Od lat piszemy na łamach Gorzów News o wolnych lokalach w centrum miasta na ul. Hawelańskiej i Wełnianym Rynku. Jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy obu ulic władze Miasta przekonywały, że wszystko zmieni się gdy powstanie tutaj nowy deptak. Ten jest już od roku, a lokale jak stały puste, tak dalej stoją. Gołym okiem widać, że urzędnicy nie mają pomysłu na ożywienie centrum i sprawienie, aby ono stało się miejscem spotkań mieszkańców. Na jakąkolwiek zmianę w tej kwestii tracimy nadzieję, gdy widzimy nagranie prezydenta Jacka Wójcickiego w mediach społecznościowych. Na nim prezydent informuje rozbawiony o otwarciu w Gorzowie kawiarni Starbucks w… Galerii Askana. Brawo panie prezydencie, sieciówka weszła do miasta za pana prezydentury, a nie Jacka Bachalskiego. Tylko, że ani żadna w tym pana zasługa, a i lokalizacja znów wyciągnie ludzi z centrum.
W temacie:
Starbucks wreszcie będzie miał kawiarnię w Gorzowie! Znana jest data i miejsce otwarcia!
Pod koniec kwietnia interpelację do prezydenta napisał Jerzy Synowiec. Wskazywał w niej, że centrum Gorzowa opustoszało. Zamykane są kolejne sklepy i lokale gastronomiczne. W sobotnie popołudnie ulice w centrum, kiedyś tętniące życiem – dzisiaj są puste, aż przykro patrzeć. Radny zaproponował przetarg pomysłów, czynsze za złotówkę i wygrywa ten, kto ma najlepszy pomysł.
Na interpelację odpowiedział Jacek Szymankiewicz, zastępca prezydenta Miasta: Na dzień 31 grudnia 2024 r. w zasobach zarządzanych przez ZGM znajduje się 655 komunalnych lokali użytkowych. Z kolei według stanu na 28 kwietnia 2025r. w zasobach gminy pozostają wolne łącznie 54 lokale użytkowe, w tym 5 garaży, 8 pomieszczeń gospodarczych i 41 lokali przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej. Wśród lokali przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej, 12 położonych jest w ścisłym centrum, w tym 3 położone są na parterze lub obejmują cały budynek.
Miasto nie ma problemu z wynajmem lokali użytkowych. Konkurencyjne stawki czynszu, korzystna lokalizacja, zróżnicowane powierzchnie lokali wzbudzają zainteresowanie. Na korzyść wpływa również możliwość rozliczenia nakładów remontowych i obniżenie wysokości czynszu do czasu ich rozliczenia. W maju i czerwcu zaplanowane są kolejne przetargi ustne nieograniczone na wynajem lokali użytkowych. Przeznaczonych do przetargów zostało łącznie 31 lokali, w tym 2 garaże i 3 pomieszczenia gospodarcze.
Należy również zaznaczyć, że Miasto oferuje możliwość wynajmu lokali użytkowych w trybie bezprzetargowym na działalność okolicznościową, indywidualne wydarzenia inicjowane na rzecz społeczności Miasta. Ponadto wiele lokali użytkowych zostało wynajętych na preferencyjnych stawkach czynszu w wysokości 1 zł/m2 na cele prowadzenia działalności pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych i umowy te są nadal kontynuowane.
W ścisłym centrum Miasta wiele lokali stanowi własność prywatną, na których wynajem Miasto nie ma wpływu.
Dwa duże i kluczowe lokale przy Hawelańskiej są jednak miejskie
Pierwszy po sklepie odzieżowym, drugi po kultowej, działającej w tym miejscu prawie 30. lat księgarni. Miasto dawno zapowiadało, że chciałoby, aby w obu prowadzona była działalność gastronomiczna. Oba lokale są własnością miasta, jednak mieszczą się w budynkach stanowiących własność wspólnot mieszkaniowych i tu zaczynają się problemy, jeśli chodzi o przystosowanie ich pod taką działalność.
– W lipcu 2019 roku miasto przeprowadziło przetarg, w wyniku którego wyłoniono najemcę lokalu użytkowego po sklepie odzieżowym, przy Hawelańskiej 7. Koncepcja zakłada prowadzenie działalności o charakterze gastronomiczno-kulturalnej. Przedsiębiorca zamierzał otworzyć restaurację z kuchnią wegetariańską – mówiła nam w lipcu 2021 roku Stanisława Sztuka, ówczesna dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Majątku.
W trakcie prowadzonych prac remontowych adaptujących lokal pojawiła się konieczność wykonania dodatkowych robót – naprawy stropów, które stanowią część wspólną nieruchomości. Na tą okoliczność sporządzono ekspertyzę techniczną, która potwierdziła zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych budynku.
– Obowiązek wykonania robót naprawczych oraz zabezpieczenia na ten cel środków finansowych spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej – dodała wówczas Sztuka. Od tamtej pory minęły prawie 4 lata… Prace remontowe nie zostały jednak wznowione. A lokal, który miał tu powstać cały czas się „ładuje”…
Jeśli chodzi o lokal po księgarni, przy ul. Hawelańskiej 9-10, to miasto cały czas czekało na przeprowadzenie rewitalizacji deptaku przy ulicach Hawelańskiej i Wełniany Rynek. Po jej zakończeniu miał tu powstać lokal gastronomiczny z możliwością wystawienia ogródka restauracyjnego. Do tego czasu trzeba jednak wykonać komin wentylacyjny na zewnątrz budynku. Przebudowa deptaku zakończyła się rok temu… O jakichkolwiek pracach w tym miejscu jednak nic nie słychać.
I na koniec… Panie prezydencie… Jaka byłaby to fajna rolka w mediach społecznościowych, gdyby ten Starbucks otwierał kawiarnię w miejskim lokalu po księgarni przy deptaku w ul. Hawelańskiej… To byłby ogromny krok w stronę ożywienia centrum i prawdziwy urzędowy sukces!