Pod koniec września udało się wyłonić wykonawcę przebudowy drogi przy ul. Czereśniowej – dojazdu do Orlika przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Pierwsze prace ruszyły kilka dni temu. Inwestycja realizowana jest w ramach budżetu obywatelskiego.
Do przetargu na remont drogi, która stanowi dojazd do przyległych działek na których zlokalizowany jest Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Orlik oraz budynki usługowe i połączona jest z drogą w ciągu ul. Czereśniowej zgłosiły się cztery firmy. Najkorzystniejszą ofertą spełniającą wszystkie warunki formalne złożyła firma – F.P.H.U. Chećko Jacek Chećko z Gorzowa i to ona rozpoczęła już pierwsze prace.
Stan obecny
Obecnie jest tu jezdnia o nawierzchni z płyt betonowych „trylinka” na podsypce z pospółki ograniczona krawężnikiem betonowym. Szerokość jezdni wynosi ok. 3,5 m. Droga kończy się na działce nr 873/12 na której znajduje się ZSOiT. W ciągu drogi wykonany jest zjazd na teren działki nr 872 o nawierzchni betonowej. Wzdłuż krawędzi jezdni wykonany jest chodnik o nawierzchni z płyt betonowych i szerokości 2,0m. Nawierzchnia jezdni jest w bardzo złym stanie technicznym – występują liczne spękania i nierówności zarówno w układzie podłużnym jak i poprzecznym.
Co zostanie wykonane w ramach inwestycji?
W ramach przebudowy przewidziano rozbiórkę istniejącej jezdni wraz z jej obramowaniem i wykonanie pełnej konstrukcji o nawierzchni z kostki betonowej o szerokości 3,50 m ograniczonej krawężnikiem betonowym zgodnie z zaprojektowaną osią drogi.
Zaprojektowana długość osi jezdni wynosi 100,42 m. Powierzchnia projektowanej jezdni wynosi ok. 350 mkw.
W ramach przebudowy jezdni zaprojektowano również:
– przebudowę istniejącego chodnika usytuowanego bezpośrednio przy jezdni;
– przebudowę zjazdu na działkę nr 872;
– przebudowę części chodnika przy istniejących schodach terenowych.
Zjazd zwykły na działkę nr 872 zaprojektowano w nawiązaniu do istniejącego układu komunikacyjnego zachowując szerokość jezdni zjazdu 6,10 m. Zaprojektowano korektę połączenia krawędzi jezdni przebudowywanego odcinka drogi z krawędzią jezdni zjazdu. Połączenie krawędzi wyokrąglono łukami kołowymi o promieniach R1=R2 = 3,5 m.
Po stronie lewej zaprojektowano przebudowę istniejącego chodnika nawiązując do istniejącego układu. Chodnik na odcinku od km 0+000,00 do km 0+039,15 zaprojektowano o szerokości 2,0m, następnie poszerzono do istniejących budynków związanych infrastrukturą techniczną (stacja „TRAFO”) do km 0+055,70. Na pozostałym odcinku (obszar zabudowy garażowej) zaprojektowano przebudowę w niezbędnym zakresie związanym z przebudową jezdni:
– na szerokości 0,5m chodnik o nawierzchni z kostki betonowej (przy krawężniku);
– przełożenie istniejącej nawierzchni w nawiązaniu do nawierzchni z kostki betonowej oraz istniejącej nawierzchni (przyjęto szerokość 0,5m).
Jaki termin realizacji i jaki koszt?
Wykonawca na wszystkie prace ma trzy miesiące. Oznacza, to że prace powinien zakończyć na przełomie grudnia i stycznia. Za wszystkie prace otrzyma 306.468,47 zł.