― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaHistoriaGorzów i lubuskie na niesamowitych zdjęciach w filmie z 1975 roku! (wideo,...

Gorzów i lubuskie na niesamowitych zdjęciach w filmie z 1975 roku! (wideo, zdjęcia)

― REKLAMA ―spot_img

– To jest Gorzów! W czasie ostatniej wojny został zniszczony w 80 procentach. W 1946 roku liczył zaledwie 19 tys. mieszkańców. Dziś ma ich 90 tys. Na dobrą sprawę zbudowali od nowa całe miasto. A gdy ich o to zapytać, to podkreślają, że bardzo szybko puścili w ruch tramwaje. Gorzowianie, bowiem szczycą się tym, że mieli tramwaje wtedy, gdy Zielona Góra ich nie miała – mówi narrator zaczynając wątek poświęcony miastu Gorzów.

Ziemia Lubuska 1975, film turystyczno-krajoznawczy ukazujący historię i powojenne osiągnięcia miast i miasteczek Ziemi Lubuskiej, w tym atrakcje Międzyrzecza, Gorzowa, Zielonej Góry, Lubniewic, Łagowa.

Wędrówka z kamerą po Ziemi Lubuskiej zaczyna się w Międzyrzeczu, pod starym dębem liczącym 1100 lat, pod którym mieli spotkać się Bolesław Chrobry i Otton III. Narrator podkreśla ciągłość życia Polaków na tych terenach. Przenosimy się do Gorzowa Wielkopolskiego, miasta wojewódzkiego, który rywalizuje o pierwszeństwo na Ziemi Lubuskiej z Zieloną Górą. O mieście mówią Irena Dowgielewicz, pisarka, autorka poematu Rzecz o Gorzowie oraz Zdzisław Morawski, pisarz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Gorzowskiej. Miasto znane jest z licznej społeczności romskiej. Ma osiągnięcia sportowe: klub Stal Gorzów i miejsca kultury: Teatr im. Juliusza Osterwy, Kino Kopernik. Zielona Góra może się pochwalić Festiwalem Piosenki Radzieckiej, Biennale Malarstwa, rozwiniętym przemysłem. W obu miastach wojewódzkich działają wyższe uczelnie sportowe, pedagogiczne i inżynierskie. Ziemia Lubuskie to znakomite miejsce dla rekreacji i odpoczynku. W Sławie odbywają się zawody brydżowe i wczasy w siodle. Zamek i kąpielisko w Lubniewicach przyciąga wielu turystów. W Łagowie odbywa się jeden z najstarszych polskich festiwali filmowych Lubuskie Lato Filmowe. Kamera wyłapuje twarze Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Emilii Krakowskiej, Małgorzaty Braunek, Wiesława Gołasa i innych. Film turystyczno-krajoznawczy w reżyserii Marii Kwiatkowskiej, we współpracy z Krystyną Gryczełowską. Kwiatkowska, doświadczona dokumentalistka, zrealizowała kilka filmów o różnych regionach Polski: Ziemię Kielecką, Od Szczecina do Szczecina, Zwiedzajcie Ziemię Kielecką, Lublin po 30 latach, Dlaczego Zamość.

Film do zobaczenia jest w serwisie 35mm.online Bezpośredni odnośnik do filmu tutaj!

Kadry z filmu:

― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img

1 KOMENTARZ

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
rekin_z_warty
1 rok temu

Super!

1
0
Zostaw komentarz!x