― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opinieSą dodatkowe środki unijne dla Lubuskiego! Wraca temat elektryfikacji linii 203!

Są dodatkowe środki unijne dla Lubuskiego! Wraca temat elektryfikacji linii 203!

― REKLAMA ―spot_img

Nie 861,5 a blisko 915 mln euro trafi do lubuskiego w Kontrakcie Programowym dla Województwa Lubuskiego na lata 2021-2027. Wszystko dzięki nowemu algorytmowi, który dzielił unijne środki! Dodatkowe środki zasilą też program Feniks, a to oznacza, że województwo będzie mogło się ponownie starać o finansowanie elektryfikacji linii kolejowej Krzyż – Gorzów – Kostrzyn!

Zarząd Województwa Lubuskiego od wielu miesięcy negocjował zmianę podejścia do lokowania środków na programy regionalne oraz zwiększenie środków w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Wszystko przez wcześniejszą zmianę algorytmu, według którego przyznawana była regionom alokacja. Przypomnijmy, z powodu innego przelicznika zastosowanego przez ministerstwo, nasz region stracił 120 mln euro. Zarząd województwa wniósł skargę do Komisji Europejskiej i ministra Funduszy i Polityki Regionalnej o zrekompensowanie Lubuskiemu tej kwoty.

We wtorek 31 maja w spotkaniu w ministerstwie uczestniczyła marszałek Elżbieta Anna Polak oraz wicemarszałek Łukasz Porycki. Marszałek podtrzymała stanowisko Zarządu. Przekazała, że nadal województwo oczekuje zmiany podejścia do lokowania środków na programy regionalne i zwiększenie środków w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. – Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej podział alokacji na programy regionalne powinien odbywać się w sposób uczciwy i transparentny, z zaangażowaniem zainteresowanych stron – przedstawiła stanowisko lubuska marszałek.

Elżbieta Anna Polak podkreśliła również, że Zarząd oczekuje, iż minister wywiąże się z deklaracji, którą składał 14 grudnia 2021 r., kiedy zagwarantował, że w ramach refundacji utraconych środków nastąpi finansowanie projektów strategicznych regionu w ramach programów krajowych. Chodzi o rewitalizację linii kolejowej nr 203 na odcinku Krzyż – Gorzów oraz wsparcie inwestycji Wód Polskich na terenie województwa lubuskiego. Zarząd województwa nie wyraził też zgody na ingerowanie przez ministerstwo w zakres czy tytuły projektów strategicznych zaplanowanych do ujęcia w Kontrakcie Programowym. Tym samym podtrzymał swoje stanowisko ws. wprowadzenia na listę budowy północnej obwodnicy Gorzowa.

Rezultat jest taki, że Lubuskie – w wyniku podziału dodatkowych środków unijnych – otrzyma 53,3 mln euro więcej, a więc obecnie alokacja na nową perspektywę dla regionu wynosi blisko 915 mln euro (było 861,5 mln). Do ich podziału zbudowano nowy algorytm, na którym zyskały regiony. Teraz to jest nie 40 proc. z unijnego tortu, lecz 41,46 proc. Nowe wskaźniki, które zastosowano w algorytmie to m.in. odsetek ludności z terenów wiejskich, liczba oraz odsetek migrantów z Ukrainy, liczba osób w wieku poprodukcyjnym, liczba osób dorosłych (w przedziale wieku 25-64) czy liczba osób niekorzystających z internetu.

Marszałek Elżbieta Anna Polak otrzymała także informację, że 84 mln euro zasili dodatkowo program Feniks, z którego Lubuskie będzie mogło się starać uzyskać środki na elektryfikację linii kolejowej 203.

Przeczytaj też:
Kolej Plus: Nie ma pieniędzy na gorzowskie projekty!
Brak likwidacji linii tramwajowej pod dworzec PKP poskutkował? Będzie remont dworca!
Tramwajem jednak dojedziemy pod dworzec PKP! Będzie remont torowiska na Dworcowej!

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x