― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieJaka przyszłość? Sprawdź alternatywy podczas Nocnego Szlaku Kulturalnego

Jaka przyszłość? Sprawdź alternatywy podczas Nocnego Szlaku Kulturalnego

― REKLAMA ―spot_img

Wielkimi krokami zbliża się Nocny Szlak Kulturalny, organizowany przez Miejskie Centrum Kultury. W tym roku, w jego ramach, promowana będzie również kampania „WygrajMY czyste powietrze”, przygotowana przez Urząd Miasta. W sobotę 2 września, w godzinach od 17.00 do 23.00, na specjalnie przygotowanym stanowisku przy katedrze na Starym Rynku, wszyscy mieszkańcy będą mogli zanurzyć się w wirtualnej symulacji i doświadczyć dwóch wariantów naszej przyszłości!

Jeden z nich zobrazuje konsekwencje, jakie czekają nas jeśli nie podejmiemy działań niezbędnych do zwalczenia zanieczyszczeń powietrza. Smog, upały, susze czy choroby to tylko niektóre z problemów, jakie czekają na nas jeśli nie zadbamy o to już dzisiaj. Drugi – malujący się w zielonych barwach – pokaże, jak wyglądać może nasza przyszłość jeśli już dziś zatroszczymy się o nasze środowisko.

Minutowa prezentacja VR to świetny sposób na zrozumienie, dlaczego kwestia zanieczyszczeń powietrza jest tak istotna dla naszej przyszłości.

Podczas wydarzenia będzie możliwość poddania się także bezpłatnemu badaniu spirometrycznemu, które pozwala zmierzyć pojemność płuc oraz ocenić jakość oddychania. Warto się przebadać, ponieważ codziennie wdychane zanieczyszczenia pochodzące z niskiej emisji, spalania odpadów, transportu i przemysłu wpływają negatywnie na układ oddechowy. W konsekwencji prowadzą do wielu schorzeń, m.in. alergii, nowotworów, chorób układu krążenia, wad płodu, a nawet strukturalnych zmian i stanów zapalnych mózgu.

Mieszkańcom wręczane będą także nasiona daktylowców, które są jednymi z najlepiej filtrujących powietrze roślin ozdobnych. Skutecznie usuwają z powietrza m.in. ksylen i formaldehyd, a ich niewymagający charakter sprawia, że świetnie odnajdą się w każdym wnętrzu.

Warto również wiedzieć, że innymi gatunkami roślin doniczkowych, które usuwają toksyny z naszego powietrza są np. aloes – filtruje m.in. benzen i formaldehyd, a sporych rozmiarów roślina ma moc zbliżoną do 10 oczyszczaczy powietrza; sansewieria – jest jednym z najlepszych filtrów powietrza, zwiększa też wilgotność powietrza, co pomaga łagodzić stany alergiczne; skrzydłokwiat – filtruje m.in. benzen czy aceton; zielistka – filtruje m.in. benzen, ksylen, formaldehyd i tlenki węgla.

Podczas wydarzenia będzie okazja spotkać się z przedstawicielami Straży Miejskiej oraz pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Gorzowie Wielkopolskim, z którymi będzie można porozmawiać zarówno o podjętych już działaniach na rzecz czystego powietrza, jak
również o tych planowanych w najbliższej perspektywie.

Warto pamiętać, że każdy i każda z nas ma w sobie ogromną moc. Nawet najmniejsze działania wykonywane w trosce o jakość powietrza mogą spowodować ogromną zmianę, jeśli powtórzą je inne osoby i zainspirują do tego samego kolejne.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x