spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieObchody Gorzowskiego Sierpnia rozpoczęte

Obchody Gorzowskiego Sierpnia rozpoczęte

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Odsłonięcie instalacji artystycznej, z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, otwarcie wystawy upamiętniającej protest oraz prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego – we wtorek w Gorzowie rozpoczęły się obchody 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia.

Instalacja stoi na skwerze, który od trzech lat nosi nazwę 31 Sierpnia 1982 roku. Wybrana została w specjalnym konkursie, który zorganizowało Miasto, Instytut Pamięci Narodowej, Lubuski Urząd Wojewódzki i NSZZ Solidarność. Składa się z kilkunastu elementów ze stali nierdzewnej polerowanej. Według projektantów – Heleny Kułak-Świerblewskiej, Katarzyny Widery i Jakuba Capa – oglądający instalację będą mogli w niej się przejrzeć i stać się częścią tłumu, który protestował w tym miejscu w 1982 roku.

Instalację odsłonił prezydent RP Andrzej Duda, który następnie wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz województwa lubuskiego oraz przemian demokratycznych w Polsce.

– Chcę, byście byli dumni z ojczyzny, za którą walczyliście – powiedział na koniec swojego wystąpienia prezydent RP.

Wcześniej na skwerze otwarto wystawę „Bitwa o wolność”. Składa się na nią kilka brył, na których umieszczono zdjęcia oraz historię tego, co wydarzyło się w tym miejscu 40 lat temu.

Poczta Polska z okazji rocznicy Gorzowskiego Sierpnia wydała okolicznościowy znaczek. Przedstawia on tłum protestujących pod katedrą gorzowian. Znaczek wydano w milionie egzemplarzy, do kupienia w placówkach pocztowych w całej Polsce od środy. Autorem projektu jest Maciej Jędrysik.

Rocznicowe obchody będą kontynuowane w kolejne dni. W środę, w rocznicę wydarzeń, w katedrze zostanie odprawiona msza święta, a pod Białym Krzyżem Solidarności złożone kwiaty.

31 sierpnia 1982 roku to ważna data w historii Gorzowa. Tego dnia odbyła się największa opozycyjna demonstracja na terenie Ziemi Lubuskiej. Kilka tysięcy mieszkańców Gorzowa protestowało przeciwko stanowi wojennemu. W wyniku starć z milicją wiele osób zostało rannych, jeszcze więcej trafiło do aresztu.

Przeczytaj też:
Instalacja upamiętniająca Sierpień 1982: Fundamenty wylane! Nie powinno być badań archeologicznych? (zdjęcia)
Rozpoczęły się prace przy montażu instalacji upamiętniającej gorzowski sierpień
Instalacja artystyczna upamiętniająca wydarzenia 31 Sierpnia 1982 roku wybrana! (zdjęcia)
Powstanie instalacja artystyczna upamiętniająca gorzowski sierpień

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x