― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaFakty i opiniePiwnice po leżakowni browaru Ehrenberga i spory kawałek parku znikną na zawsze!...

Piwnice po leżakowni browaru Ehrenberga i spory kawałek parku znikną na zawsze! (mnóstwo zdjęć!)

― REKLAMA ―spot_img

W miejscu poniemieckiej leżakowni piwa miało być Młodzieżowe Centrum Kultury, gdy ten pomysł upadł, nowy właściciel zapowiadał otwarcie sieciowej restauracji. I tym razem z planów nic nie wyszło… Kolejny najemca, który odkupił działkę właśnie zaczął wycinkę drzew i porządkowanie terenu. Za kilka dni zacznie wyburzać piwnice poniemieckiego browaru…, by postawić tu apartamentowiec!

Pomysł budowy apartamentowca w tym miejscu miała już dużo wcześniej firma MM Gastro, ale ówczesne władze Gorzowa powiedział – stop. Wymusiły na firmie zmianę planów. Właściciel terenu pod presją miasta zapowiedział budowę sieciowej restauracji wraz z winiarnią. Inwestycja jednak nigdy nie doszła do skutku. Obiekt dalej niszczał, a teren został wystawiony na sprzedaż. Mijały lata i nic się nie zmieniało. Aż do teraz!


Kolejny nowy właściciel – deweloper postanowił nie czekać i działa bardzo szybko. Miasto tym razem nie robiło już żadnych problemów! Pozwoliło nowemu właścicielowi na całkowitą rozbiórkę budynków i piwnic sięgających nawet czterech podziemnych kondygnacji.

Prace rozpoczęły się w tym tygodniu i idą w szybkim tempie. Byliśmy na miejscu w sobotę po godzinie 16 i pracowało tu około dziesięć osób. Pierwszy zespół ściągał z góry ogromne – wycięte wcześniej drzewa. Drugi zaś równał teren i wywoził gruz z działki. Widać, że inwestorowi ewidentnie zależy na czasie!

Nie umiemy zrozumieć, jak miasto lekką ręką oddaje zabytkowy obiekt (choć warto dodać, że nigdy piwnice po leżakowni landsberskiego browaru nie zostały wpisane do rejestru zabytków) w prywatne ręce i traci nad nią kontrolę…

– Wycinka drzew praktycznie za nami. Dwa-trzy dni i teren będzie wstępnie oczyszczony. Wtedy przystąpimy do rozbiórki poniemieckich piwnic, które kryją się pod skarpą parku. Cały teren zostanie wyrównany do poziomu zero – mówili nam w sobotę pracownicy.


Jeśli prace będą się toczyły w takim tempie, to do końca wakacji nie będzie śladu po zabytku i sporej części Parku Siemiradzkiego. Jak sporej… zobaczcie na zdjęciach!

Kolejne podejście miasta do historii miasta, w tak tragiczny sposób pozostawimy bez komentarza… Ciekawi jesteśmy, czy właściciel działki chociaż dokładnie sprawdził, czy drzewa, które wyciął nie były zasiedlone. Wycinał je… w okresie lęgowym!

Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na budowę w tym miejscu budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości do pięciu kondygnacji naziemnych i do dwóch kondygnacji podziemnych.

Zobacz, jak teren po browarze wyglądał na początku wieku:
Zabytek po landsberskim browarze na zdjęciach z początku wieku! Co tracimy?

Na zdjęciach prezentujemy prace na działce w ostatnich dniach:

Sobota, 10.07.2021:


Czwartek, 8.07.2021:

Środa, 7.07.2021:


1 KOMENTARZ

1 1 głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
wiola
wiola
2 lat temu

swietna wiadomosc w koncu ta ruina zagrazajaca zyciu zniknie a powstanie nowoczesny budynek

1
0
Zostaw komentarz!x