― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieDyskutowano o modernizacji parku Czechówek (wstępna koncepcja)

Dyskutowano o modernizacji parku Czechówek (wstępna koncepcja)

― REKLAMA ―spot_img

Blisko 30 osób wzięło udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym modernizacji parku Czechówek. Spotkanie, które odbyło się 22 sierpnia w sali sesyjnej Urzędu Miasta, zostało zorganizowane dla mieszkańców, by przybliżyć im wstępną koncepcję zagospodarowania parku.

W tematykę spotkania uczestników wprowadziła dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego – Agnieszka Kuźba. Zaprezentowała ona informację o historii parku jego roślinności, żyjących tam zwierzętach oraz ciekawostki takie jak legenda o dorożkarzu.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja koncepcji. Przedstawił ją jej autor, Krzysztof Leśnicki z pracowni Siedem Wzgórz. Najważniejsze założenia koncepcji to zachowanie naturalnego, leśnego charakteru tego miejsca. Prace projektowe skupiają się głównie w dwóch punktach: przy stawie (tu planowane są m.in.: odtworzenie kaskady kamiennej z wodospadem, ścieżka z kruszywa prowadząca do planowanej drewnianej wiaty rekreacyjno-widokowej z ławostołem, umocnienie traktu pieszego w obrębie cieku wodnego jako drewniana kładka, oczyszczenie oczka wodnego z naniesionej ziemi i mułu oraz obsadzenie go wodną roślinnością ozdobną) oraz na polanie (planowane są m.in.: wiata rekreacyjna, ławki, kosze na śmieci, oświetlenie solarne, łąka kwietna plac zabaw, siłownia zewnętrzna, boisko do gry w bule. Projektowane są również miejsca postojowe z naturalnej nawierzchni oraz nowe nasadzenia zieleni).

Ponadto na terenie całego parku miałyby pojawić się oznakowania szlaku i mapy zbiorcze ułatwiające orientację podczas spacerów. Same ścieżki natomiast miałyby być oczyszczone i udrożnione. Planuje się wzmocnienia ścieżek w punktach uszkodzonych przez erozje wodne.

Ciekawym punktem spotkania była dyskusja. Najważniejsze kwestie, które poruszali mieszkańcy to m.in. bezpieczny i dogodny dojazd do parku zarówno środkami komunikacji publicznej jak i rowerami, bezpieczna droga piesza, brak chodnika przy ul. Warszawskiej uniemożliwiający dojście do parku, możliwość rozbudowy funkcjonującego w górnej części parku toru do ekstremalnej jazdy rowerami, konieczność zwrócenia uwagi na gatunki chronione, organizacja miejsca do rozpalenia ogniska, usprawnienie systemu melioracyjnego, organizacja miejsc postojowych w innej lokalizacji np. wzdłuż drogi dojazdowej, ponadto zgłaszano następujące propozycje: odtworzenie symbolicznego grobu dorożkarza, skonsultowanie boiska do bule z lokalnym środowiskiem, propozycja lokalizacji parkingu przy górnej (północnej) granicy parku, lokalizacja drogi rowerowej na drodze gruntowej okalającej park od strony północnej, połączenie szlaków turystycznych, powrót do dawnych nazw np. „Złoty Potok”.

Zebrane opinie i uwagi zostaną teraz poddane analizie pod kątem możliwości wprowadzenia ich do dokumentacji projektowej. Dalsze planowane kroki to przygotowanie wniosków o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej.

Rysunkiem wstępnej koncepcji modernizacji parku Czechówek można pobrać w formacie PDF tutaj.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x