― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaW skrócieRuszyła kolejna inwestycja w gorzowskiej elektrociepłowni

Ruszyła kolejna inwestycja w gorzowskiej elektrociepłowni

― REKLAMA ―spot_img

Mieszkańcy Gorzowa będą oddychali czystszym powietrzem. Wszystko dzięki nowej inwestycji PGE Energia Ciepła w Gorzowie, która pozwoli całkowicie odejść od węgla kamiennego podczas produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Prezydent Jacek Wójcicki wziął udział w czwartek (20 kwietnia) w uroczystym wmurowaniu aktu erekcyjnego pod budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej w gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

W ramach inwestycji na terenie elektrociepłowni powstaje m.in. budynek kotłowni, stacja przygotowania gazu, dwa kotły oraz niezbędna infrastruktura, w tym rurociągi oraz instalacje elektryczne. Podstawowym paliwem będzie wysokometanowy gaz systemowy. Koszt inwestycji przekroczy 40 mln zł. Budowa kotłowni rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku.

– To bardzo ważna inwestycja dla miasta. To będzie kocioł, który docelowo zastąpi ten ostatni węglowy. Dzięki temu już za chwilę ciepło i energia w mieście będą w 100% z gazu. Zmniejszymy emisję dwutlenku węgla i pyłów, będziemy oddychać czystym powietrzem. To bardzo ważne – podkreślał podczas uroczystości prezydent Wójcicki.

Gorzowski Oddział PGE Energia Ciepła jest liderem transformacji energetycznej w sektorze ciepłownictwa. To tutaj powstał pierwszy w Polsce blok gazowo-parowy w 1999 roku. Z kolei w 2017 roku oddano drugi – jeden z najnowocześniejszych w całym kraju.

– Jako producent ciepła i energii elektrycznej jesteśmy nieodłączną częścią miast, w których prowadzimy działalność. Naszą ambicją jest zapewniać do 2030 r. co najmniej 70 proc. ciepła wytwarzanego z paliw nisko bądź zeroemisyjnych. Aby to osiągnąć w naszych elektrociepłowniach prowadzimy projekty inwestycyjne zmierzające do całkowitego wyeliminowania węgla w procesie produkcji – powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Wykonawcą inwestycji jest Bipromet z Katowic. Spółka zaprojektowała oraz wybuduje cały obiekt w formule „pod klucz”. Prace potrwają do końca 2023 roku.

– Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej przebiega zgodnie z planem. Zakończone prace pozwolą na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego do końca 2023 roku. Inwestycja wpłynie na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła naszej elektrociepłowni przy spełnieniu nawet najbardziej restrykcyjnych norm środowiskowych – powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Do PGE Energia Ciepła w Gorzowie Wielkopolskim należy elektrociepłownia o łącznej mocy 367 MWt oraz ponad 136 km sieci ciepłowniczej.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) oraz sieci ciepłownicze o długości 700 km.

1 KOMENTARZ

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Pablo
Pablo
4 miesięcy temu

Złodzieje znowu będą okradać gorzowian

1
0
Zostaw komentarz!x