21 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Gorzowski szpital chce zainwestować blisko pół miliarda złotych!

REKLAMAspot_img

Zarząd szpitala zrobił plan inwestycji na lata 2021-26. W ciągu prawie sześciu lat chce wydać 482 mln zł! Najwięcej, bo 210 mln zł ma kosztować termomodernizacja szpitalnych budynków.

Na termomodernizację budynków szpitalnych przy ul. Dekerta władze szpitala chcą przeznaczyć 210 mln zł. W ramach tego projektu zmieni się układ głównego, ponad 30-letniego pawilonu. Remont umożliwi urządzenie centrum poradni ambulatoryjnych i nowoczesnego centrum diagnostyki. Zmieni się wygląd, warunki i funkcja najstarszych części szpitalnego kompleksu przy ul. Dekerta.

Kolejne planowane wydatki, to:

80 mln zł lecznica planuje wydać na wymianę zużytej i przestarzałej aparatury medycznej.

37 mln zł będzie kosztowało urządzenie Centrum Opieki nad Dzieckiem, na które złożą się: Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci, Oddział Chirurgii Dziecięcej i Oddział Dziecięcy. Znajdzie się on w części szpitala, w której teraz sąsiadują ze sobą: Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Dziecięcy, Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii Dziecięcej, Ambulatorium Chirurgiczne dla Dzieci i Poradnia Urologii Dziecięcej.

30 mln zł kosztować będzie unowocześnienie sześciu sal operacyjnych na bloku operacyjnym i utworzenie – z myślą o rozwoju chirurgii robotycznej – dwóch sal hybrydowych. Podobna kwota ma zostać przeznaczona na poprawę infrastruktury energetycznej, ciepłowniczej, przeciwpożarowej i gospodarkę odpadami. Dodatkowe 5 mln zł ma być zainwestowane w bezpieczeństwo przeciwpożarowe w Zakładzie Leczniczym przy ul. Walczaka.

Kolejne 20 mln zł, to koszt utworzenia nowoczesnego centrum diagnostyki molekularnej, patomorfologicznej i laboratoryjnej. W skład centrum wejdzie Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Pracownia Mikrobiologii (teraz znajdująca się w kompleksie przy ul. Walczaka). Inwestycja ma być gotowa już za 18 miesięcy.

Budowa nowej Stacji Dializ z 36 stanowiskami do dializoterapii pochłonie 17 mln zł. Stacja ma powstać w pobliżu wybudowanego właśnie Pododdziału Dziennej Chemioterapii.

Kosztem 8 mln zł utworzone zostanie Centrum Opieki Okulistycznej, które zajmie się diagnozowaniem i leczeniem (także operacyjnym).

W kompleksie szpitalnym przy ul. Walczaka (za 15 mln zł) ma zostać urządzone Centrum Zdrowia Psychicznego, które obecnie działa w ramach ogólnopolskiego pilotażu.

W szpitalu ma powstać Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, m.in. z oddziałem psychiatrycznym i dziennym. Koszt jego przygotowania jest szacowany na 12 mln złotych.

Około 10 mln zł planuje się przeznaczyć na powołanie Centrum Geriatrii (przy ul. Walczaka), które będzie zapewniało diagnostykę demencji, oddział i poradnię geriatryczną, rehabilitację i inne formy opieki dziennej oraz środowiskowej.

Szpital stawia również na rozwój telemedycyny. Przy ul. Walczaka ma powstać Centrum Telemedycyny zapewniające zdalną opiekę medyczną, pozwalającą na stałe monitorowanie stanu zdrowia i wykonywanie poza szpitalem badań kontrolnych i profilaktycznych. Ma to umożliwić objęcie opieką większej grupy pacjentów niż obecnie.

REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
PRZECZYTAJ TEŻ:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x