spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opiniePrezydent chce zawiesić Budżet Obywatelski! Powiedzmy NIE!

Prezydent chce zawiesić Budżet Obywatelski! Powiedzmy NIE!

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

W środę, 27 kwietnia podczas sesji Rady Miasta, radni zdecydują o losie Budżetu Obywatelskiego w najbliższych latach! Prezydent Jacek Wójcicki chce zawiesić wykonywanie projektów ze środków Budżetu Obywatelskiego 2022, których realizacja jeszcze się nie rozpoczęła, a także nie przeprowadzać konsultacji społecznych w zakresie projektów przewidzianych do realizacji w 2023 roku! Taka decyzja podyktowana ma być wojną w Ukrainie i pomocą, jaką miasto musi udzielić uchodźcom. Wielu mieszkańców Gorzowa nie rozumie jednak takiej decyzji i żąda od radnych głosowania przeciw uchwale! Redakcja GORZÓW.NEWS również uważa uchwałę za skandaliczną!

Operacja zbrojna za naszą wschodnią granicą oraz trafiający do Polski obywatele Ukrainy stanowią ogromne wyzwanie dla samorządów, tym bardziej, że Polski Ład doprowadził do uszczuplenia ich budżetów. Z tym się zgadzamy. Jednak nie rozumiemy korzystania z możliwości, jaką dał w marcu Sejm przyjmując senacką poprawkę, zgodnie z którą miasta na prawach powiatu mogą zawiesić budżet obywatelski na lata 2023-2024.

Pomysł zasadza się na idei, wedle której samorządy, które i tak opłacają pomoc dla uchodźców z Ukrainy z własnych budżetów, mogłyby sięgnąć do pieniędzy zarezerwowanych na budżety obywatelskie, które jak dotąd były obligatoryjne.

Ten skandaliczny pomysł, który bardzo szybko podłapał prezydent Jacek Wójcicki! Ten pomysł jest jak policzek wymierzony w tysiące gorzowian najbardziej zaangażowanych w to, żeby żyło nam się w Gorzowie lepiej, wygodniej i bezpieczniej. To właśnie Ci mieszkańcy dbali przez ostatnie lata, aby w mieście rosło więcej drzew, przybywało nowych ścieżek rowerowych, placów zabaw czy miejsc rekreacji na wolnym powietrzu. Ludzie Ci poświęcają co roku prywatny czas na przygotowanie projektów, obliczenia i zbieranie podpisów.

Gorzowscy radni nie jeden raz godzili się na lekkomyślne wydawanie środków, czy to z budżetu miasta, czy to z zaciągniętych przez miasto pożyczek. Ostatnio zagłosowali za przekazaniem 1,3 mln zł Stali Gorzów na organizację Grad Prix na żużlu.

Nie dowierzamy, że na środowej sesji Rady Miasta – radni mogą zagłosować za uchwałą, która ograbi mieszkańców z ich obywatelskiego budżetu. Uchodźcom trzeba pomagać! Trzeba, to jednak robić z głową. Nie można iść na taką łatwiznę, jaką proponuje prezydent Wójcicki! Nie wolno w taki sposób zabierać mieszkańcom możliwości bezpośredniego decydowania o wydatkowaniu i tak stosunkowo małej części budżetu miasta!

O zgrozo warto przypomnieć, że w listopadzie 2021 roku radni podnieśli wynagrodzenie prezydenta Wójcickiego. Nie zapomnieli również o własnym wynagrodzeniu, które podnieśli sobie o… 90 procent!

W momencie, gdy przychodzi szukać środków na pomoc uchodźcom prezydent szybko idzie po bandzie i sięga po środki, o których decydować mają wszyscy gorzowianie… Oby w jego ślady nie poszli radni…

Ile wynosi Budżet Obywatelski na 2023 rok?

Łączna kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski 2023 wynosi 7.366.011 zł, w tym 6.630.000 zł na realizację zadań, 721.291 zł na rezerwę przeznaczoną na różnice poprzetargowe oraz 14.720 zł na działania promocyjne.

Jak sprawa Budżetu Obywatelskiego wygląda w innych miastach?

– Nie przewiduję takiej możliwości u nas. Jest to instrument służący mieszkańcom miasta. Sytuacja jest trudna, obciążenia finansowe samorządu wzrastają. Mimo tego, absolutnie nie chcę wycofać z realizacji budżetu obywatelskiego w następnym roku – mówi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

– Realizacja wniosków z poprzedniej edycji nie jest zagrożona. Prowadzimy również bez zakłóceń tegoroczną edycję – mówi rzecznik prezydenta Gliwic.

– Nie wiem jak będzie w Łodzi, ale nie wyobrażam sobie abyśmy w takim momencie powinni rezygnować z Budżetu Obywatelskiego – ocenia radny Damian Raczkowski (KO), przewodniczący Komisji Budżetu Obywatelskiego Rady Miejskiej Łodzi.

Będziemy w środę, 27 kwietnia uważnie przyglądali się Sesji Rady Miasta. Sprawdzimy, jak radni, których wybraliśmy i którzy reprezentują nas w Radzie Miasta zagłosują. Czy odważą się wstrzymać Budżet Obywatelski w najbliższych latach? Oby NIE!

Przeczytaj też:
Budżet Obywatelski 2023: Nie wiesz jak napisać wniosek?
Budżet Obywatelski 2023: Ruszył nabór wniosków!
Budżet Obywatelski na 2022 rok przyznany! Fani motoryzacji, rowerów i rolek wygrywają!
Ruszyło głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022!

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img

3 KOMENTARZE

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Gsbdg
Gsbdg
2 lat temu

Teraz najważniejsze jest aby dobrze i za darmo żyło się ukraincom w Polsce. Reszta jest nieważna. Z jednej strony mówią że nie ma pieniędzy a z drugiej wykladają na nich pieniądze.

rekin_z_warty
2 lat temu

Co jest przyczyną złej sytuacji finansowej miasta? Czy nie czasem wzięte kredyty?

Gsbdg
Gsbdg
Odpowiedź do  rekin_z_warty
2 lat temu

Wątpię że kredyty. Na pomoc ukraincom w Gorzowie poszło już pare baniek a budżet to nie studnia bez dna. A na schody do nikad dalej nie ma kasy.

3
0
Zostaw komentarz!x