spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieRowerowa Stolica Polski 2022: Start już od czerwca!

Rowerowa Stolica Polski 2022: Start już od czerwca!

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Po raz czwarty Gorzów będzie walczył o miano Rowerowej Stolicy Polski. Start akcji zaplanowano na 1 czerwca. Aby wziąć w niej udział udział należy zainstalować w telefonie aplikację „Aktywne miasta”. W tym roku do rywalizacji przyłączyło się ponad 50 polskich miast, po raz pierwszy – druga stolica województwa lubuskiego Zielona Góra. Gorzowskim ambasadorem akcji jest Bartosz Zmarzlik.

Rowerowa Stolica Polski to akcja, zainicjowana przez Urząd Miasta w Bydgoszczy. Gorzów bierze w niej udział od początku, tj. od 2019 roku. W tym czasie kilometry dla naszego miasta „kręciło” około 5.000 osób. Oprócz mieszkańców w Gorzowie, kilometry dla nas „kręcili” mieszkańcy w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach i na Słowacji.

W ramach Rowerowej stolicy Polski, w czasie trzech edycji, gorzowianie „wykręcili” dla Gorzowa 939.488 km. Co roku ta liczba mocno się zwiększała: 2019 r. – 119.717 km, 2020 r. – 362.163 km, 2021 r. – 457.608 km

Powiększa się również z roku na rok liczba uczestników. Tylko w 2020 roku udział w akcji brało blisko 2.000 mieszkańców i sympatyków naszego miasta.

W pierwszej edycji akcji o miano Rowerowej Stolicy Polski walczyły 23 miasta, w tym roku będzie to 55 miast. Po raz pierwszy do rywalizacji włączyła się Zielona Góra, z którą będziemy rywalizować o tytuł wśród miast powyżej 100.000 mieszkańców. Ponadto w tej kategorii są: Toruń, Bielsko-Biała, Rybnik, Tychy, Elbląg, Płock, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów i Koszalin.

Gorzów od kilku lat mocno inwestuje w infrastrukturę rowerową, obecnie mamy ponad 67 km ścieżek w granicach administracyjnych, które w większości łączą się z drogami na terenie powiatu, tj. gmin ościennych.

– Ruch rowerowy w mieście wzrasta z roku na rok, co widać na gorzowskich ścieżkach i drogach. Cieszy nas fakt, że nie są to już tylko przejażdżki rekreacyjne, ale że coraz częściej gorzowianie wybierają rower jako środek transportu do pracy, na zakupy, czy też do szkoły – powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezydent Jacek Szymankiewicz, który do pracy przyjeżdża jednośladem.

By wziąć udział w rywalizacji należy zainstalować w telefonie aplikację „Aktywne Miasta”, tam można rywalizować indywidualnie lub przyłączyć się do grupy i razem pokonywać odległości, pracując na sukces Gorzowa. Link do aplikacji tutaj!

W tym roku Gorzów w walce o podium będzie wspierać Bartosz Zmarzlik, dwukrotny mistrz świata na żużlu, aktualny wicemistrz świata, który słynie ze swoich treningów rowerowych.

Jak co roku Urząd Miasta w organizacji rywalizacji wspiera „Smaczna Dieta”, która ufunduje nagrody. Dla dziesięciu najlepszych kobiet i dziesięciu najlepszych mężczyzn, którzy przejadą najwięcej kilometrów dla Gorzowa, ufundowali specjalne rowerowe koszulki lub spodenki. Dodatkowo osoby, które znajdą się na podium wśród kobiet i mężczyzn otrzymają vouchery do sklepu rowerowego o wartości 500 zł; 300 zł i 200 zł.

Rowerowa Stolica Polski to akcja, której inicjatorami byli urzędnicy w Bydgoszczy. Obecny podczas konferencji Tomasz Dobrowolski podkreślał doskonałą współpracę z Gorzowem, doceniał starania mieszkańców, by co roku stawiać poprzeczkę coraz wyżej. Ideą akcji była mobilizacja mieszkańców do współpracy na rzecz swoich miast, a przy okazji promowanie zdrowego stylu życia oraz roweru jako najlepszego środka do komunikacji.

Start rywalizacji Rowerowa Stolica Polski 1 czerwca.

Przeczytaj też:
Przez miasto przejechała pierwsza masa rowerowa! Jest też nowa mapa! (wideo)
Rowerowa Stolica Polski: Rozpoczęły się treningi
Premiera mapy rowerowej dla Gorzowa i powiatu

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x