spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieRada Miasta interweniuje w sprawie północnej obwodnicy Gorzowa

Rada Miasta interweniuje w sprawie północnej obwodnicy Gorzowa

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Radni klubu Gorzów Plus zorganizowali dziś konferencję prasową podczas której przedstawili swoje stanowisko w sprawie północnej obwodnicy Gorzowa, która nie została wpisana do Regionalnego Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego.

– Jesteśmy oburzeni, że tak ważny temat, jak budowa północnej obwodnicy Gorzowa nie został wpisany do planu transportowego województwa lubuskiego. Zwracamy się do przedstawicieli Sejmiku Województwa Lubuskiego, aby się opamiętali i wpisali tą inwestycję do tego programu – mówił podczas konferencji prasowej Jan Kaczanowski.

Radni przygotowali również stanowisko Rady Miasta Gorzowa w tej sprawie. Czytamy w nim:

„(…) Ujęcie Północnej Obwodnicy w ww. Wojewódzkim Programie Transportu jest warunkiem koniecznym w procesie ubiegania się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENIKS) oraz Funduszy Europejskich dla Województwa Lubuskiego 2021-2027 (FEWL).

Miasto Gorzów wielokrotnie zwracało się z prośbą do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego o ujęcie Północnej Obwodnicy w przedmiotowym Wojewódzkim Programie Transportu. W swoim wniosku z listopada 2021 r. Miasto Gorzów wystąpiło do Urzędu Marszałkowskiego o wpisanie Północnej Obwodnicy do Wojewódzkiego Programu Transportu, podkreślając jej znaczenie dla rozwoju Gorzowa i regionu. W otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzi wskazano Wykonawcę dokumentu i zaproponowano, iż na obecnym etapie zaawansowania prac to z nim należy konsultować ujęcie budowy obwodnicy w Programie.

W ślad za odpowiedzią Urzędu Marszałkowskiego, Miasto skierowało w grudniu 2021 r. stosowny wniosek do Wykonawcy Programu – LPW Sp. z o.o., raz jeszcze prosząc o ujęcie przedmiotowego zadania w Wojewódzkim Programie Transportu. W odpowiedzi z kwietnia 2022 r. firma poinformowała, że cele polityki Unii Europejskiej i Wojewódzkiego Programu Transportu realizują działania na drogach wojewódzkich, jednocześnie nazywając Północną Obwodnicę drogą wewnętrzną o kategorii drogi gminnej i/lub powiatowej, blokując tym samym możliwość wpisania jej do przedmiotowego Programu.

W marcu 2022 r. Miasto zwróciło się do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o ujęcie również w Kontrakcie Programowym dla Województwa Lubuskiego na lata 2021-2027 Północnej Obwodnicy, co miałoby być warunkiem ubiegania się o dofinansowanie w ramach FEWL. Urząd Marszałkowski przychylił się do prośby, jednocześnie podkreślając, że warunkiem dofinansowania z FEWLa jest wpisanie inwestycji do Regionalnego Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego 2030, co ze względu na zakwalifikowanie przez Wykonawcę – LPW Sp. z o.o. do niższej kategorii dróg, nie będzie mieć miejsca – co doprowadziło do sytuacji patowej.

Jednocześnie należy koniecznie podkreślić, że budowa Północnej Obwodnicy jest już ujęta w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 i znajduje się na Liście Przedsięwzięć Strategicznych Kluczowych dla Realizacji Celów SRWL 2030 – Przedsięwzięcie nr 26: „Modernizacja dróg krajowych wraz z budową obwodnic”, co stoi w sprzeczności z powyższymi działaniami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Tym samym, Rada Miasta Gorzowa dostrzegając niespójność w działaniach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego przy jednoczesnym pełnym zaangażowaniu ze strony Urzędu Miasta Gorzowa, zwraca się do Zarządu Województwa Lubuskiego, jaka głównego decydenta, o podjęcie stosownych działań.”

Stanowisko Rady Miasto zostało przyjęte jednogłośnie podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta.

Przeczytaj też:
Polski Ład: Północna obwodnica, remont Kosynierów Gdyńskich i rewitalizacja deptaka przy Hawelańskiej

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x