spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img

Zostań naszym partnerem

Uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieCharakterystyczna kamienica przy Hawelańskiej zostanie odrestaurowana! Poszukiwany wykonawca prac

Charakterystyczna kamienica przy Hawelańskiej zostanie odrestaurowana! Poszukiwany wykonawca prac

spot_img
spot_img
spot_img

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił w środę, tj. 4 czerwca postępowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy remontu elewacji frontowej budynku przy ul. Hawelańskiej 8. Urzędnicy na zgłoszenia firm czekają do 24 czerwca.

Budynek wzniesiony został w 1892 roku. Obiekt posiada cztery kondygnacje nadziemne oraz podpiwniczenie. Budynek o powierzchni zabudowy 149 m2 i powierzchni użytkowej wyodrębnionych lokali 488,02 mkw., kubatura 2200 m3. Szerokość elewacji frontowej wynosi 11,79 m, wysokość budynku ok. 17 m, wysokość do okapu ok. 15,20 m. Budynek w zabudowie pierzejowej.

Stan istniejący

Obiekt zrealizowany w technologii tradycyjnej, murowanej, wg ówczesnej technologii murowej, z dachem dwuspadowym krytym papą bitumiczną. Elewacja frontowa budynku z wyraźnym podziałem na dwie strefy: parterową oraz wyższych kondygnacji poprzez oddzielenie gzymsem w formie profilowej, tynkowanej listwy. Partie lica parteru elewacji frontowej wykonane z tynków cementowo-wapiennych bez dodatkowej warstwy termoizolacyjnej mieszczące witryny sklepowe oraz drzwi wejściowe do budynku. Lico elewacji frontowej w rejonie I-go, II-go i III-go piętra zrealizowana w cegle ceramicznej z otworami okiennymi wykończonymi prostymi obramieniami, tynkowanymi na gładko, jak również tynkowanymi na gładko, prostymi w formie, elementami nadokiennymi. Nadproża okien III-go piętra zdobione dekoracją sztukatorską. Horyzontalny akcent fasady podkreślają sytuowane w linii dolnych krawędzi okien tynkowane profilowe gzymsy stanowiące jednocześnie parapety okienne. Drzwi wejściowe do budynku aluminiowo-szklane w dobrym stanie technicznym. Podbitka okapu drewniana – skrzynkowa, profilowana, wykazująca znaczną degradację – wymagająca renowacji, uzupełnienia i częściowej wymiany. Prostokątne tynkowane kasetony części podokapowej stanowią rozdzielenie okien poddasza. Z prawej strony elewacji w rejonie parteru zabytkowe okucie stanowiące element mocujący naciągu przewodu – do pozostawienia – renowacji.

Na elewacji poprowadzona są instalacje teletechniczne, które to elementy należy zlikwidować przed przystąpieniem do prac remontowych. W ostatnich latach wykonano uzupełnienia tynkarskie strefy parteru z wykonaniem malatur. Stolarka okienna PCV w kolorze białym w dobrym stanie technicznym. Odprowadzenie wód z połaci dachowych rynnami i rurami spustowymi z blachy ocynkowanej w dobrym stanie technicznym. Zwrócić należy uwagę na szkody typu wodno – mrozowego występujące na powierzchni elewacji, które spowodowane są zamakaniem ścian.

Projekt rewitalizacji kamienicy przy ul. Hawelańskiej 8.

Remont elewacji

Inwentaryzacja wykonawcza wszystkich detali architektonicznych i faktur wraz z wykonaniem szablonów, wzorników oraz dokumentacji zdjęciowej celem możliwości pełnego odtworzenia detali.

Usunięcie wszystkich el. teletechnicznych, elektrycznych, poprowadzonych na elewacji budynku.

Wszystkie tynki cementowo-wapienne w przyziemiu do wysokości ok. 1 m należy skuć i bezzwłocznie wywieźć gruz na odpowiednie wysypisko. Nie można dopuścić do składowania gruzu w pobliżu budynku, gdyż pozostała w nim sól mogłaby migrować przez grunt do fundamentów budowli. Odsłonięty mur ceglany należy oczyścić szczotkami stalowymi z pozostałości soli i luźnych fragmentów spoiny. Należy usunąć nie związane z podłożem istniejące warstwy malaturowe.

Na całą elewacje należy nanieść środek grzybobójczy Capatox, a po 4 godzinach umyć wodą pod ciśnieniem. Elementy architektoniczne wykonane z tynków należy oczyścić szczotkami stalowymi.

W razie potrzeby należy uzupełnić spoiny w cegle tynkiem Capatect Porengrundputz WTA. Mur ceglany zagruntować Sylitol koncentrat 111 w proporcji 2:1 z wodą, a następnie wykonać obrzutkę CT 030 Vorspritzputz nakładając sieciowo o strukturze brodawkowej, zakrywając maksymalnie 50% powierzchni. Po stwardnieniu obrzutki można przystąpić do układania tynku podkładowego CT 031 Porengrundputz WTA na grubość 1,5cm. Po utwardzeniu tynku podkładowego należy ułożyć tynk CT 032 SanierPutz na grubość min 1cm. Tynk również ściągnąć łatą aluminiową i nie zagęszczać.

Tynki cementowo-wapienne należy uzupełnić, odtwarzając brakujące fragmenty przy pomocy tynku CT 170.

Cokół oraz lico ściany wykonane z cegły licowej należy umyć niskociśnieniowo, osuszyć i odpylić. Do uzupełnienia i przeprofilowania uszkodzonego lica cegły należy użyć CAPAROL Histolith Restauriermörtel. Do podbarwiania zaprawy muszą być używane barwniki odporne na środowisko wapienne np. CAPAROL Histolith Volltonfarben SI. Po uzupełnieniu ubytków w cegle, fugi w strefie cokołowej uzupełnić materiałem (uprzednio usuwając je na głębokość ok. 2 cm) CAPAROL CAPATECT Sanierputz Rapid WTA. Duża solochłonność oraz dyfuzyjność zaprawy pozwoli na odparowanie ewentualnej wilgoci poprzez fugi. Scalenie kolorystyczne wykonać materiałem CAPAROL Histolith Antik Lasur dobierając barwniki tak aby uzyskać pierwotny kolor fug oraz cegieł.

Wymienić/zamontować nowe obróbki blacharskie z blachy tyt.-cynkowej, aby wystawały na min 4 cm od lica ściany oraz aby jego pochylenie było skośne. Wymienić parapety podokienne na parapety z blachy tyt.-cynkowej.

Elementy dekoracyjne, takie jak gzymsy, podokienniki itp. wykonane z tynku cem-wap. i zachowane w dobrej kondycji należy zagruntować preparatem Histolith Steinfestiger. W przypadku dużej chłonności czynność należy powtórzyć mokrym w mokre. Przed przystąpieniem do prac nad detalami należy ściągnąć – 10 – profil z pierwotnej powierzchni i wykonać szablon do ciągnięcia (np. sklejka obita blachą). Nienośne i luźne fragmenty wypraw ciągnionych skuć ręcznie. Usunąć powłoki z innych rodzajów farb chemicznie – przy użyciu preparatów niealkalicznych do usuwania starych powłok. Zdezynfekować preparatem przeznaczonym do czyszczenia grzybów i porostów oraz wypełnić pęknięcia i szczeliny oraz podkleić fragmenty odspojone mineralną zaprawą iniekcyjną. Detale odtwarzać tynkiem CT 170, a następnie masą ArmaReno 700 należy wykonać szpachlowanie wyrównawcze. Zachowane elementy dekoracyjne gwarantują w pełni odtworzenie brakujących, które należy odtworzyć w kształcie i wymiarach pobranych z natury.

Wszystkie tynki cementowo wapienne oraz tynk WTA w strefie cokołowej należy szpachlować masą ArmaReno 700.

Malowanie dwukrotne farbą Thermosan NQG wg projektu kolorystyki.

Impregnowanie całej elewacji materiałem hydrofobizującym Disboxan 450 fassadenschutz w proporcji 1:9 z wodą. Aplikacja przy pomocy pędzla 2 krotnie z odstępem 24 h.

Malowanie desek skrzynki podbitki okapu. Po usunięciu starych farb, oczyszczeniu desek istniejących i wymianie zbutwiałych desek, należy zagruntować elementy drewniane Capalac holz -impregniergrund, a następnie pomalować farbą podkładową Capacryl haftprimer. Wierzchnia farba Amphibolin malowanie 2 krotnie.

Nadzór konserwatorski

Prace budowlane prowadzić powinny ekipy budowlane mające w swoim dorobku realizacje przy zabytkach, pod stałym nadzorem konserwatorskim. Należy ściśle przestrzegać wytycznych z kart technologicznych.

Podczas prac renowacyjnych należy odtworzyć istniejące detale architektoniczne w kształcie i wymiarach pobranych z natury. Zachowane elementy gwarantują w pełni odtworzenie brakujących. Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych wykonać pełną dokumentacją fotograficzną detali.

ZGM zastrzegł sobie prawo prowadzenia konsultacji z firmą, która złoży najkorzystniejszą ofertę (jedynym kryterium jest cena). Na ten moment nie wiadomo ile pracę mogą kosztować i kiedy się rozpoczną. Trzeba czekać na wyniki postępowania.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x