― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieKampania: WygrajMY czyste powietrze

Kampania: WygrajMY czyste powietrze

― REKLAMA ―spot_img

W Gorzowie właśnie ruszyła kampania „WygrajMY czyste powietrze”, której głównym celem jest pochylenie się nad problemem zanieczyszczeń powietrza w naszym mieście, zwiększenie świadomości mieszkańców naszego miasta w tym zakresie, a także zainspirowanie ich do zmian.

Kampania “WygrajMY czyste powietrze” jest skierowana do każdej mieszkanki oraz każdego mieszkańca Gorzowa. Wraz ze startem kampanii ruszyła specjalna strona internetowa pod adresem www.wygrajmyczystepowietrze.pl, na której przeczytać można m.in. o przyczynach i skutkach smogu, a przede wszystkim o sposobach jego zwalczania. W ramach kampanii zaplanowano szereg działań edukacyjnych, w tym również dla najmłodszych.

Wspólnie wygrajMY ze smogiem!

Można śmiało powiedzieć, że smog zmienia nasze życia na każdym poziomie. Choć stan powietrza w Gorzowie od 2015 roku znacznie się poprawia, m.in. dzięki sukcesywnej likwidacji przestarzałych pieców oraz prowadzonym przez władze miasta działaniom edukacyjnym, kontrolom kotłów i pieców, ograniczaniem strat ciepła czy zwiększaniem ilości zieleni w przestrzeni publicznej, to jednak wciąż czeka nas sporo pracy, by w pełni oczyścić powietrze, którym oddycha nasze miasto. Warto pamiętać, że małe, codzienne zmiany są niezwykle ważne – każdy i każda z nas ma do odegrania niezwykle istotną rolę w walce o gorzowskie powietrze.

Każdy z nas może aktywnie przyczyniać się do poprawy jakości powietrza. Mamy nadzieję, że dzięki tak szeroko prowadzonej kampanii wzrośnie świadomość ekologiczna wszystkich mieszkańców naszego miasta – mówi Natalia Marcinkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.

Finał kampanii zaplanowany jest na 2 września br.

Każdego dnia przez nasze płuca przepływa nawet 10 tysięcy litrów powietrza. W każdym z nich znajduje się tlen, który pozwala funkcjonować nie tylko nam, ale również zwierzętom i roślinom. Dlatego tak ważne jest, by powietrze, które nas otacza,l było czyste i nie zawierało szkodliwych substancji. Właśnie ruszyła kampania Urzędu Miasta pn. „WygrajMY czyste powietrze”,

W ostatnich latach sporo mówi się o szkodliwości smogu. Słyszymy o nim głównie zimą, choć latem wcale nie znika z naszego powietrza. Warto wiedzieć, że smog to powietrze wymieszane z zanieczyszczeniami powstającymi w wyniku codziennej działalności człowieka, a jego głównym źródłem jest tzw. “niska emisja”.

Niska emisja

“Niska emisja” to taka, której źródła znajdują się na maksymalnie 40 metrach wysokości, najczęściej jednak wprowadzane są do powietrza z kominów o wysokości około 10 metrów. Są to głównie pyły i gazy wydobywające się z kotłów i pieców gospodarstw domowych, będące efektem spalania słabej jakości węgla (a nierzadko również odpadów) w starych urządzeniach. Znajdziemy wśród nich wiele niebezpiecznych substancji, np. pyły zawieszone benzo(a)piren, tlenki azotu, tlenki węgla, dwutlenki siarki, dioksyny i metale ciężkie (np. ołów, rtęć, kadm, arsen). Pyły zawieszone (PM10) są szczególnie niebezpieczne, ponieważ zawierają metale ciężkie oraz inne toksyczne substancje. Rozmiar ich cząstek nie przekracza 10 mikrometrów, co pozwala bezpośrednio przenikać do płuc, a nawet do krwioobiegu organizmów żywych (pyły PM2,5). Część cząsteczek pyłów zawieszonych osadza się na ziemi, a następnie wraz z wiatrem lub ruchem drogowym ponownie miesza się ze wdychanym przez nas powietrzem – dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie dróg w naszym mieście.

Skutki niskiej emisji i smogu to m.in. choroby układu oddechowego i układu krążenia, nowotwory, obniżenie płodności, zaburzenia rozwojowe u dzieci, alergie, bóle głowy czy problemy ze skupieniem. Jednak nie tylko nasze zdrowie jest stawką w walce z tym zjawiskiem. Hamując wzrost roślin i zmniejszając bioróżnorodność, zanieczyszczenie powietrza powoduje słabsze zbiory, co nierozerwalnie wiąże się z wyższymi cenami owoców i warzyw. Smog przyczynia się także do niszczenia budynków i zabytków, a w szerszej perspektywie wpływa na zmiany klimatu, czego skutkiem są częste w ostatnich latach anomalie pogodowe: susze, upały, gwałtowne opady, pożary i powodzie, które również nie pozostają bez wpływu na jakość życia, koszty utrzymania i ceny produktów spożywczych.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x