― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieInstalacja upamiętniająca Sierpień 1982: Fundamenty wylane! Nie powinno być badań archeologicznych? (zdjęcia)

Instalacja upamiętniająca Sierpień 1982: Fundamenty wylane! Nie powinno być badań archeologicznych? (zdjęcia)

― REKLAMA ―spot_img

Na skwerze 31 Sierpnia 1982 r. trwa montaż instalacji artystycznej upamiętniającej wydarzenia tego dnia w naszym mieście. Na redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy w ubiegły poniedziałek zapytanie, czy przed wylaniem fundamentów umożliwiających trwały montaż instalacji w tym miejscu nie powinny zostać przeprowadzone prace archeologiczne.

– Przyglądałem się pracom przy remontowanej tuż obok skweru 31 Sierpnia 1982 ulicy Chrobrego. Na wiele tygodni prace były wówczas wstrzymywane i prowadzone były badania archeologiczne. Gdy rozpoczęto kopanie na skwerze przy byłym Empiku od razu spodziewałem się, że i tu pod ziemią są ślady landsberskiej zabudowy. Ku mojemu zdziwieniu budowlańcy bez wstrzymywania prac wykopali otwory pod fundamenty. Nie patrząc, że naruszają stare zabudowania. Nie rozumiem, dlaczego nie przystąpiono do prac z wyprzedzeniem i w tym miejscu nie zbadano tego co jest pod ziemią – napisał na naszą skrzynkę redakcyjną pan Krzysztof.

W ubiegły wtorek zapytanie w tej sprawie wysłaliśmy do Urzędu Miasta. Do dziś jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Fundamenty zostały już wylane.

Głównym elementem instalacji są płyty ze stali nierdzewnej polerowanej, dzięki której jest możliwość osiągnięcia lustrzanego efektu. To pozwoli odbijać się w nich m.in. katedrze i innym punktom miasta, które „były świadkami” wydarzeń sprzed 40 lat. Poszczególne elementy będą miały od 160 cm do 250 cm wysokości, będą szerokie na 45 cm i grube na 15 cm.

Instalacja zostanie odsłonięta 30 sierpnia, w przeddzień rocznicy, w związku z przyjazdem do Gorzowa prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Instalacja powstaje na podstawie zwycięskiego projekt autorstwa Heleny Kułak-Świerblewskiej, Katarzyny Widery i Jakuba Capa.

Projekt jest realizowany i finansowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Miasto Gorzów Wielkopolski.

31 sierpnia 1982 roku to ważna data w historii Gorzowa. Tego dnia odbyła się największa opozycyjna demonstracja na terenie Ziemi Lubuskiej. Kilka tysięcy mieszkańców Gorzowa protestowało przeciwko stanowi wojennemu. W wyniku starć z milicją wiele osób zostało rannych, jeszcze więcej trafiło do aresztu.

Przeczytaj też:
Rozpoczęły się prace przy montażu instalacji upamiętniającej gorzowski sierpień
Instalacja artystyczna upamiętniająca wydarzenia 31 Sierpnia 1982 roku wybrana! (zdjęcia)
Powstanie instalacja artystyczna upamiętniająca gorzowski sierpień

Zdjęcia przed wylaniem fundamentów ukazujące landsberską zabudowę:

1 KOMENTARZ

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
rekin_z_warty
1 rok temu

Przecież tam powinny być zrobione badania archeologiczne. Zwykły inwestor musiałby wstrzymać budowę, ale tu prawo działa inaczej. Informacja powinna być przekazana do konserwatora zabytków.

1
0
Zostaw komentarz!x