21.6 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Cygańskie święto już w ten piątek

REKLAMAspot_img

Wielkie święto miasta, muzyki i folkloru. To będą wyjątkowe, bo jubileuszowe Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Już po raz 35. W Gorzowie zamigoczą kolorowe cygańskie suknie i zabrzmi radosny śpiew, muzyka oraz oklaski publiczności.

Jeden z najstarszych i najbardziej cenionych festiwali cygańskich na świecie, który odbywa się nieprzerwanie od 1989 roku ponownie zawita do gorzowskiego amfiteatru w piątek 7 lipca o godzinie 20.30.

Jak co roku zapowiada się barwne widowisko, które zachwyci publiczność muzyką, żywiołowym tańcem, pięknymi strojami, a przede wszystkim ciepłym klimatem i niezwykłą atmosferą tego wyjątkowego koncertu.

W dotychczasowych edycjach spotkań wzięło udział ponad 200 profesjonalnych zespołów z większości krajów Europy oraz pozaeuropejskich, w tym kolebki cygańszczyzny – Indii.

Pomysłodawcą Romane Dyvesa jest Edward Dębicki kompozytor, wirtuoz akordeonu, aktor i autor oraz założyciel i szef (od 1955 roku) Cygańskiego Teatru Muzycznego „TERNO”. A nade wszystko niestrudzony kustosz kultury cygańskiej. Festiwal od lat łączy w sobie różnorodność, nowoczesność i otwartość z dbałością o kulturowy autentyzm, a także artystyczny poziom.

– Chcemy wspólnie, tańczyć, grać oraz śpiewać i poprzez to wszystko dawać radość innym. Romane Dyvesa to znaczy Cygańskie Dni, a więc wielkie święto miasta, muzyki i folkloru cygańskiego – mówi Edward Dębicki.

Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa są doceniane nie tylko w Polsce, ale również na świecie. W tym roku na scenie gorzowskiego amfiteatru wystąpi: Ania Rusowicz, Gipsy Band, Zuralia Orchestra, Osenya Rosa, Liza Kotlyarenko, Izabela Szafrańska oraz Cygański Teatr Muzyczny i jego goście. Festiwal Romane Dyvesa poprowadzi Tomasz Wolny oraz Manuel Dębicki.

REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
PRZECZYTAJ TEŻ:
1 1 głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x