― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje handloweEko-Silwana, czyli prąd ze słońca, woda z chmury, ławki z ubrań. Jedyny...

Eko-Silwana, czyli prąd ze słońca, woda z chmury, ławki z ubrań. Jedyny taki park handlowy w województwie

spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Ekologiczne ławki i kosze ze zużytej odzieży, oświetlenie parkingu zasilane prądem z paneli słonecznych, wykorzystanie wody deszczowej w łazienkach, stacje ładowania pojazdów energią elektryczną czy wreszcie specjalne zbiorniki retencyjne, z których woda nawet po nawalnych deszczach łagodnie i z pożytkiem wsączy się do gleby – budowana przy ul. Walczaka Silwana będzie najbardziej ekologicznym parkiem handlowym w Lubuskiem, jednym z ledwie kilku wyjątkowych obiektów tego typu w Polsce. Świadczy o tym certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, o który ubiega się Silwana.

W temacie:
Budowa Silwany na ostatniej prostej! Dziś zawisła wiecha. Pierwsze zakupy zrobimy tutaj we wrześniu!
Pierwszy odcinek Jedwabniczej już z asfaltem. Tędy dojedziemy na parkingi Silwany i Selgrosa! Zobaczcie zdjęcia!

Co to jest BREEAM?

To ogólnoświatowy system certyfikacji ekologicznej nieruchomości, wyznaczany przez organizację BRE Global z Wielkiej Brytanii. Jego uzyskanie oznacza, że inwestor stawia obiekt ze szczególnym szacunkiem dla środowiska. Certyfikat BREEAM Excellent jest jednym z najwyższych poziomów oceny ekologicznej i energetycznej budynków. Aby go uzyskać, budynek musi spełnić wyśrubowane warunki w dziesięciu obszarach, takich jak zarządzanie, energia, zdrowie, zanieczyszczenie, transport, użytkowanie gruntów, ekologia, materiały i woda.

Po co? Certyfikat BREEAM Excellent jest dowodem wystawionym przez niezależnych ekspertów na wyjątkową jakość budynku pod względem zrównoważonego rozwoju, komfortu użytkowania i wydajności energetycznej. Dla przykładu: drewno wykorzystywane przy budowie Silwany musi pochodzić od dostawcy, który uzyskał je z poszanowaniem zrównoważonego rozwoju. Każda deska użyta w budowie musi posiadać na to odpowiedni certyfikat. Sprawdzają to niezależni od inwestora asesorzy.

Ławki z ubrań

Jednym z najciekawszych elementów w Silwanie będą z pewnością tzw. elementy małej architektury, czyli ławki czy kosze na śmieci, ponieważ zostaną wykonane z kompozytu pochodzącego z recyklingu w nowatorskiej technologii wykorzystującej surowce wtórne z… odzieży. To absolutna nowość w Polsce. Ekologiczny materiał do złudzenia przypomina drewno, jest wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne i nie chłonie wody.

100 procent cyklu życia wody

Silwana w 100 procentach wykorzysta wodę deszczową, która po oczyszczeniu popłynie do łazienek. Ale to nie wszystko, ponieważ raz wykorzystana woda z umywalek będzie jeszcze raz filtrowana i oczyszczana i jako tzw. szara woda wróci do obiegu w toaletach. To nie tylko ogromne oszczędności, ale maksymalne wykorzystanie zasobów naturalnych.

Woda zbierana dla wszystkich

Silwana będzie ponadto posiadać zbiornik retencyjny, którego dno nie będzie zabetonowane, a skonstruowane tak, żeby woda naturalnie, łagodnie wsiąkała w ziemię zasilając wody gruntowe nawet podczas nawalnych, burzowych deszczów, które zdarzają się coraz częściej w naszych szerokościach geograficznych.

Słoneczna energia Silwany

Na dachu Silwany umieszczone zostaną panele słoneczne, które wyprodukują energię niezbędną do oświetlenia m. in. parkingu. W planach jest dodatkowa rozbudowa instalacji fotowoltaicznej Silwany – trwają ostateczne ustalenia w tej sprawie. Na parkingu Silwany znajdą się dostępne dla wszystkich zainteresowanych urządzenia do ładowania elektrycznych aut, elektrycznych rowerów czy hulajnóg (te ostatnie będą zadaszone), których z pewnością będzie coraz więcej na ulicach.

Budowa pod okiem ekologa

BREEAM Excellent wymaga, aby na terenie Silwany dokonano odpowiednich nasadzeń drzew i krzewów. Odbywać się to będzie pod nadzorem niezależnego eksperta z dziedziny ekologii. Chodzi o to, aby na terenie posadzić odpowiedni rodzaj oraz liczbę roślin, które jak najlepiej przysłużą się naturze oraz gościom Silwany.

Eko priorytety inwestorów

– Ekologia, wykorzystanie zasobów naturalnych czy elektro mobilność to obecnie priorytet na całym świecie, dlatego Silwana podąża za tym trendem – mówi Xavier Pierlet, Chief Investment Officer Equilis Europe. – Chcemy, aby Silwana nie była jedynie parkiem handlowym do robienia zakupów, pragniemy, aby była miejscem, które przynosi jak najwięcej pożytku mieszkańcom.
– Od początku przyjęliśmy realizację obiektu spełniającego najwyższe standardy ekologiczne i trzymamy się konsekwentnie obranego kierunku – mówi natomiast Tomasz Szewczyk, Managing Partner Acteeum. – Naszą ambicją jest, aby Silwana była ekologiczną wizytówką Gorzowa, dlatego przy jej budowie wykorzystanie zrównoważonych materiałów jest dla nas absolutną koniecznością – dodaje.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x