― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieTo już pewne! Za ciepło zapłacimy dużo więcej!

To już pewne! Za ciepło zapłacimy dużo więcej!

― REKLAMA ―spot_img

Spółdzielnie mieszkaniowe zaczęły wywieszać na klatkach schodowych informację o zmianie taryfy dla ciepła dokonanej przez PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie. Zakłada ona bardzo wysoki na poziomie około 50% wzrost opłat za ciepło dla mieszkańców spółdzielni. Decyzja ta została już zatwierdzona w dniu 14 czerwca 2022 roku przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Po zmianie taryfy, czyli od 1 lipca 2022 roku ceny ciepła netto wzrosną średnio o około 38 zł dla odbiorców zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej. Oznacza to, że nowa stawka wynosić będzie około 95 zł/GJ. Biorąc pod uwagę, że przeciętne zużycie ciepła w gospodarstwie domowym w Polsce wynosi około 30 GJ rocznie w przypadku mieszkania o przeciętnej pow. 63 mkw. to rachunek za ogrzanie takiego mieszkania wzrośnie o około 1.140 zł. Pamiętać należy również o podatku VAT, który do końca lipca tego roku w związku z tarczą antyinflacyjną wynosi jedynie 5 procent. Jeśli po tym terminie wróci ponownie do wysokości 23 procent, to podwyżkę odczujemy jeszcze boleśniej.

Czym Elektrociepłownia tłumaczy tak wysoką podwyżkę?

– Zmiana cen w taryfie dla ciepła wynika ze wzrostu kosztów wytworzenia ciepła, w tym przed wszystkim z bardzo wysokiego wzrostu cen zakupu gazu i uprawnień do emisji CO2. Jednocześnie informujemy, że pomimo produkcji ciepła w nowej jednostce produkcyjnej oddanej w 2017 roku, nie korzystaliśmy do tej pory z ceny referencyjnej ogłoszonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, która była wyższa co najmniej o 39 procent od cen przez nas stosowanych. W trosce o naszych klientów prowadziliśmy do tej pory taryfowanie na bazie ogólnego wskaźnika, podobnie do jednostek oddanych do użytku przed 2010 rokiem. Wzrost cen gazu o kilkaset procent, od II półrocza 2021 roku będący skutkiem dynamicznej sytuacji polityczno-gospodarczej powoduje, że musimy od tej praktyki odejść i zgodnie z rekomendacją Urzędu Regulacji Energetyki, którego zadaniem jest równoważenie interesu przedsiębiorstw energetycznych oraz klienta końcowego, zastosować cenę referencyjną dla jednostek oddanych do użytku po 2010 roku – czytamy w przesłanym do gorzowskich spółdzielni mieszkaniowych piśmie przez Elektrociepłownię w Gorzowie.

Przeczytaj też:
Trzecia w tym roku podwyżka cen gazu! Od października będzie drożej o 7,4 proc.
Kolejna w tym roku podwyżka cen gazu! Tym razem aż o 12,4 procent!
Za gaz w domu zapłacimy więcej! Ile?

1 KOMENTARZ

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Gsbdg
Gsbdg
1 rok temu

Ten rząd wykończy Polaków

1
0
Zostaw komentarz!x