spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaKulinariaRewolucje Magdy Gessler w Barze Mlecznym Agata!

Rewolucje Magdy Gessler w Barze Mlecznym Agata!

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Popularny program TVN zagościł do Gorzowa. Magda Gessler wprowadza zmiany w Barze Mlecznym Agata, który mieści się przy Alei Konstytucji 3 Maja. Do 2017 roku w tym samym lokalu działała słynna jadłodajnia Pod Łabędziem. Kuchenne Rewolucje wracają do Gorzowa po 9. latach.

W poniedziałkowy wieczór gruchnęła wśród gorzowian wiadomość, że Magda Gessler widziana była pod barem mlecznym w centrum miasta. I rzeczywiście w Barze Mlecznym Agata nagrywany jest jeden z kolejnych odcinków popularnego programu TVN.

Bar Mleczny Agata działa od 2017 roku. Nawiązuje do legendarnego baru działającego w latach 1965-2005 przy zbiegu ulic Łużyckiej i Wodnej. Nie zdobył jednak dotąd wśród gorzowian podobnego uznania.

Kuchenne rewolucje, to program rozrywkowy emitowany od 6 marca 2010 roku na antenie telewizji TVN, oparty na amerykańskim formacie Kitchen Nightmares. Do programu zgłaszają się restauratorzy, mający problemy z utrzymaniem lokalu. W każdym odcinku Magda Gessler odwiedza jedną restaurację. W ciągu czterech dni uczy właścicieli i personel podstaw pracy. Najpierw obserwuje i analizuje sytuację, później komentuje ją i proponuje metody rozwiązania problemów, np. wprowadza nowe potrawy do menu, sugeruje zatrudnienie nowych osób czy zmienia wystrój wnętrza, a także prowadzi kampanię reklamową odmienionej jadłodajni. Kilka tygodni po przeprowadzeniu zmian ponownie odwiedza restaurację, by sprawdzić, jak radzą sobie właściciele.

Magda Gessler gościła już w Gorzowie, a właściwie w Wawrowie, gdzie rewolucje przeszła w marcu 2012 roku Karczma pod Łosiem. Efekty wizyty znanej restauratorki karczma odczuła długo przed emisją odcinka na antenie TVN. – Ludzie zaczęli dzwonić i rezerwować stoliki. Musieliśmy powiększyć kuchnię. Jest teraz nowocześnie urządzona. Zatrudniliśmy też dodatkową obsługę kelnerską i kucharzy. To są efekty Kuchennych Rewolucji – mówiła w marcu 2012 roku z dumą Dagmara Tuczyńska, ówczesna menedżerka Karczmy pod Łosiem.

Opis odcinka Kuchennych Rewolucji z Wawrowa brzmi tak:
W podgorzowskim Wawrowie na terenie Centrum Ogrodniczego „Świat Roślin i Zwierząt” znajduje się Karczma pod Łosiem. Najpierw były kwiaty, potem mini zoo, aż na prośbę odwiedzających powstała również restauracja. I choć w słoneczne dni wiele rodzin z małymi dziećmi przyjeżdża tu na wycieczkę, na obiad zostają nieliczni. Miało być zdrowo, ekologicznie, wesoło. Nie wyszło. Karczma pod Łosiem stała się szarą i smutną graciarnią. A właściciel wraz z załogą zapomniał, kto tak naprawdę rządzi dorosłymi odwiedzającymi jego Centrum. W Wawrowie pilnie potrzebna jest kolorowa ręka Magdy Gessler!

Można go zobaczyć tutaj!

Jak przebiegną rewolucje w Barze Mlecznym Agata? Jak zmieni się nazwa lokalu i karta menu? Przekonać będziemy mogli się na dwa sposoby! Wystarczy za kilka dni odwiedzić lokal i spróbować serwowanych potraw. I sposób drugi – na jesień wystarczy zasiąść w czwartkowy wieczór przed telewizorem i obejrzeć w TVN odcinek Kuchennych Rewolucji z Gorzowa. Emisja już 23. sezonu Kuchennych Rewolucji rozpocznie się we wrześniu tego roku.

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x