spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaInwestycje miejskiePrace przy Kwartale Kultury rozpoczęte! Pierwszy etap warty jest 11 mln zł....

Prace przy Kwartale Kultury rozpoczęte! Pierwszy etap warty jest 11 mln zł. (wizualizacje, zdjęcia)

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Szkoły artystyczne przy ulicach: Warszawskiej, Szkolnej i Teatralnej czeka rewolucja. W maju rozpoczęły się tu prace przy pierwszym etapie przebudowy Kwartału Kultury. Potrwają one ponad dwa lata. Nowej siedziby doczekają się Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i szkoła muzyczna, która przeniesie się z ul. Chrobrego.

W maju teren budowy przejęła firma Drew-Plast Mazowiecki, która została generalnym wykonawcą inwestycji. Jakie prace musi wykonać firma z Różanek? Trzeba przebudować budynek po byłym gimnazjum przy ul. Szkolnej, który od ponad dziesiąci lat stoi pusty. Wybudować trzeba także nowoczesny, przeszklony łącznik z budynkiem przy ul. Warszawskiej.

Prace mają trwać 32 miesiące. Po ich zakończeniu (planowane na styczeń 2024) Liceum Plastyczne, które obecnie mieści się w byłym budynku III LO, przeniesie się do odnowionego budynku po byłym gimnazjum przy ul. Szkolnej. Do budynku przy Warszawskiej przeniesie się natomiast szkoła muzyczna, która obecnie mieści się przy ul. Chrobrego. Zajęcia w nowych siedzibach powinny rozpocząć się od roku szkolnego 2024/2025.

Szkoły artystyczne podlegają pod Ministerstwo Kultury i to ono zapłaci blisko 11 mln zł za wszystkie prace.

W drugim etapie inwestycji, remontu doczekać ma się również budynek Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Teatralnej.

Historycznie:

Budynki w rejonie ulic Warszawskiej, Szkolnej i Teatralnej, wzniesione na przełomie lat 60. i 70. XIX w., mieściły od momentu powstania placówki oświatowe. Były tam przed wojną szkoły dla dziewcząt (Mädchen Bürgerschule oraz Mädchen Mittelschule) i chłopców (Knaben Mittelschule).

W okresie powojennym budynki przy ul. Warszawskiej i Szkolnej pełniły funkcję liceum, szkoły podstawowej i gimnazjum, zaś w budynku przy ul. Teatralnej mieściło się technikum chemiczne, a w późniejszym okresie szkoła muzyczna i młodzieżowy dom kultury. Jest też budynek sali gimnastycznej. Architektonicznie to ciekawy kompleks. Mimo prostej, utylitarnej formy, zrealizowanej w surowej cegle, pojawiają się tu elementy geometrycznych gzymsów z ceglanymi kroksztynami, ozdobne szczyty, ryzality i charakterystyczne dla modnej w okresie powstania historyzującej architektury biforia, okna rozetowe i ciekawe zwieńczenia ścian.

Pisze na stronie miasta o kwartale kultury Dariusz Górny, architekt miejski.

Wizualizacje:

Aktualne prace:

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x