― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieBudżet Obywatelski 2023: Ruszył nabór wniosków!

Budżet Obywatelski 2023: Ruszył nabór wniosków!

― REKLAMA ―spot_img

10 stycznia br. ruszył nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2023. Jest to idealny moment by wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować się na zmiany w swojej najbliższej okolicy, osiedlu, a nawet w całym mieście.

Co należy zrobić?

Aby zgłosić swój projekt, należy uzupełnić formularz zgłoszeniowy, który znajdziesz w zakładce Budżet Obywatelski na stronie um.gorzow.pl lub w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego 4. Możesz także skorzystać z możliwości zgłoszenia projektu przez platformę gorzow.konsultacjejst.pl. W każdym ze wskazanych miejsc znajdzie się także „Cennik miejski”, który zawiera uśrednione koszty realizacji przykładowych zadań i może być pomocny przy wycenie projektu. Do formularza należy dołączyć listę poparcia zawierającą podpisy 20 mieszkańców Gorzowa, którzy zainteresowani są realizacją pomysłu. Należy pamiętać, że na liście poparcia nie mogą podpisywać się wnioskodawcy.

Instrukcja? Proszę bardzo.

Wnioski mogą składać wszyscy mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Warto zapoznać się z instrukcją dołączoną do formularza, która przedstawia najważniejsze zasady Budżetu Obywatelskiego. Znajdują się w niej wyjaśnienia dotyczące charakteru zadania, opisane są kategorie i wskazane maksymalne kwoty, których nie można przekroczyć. Zachęcamy również do:

– obejrzenia filmu BO krok po kroku – dostępny powyżej;
– zapoznania się z materiałami dostępnymi na stronie um.gorzow.pl, w zakładce Budżet Obywatelski;
– śledzenia informacji na profilu Facebook Przystań na konsultacje.

Pytania?

Podobnie jak w ubiegłym roku, Maraton pisania wniosków organizowany jest w formie umówionych spotkań z pracownikami, którzy specjalizują się w danych branżach. Maraton odbędzie się w dniu 1 lutego (wtorek) w godzinach 14:00-18:00 w Sali sesyjnej. Osoby chcące skorzystać z tej możliwości prosimy o kontakt telefoniczny do 31 stycznia pod numerami telefonów: 95 7355 591, 95 7355 936 lub 95 7355 937, gdzie zostaną Państwo umówieni na odpowiednią godzinę. Poza tym mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy pracownic Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji. W tym przypadku również prosimy o telefoniczne umówienie wizyty.

Do kiedy zgłaszamy wnioski?

Nabór wniosków trwa od 10 stycznia do 10 lutego br. włącznie. Wypełniony wniosek można złożyć w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Gorzowa przy ul. Sikorskiego 4 lub przesłać skan wypełnionego wniosku na adres budzetobywatelski@um.gorzow.pl. Można także wypełnić formularz elektroniczny tutaj.

Ile jest pieniędzy do wykorzystania?

Łączna kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski 2023 wynosi 7.366.011 zł, w tym 6.630.000 zł na realizację zadań, 721.291 zł na rezerwę przeznaczoną na różnice poprzetargowe oraz 14.720 zł na działania promocyjne.

Jakiej kwoty nie można przekroczyć?

– 464.100 zł na zadanie twarde lub 23.000 zł na zadanie miękkie w kategorii: Zamoście, Zakanale, Śródmieście/Centrum, Piaski, Staszica, Wieprzyce, Manhattan, Górczyn, Osiedle Słoneczne, Dolinki,
– 1.326.000 zł na zadanie twarde lub 23.000 zł na zadanie miękkie w kategorii Oświatowej,
– 600.000 zł na zadanie twarde i 63.000 zł na zadanie miękkie w kategorii Ogólnomiejskiej.

Jakie zmiany?

Od najbliższej edycji Budżetu Obywatelskiego odwołania wraz odpowiedziami Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Wprowadzono także zasadę obowiązkowej obecności wnioskodawcy (lub jego reprezentanta) na spotkaniu rejonowym, podczas którego musi zostać zaprezentowany i poddany dyskusji projekt zgłoszonego zadania. W przypadku nieobecności wnioskodawcy na spotkaniu, wniosek zostanie potraktowany jako wycofany. Zrezygnowano także z możliwości sieciowania podczas spotkań ogólnomiejskich (łączenia zadań w pakiety).

Jakie są kolejne etapy?

W okresie od lutego do kwietnia zgłoszone pomysły zostaną poddane weryfikacji. W drugiej połowie kwietnia zostanie opublikowany wykaz zaopiniowanych projektów. Negatywne opinie zostaną uzasadnione, ale przysługuje Ci 14 dni na odwołanie się od tej decyzji. Tegoroczne spotkania dyskusyjne zaplanowano w dniach 17.05-14.06. To na nich będzie można przeprowadzić tzw. sieciowanie projektów, czyli łączenie projektów zadań w pakiety. Głosowanie odbędzie się na początku września. Wyniki głosowania powinny być znane w ostatnich dniach września.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x