― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskieSM Górczyn montuje na 156 budynkach panele fotowoltaiczne za blisko 7 mln...

SM Górczyn montuje na 156 budynkach panele fotowoltaiczne za blisko 7 mln zł!

― REKLAMA ―spot_img

Największa gorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn w styczniu podpisała umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Prace montażowe już się rozpoczęły. Po ich zakończeniu mieszkańcy mają zaoszczędzić 600-700 tys. zł. rocznie!

Moc instalacji wyniesie 1,2 MW. W ramach inwestycji energią słoneczną będą oświetlane części wspólne budynków. Prace instalacyjne są już prowadzone. Mają być zakończone w 2022 r. Wartość całkowita inwestycji to 7 mln zł. Dofinansowanie ze środków UE wynosi 3,2 mln zł.


– Prace instalacyjne już się rozpoczęły. Jesteśmy w trakcie montażu instalacji fotowoltaicznej po stronie prądu zmiennego, czyli układamy kable i montujemy skrzynki na klatkach. Takie prace zostały już wykonane w dwudziestu budynkach – mówi nam zastępca prezesa SM Górczyn ds. technicznych Marcin Michalski.

Panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na 156 z około 250 budynków należących do spółdzielni mieszkaniowej. Nie oznacza, to że mieszkańcy budynków bez paneli nie skorzystają z projektu.


– W nieruchomościach wielobudynkowych, a takich jest zdecydowana większość w naszej spółdzielni, gdzie jest kilka lub kilkanaście budynków, energia za części wspólne i dźwigi jest rozliczana do całej nieruchomości. Zatem brak paneli na jednym, czy więcej budynków tej nieruchomości nie powoduje, że pozostałe budynki nie skorzystają z oszczędności. Poza tym, nie na każdym budynku jest możliwość posadowienia paneli ze względu na jego usytuowanie. Występuje zacienienie instalacji poprzez elementy występujące na dachu. Wymagane jest też zapotrzebowanie w minimalną moc lub wymagane minimalne zużycie energii danego budynku, aby montaż takiej instalacji był konieczny i opłacalny – tłumaczy Michalski.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x