych drzew oraz przedstawić ją Urzędowi. Wykonawca prezentował stanowisko, że powodem obumierania drzew jest miejsce, w którym zostały drzewa posadzone. Wykonawca mimo wezwań tej dokumentacji nie udostępnił.

– Urząd zlecił dokonanie oceny drzew obumarłych na terenie parku Kopernika i sporządzenie opinii dendrologicznej ekspertowi zewnętrznemu, z której wynika, że problemem jest sposób posadzenia drzew – są one posadzone za głęboko. Z opinii wynika również, że korzenie drzew były źle szkółkowane, nie posiadały prawie w ogóle korzeni włośnikowych, które odpowiadają za prawidłowy pobór wody i składników odżywczych przez drzewo. Dodatkowo w korzeniach drzew stwierdzono brak pozostałości hydrożelu, a brak wpisów w dzienniku budowy o podlewaniu świadczy, że te czynności nie były wykonywane – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

– Grunt w parku jest na tyle bogaty w składniki odżywcze, że takie drzewa w dobrej kondycji powinny bez problemów przyjąć się w tym miejscu. Ze sporządzonej oceny urzędu wynika, że materiał był wadliwy i to była bezpośrednia przyczyna obumarcia drzew – dodaje Ciepiela.

W tej sprawie urząd pisemnie zwrócił się do wykonawcy przedstawiając mu ostateczny termin na wymianę drzew do 30 października 2022 r. W piśmie wyznaczono wykonawcy 14-dniowy termin na zajęcie stanowiska w sprawie i określenie sposobu działania. Jeśli to nie nastąpi, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

Przeczytaj też:
W parku Kopernika nowe drzewa za blisko 400 zł każde usychają jedno po drugim!

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x