We wtorek (18 kwietnia) spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z firmą Steinbudex-JM Jerzy Majorek ze Świdnicy na modernizację deptaku przy ulicy Hawelańskiej.
Ulice Hawelańska i Wełniany Rynek będą służyć przede wszystkim pieszym. Dzięki modernizacji tej części centrum miasta, zlikwidowane zostaną przeszkody architektoniczne, a niemal cały obszar zyska jedną powierzchnię – bez progów czy zbędnych nierówności. Pojawi się mała architektura, dużo zieleni i nowych nasadzeń.
Nowa nawierzchnia kolorystycznie będzie nawiązywać do ul. Sikorskiego. Wydzielona jezdnia znajdzie się jedynie na początkowym odcinku ul. Wełniany Rynek (ok. 30 m od strony ul. Sikorskiego) i będzie miała kolor grafitowy, natomiast na pozostałych odcinkach ruch samochodowy odbywać się będzie w obszarze ciągów pieszo-jezdnych, bez wydzielania jej kolorystycznie i wysokościowo. Przy Studni Czarownic powstanie zapora drogowa, która umożliwi kontrolowanie wjazdu samochodów na deptak Wełnianego Rynku.
W środkowej części deptaku zaprojektowano 7 wyniosłych klombów, w których planowane jest wykonanie nasadzeń drzew. W obszarze ciągu pieszo-jezdnego (ul. Wełniany Rynek) zaprojektowano nasadzenia 10 drzew w wydzielonych polach z nawierzchni. Wokół pni zastosowane zostaną tzw. kraty ozdobne. Projekt zagospodarowania zieleni zakłada, że do nasadzenia planowanych jest łącznie 509 krzewów i bylin w klombach i donicach. Całość uzupełni mała architektura, tj.: ławki (13 szt.), stojaki rowerowe (12), donice (40 szt.), ozdobne lampy uliczne (23) kosze na odpady (8 jednokomorowych i 2 do segregacji odpadów).
Zgodnie z projektem prace podzielono na 2 etapy.
Zakres nr 1 – ul. Hawelańska od Sikorskiego do Wełnianego Rynku
Prace realizowane będą etapami tak, by przez cały okres inwestycji zachować ruch pieszych na deptaku, w tym dojście do budynków mieszkalnych i lokali usługowych.
Zakres nr 2 – ul. Wełniany Rynek od ul. Sikorskiego do ul. Hawelańskiej (przy Studni Czarownic).
Zakres prac wymagać będzie zamknięcia, dla ruchu kołowego ulicy Wełniany Rynek na przebudowywanym odcinku. Zachowany zostanie natomiast ruch pieszych – dlatego chodniki realizowane będą w podetapach. Na odcinku ul. Hawelańskiej od Jagiełły do Studni Czarownic wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy, w celu zapewnienia np. dojazdu dla zaopatrzenia czy mieszkańców do deptaka na Hawelańskiej czy Wełnianym Rynku.
Powyższe rozwiązanie wymagać będzie korekt w zakresie parkowania. Na czas zamknięcia odcinka ul. Wełniany Rynek wyznaczone zostaną objazdy.
W ramach zadania wymieniona zostanie również istniejąca sieć wodociągowa wraz z przyłączami, które ze względu na zły stan techniczny ulegają częstym awariom. Przebudowie ulegnie ok. 320 m sieci i przyłączy na odcinku deptaku ul. Hawelańskiej oraz w ul. Wełniany Rynek na odcinku od ul. Sikorskiego do ul. Hawelańskiej (zakres pokrywający się z zakresem branży drogowej).
Wykonawca na realizację zadania będzie miał 13 miesięcy od dnia podpisania umowy. Inwestycja będzie kosztowała ponad 6,3 mln złotych. Jest współfinansowana z Rządowego Funduszu Wspierania Inwestycji Lokalnych w kwocie ponad 5,6 mln złotych.
O zakresie inwestycji i zmianach w tej części miasta przeczytasz w naszych tekstach:
– Przetarg na deptak rozstrzygnięty. Tym razem inwestycja ruszy?
– Hawelańska i Wełniany Rynek: Czwarte podejście i trzy firmy złożyły oferty. Czy tym razem się uda?
– Remont Hawelańskiej i Wełnianego Rynku kolejny raz się oddala!
– Jest wykonawca Wełnianego Rynku i Hawelańskiej! Zapłacimy więcej. Oby się opłaciło!
– Modernizacja Hawelańskiej i Wełnianego Rynku: Trzy firmy zgłosiły się w przetargu!
– Za tydzień poznamy wykonawcę modernizacji Hawelańskiej i Wełnianego Rynku?
– Na Hawelańskiej i Wełnianym Rynku mają zostać posadzone nowe drzewa (plan nasadzeń)
– Miasto zrobi trzecie podejście do modernizacji deptaka przy Hawelańskiej
Przeczytaj też:
– Czas na łatanie dziur po zimie. Gdzie będą prace? (wykaz)
– Przebudowa Słowiańskiej z Fredry: Ruszają prace! Zamknięcie ulicy. Jakie objazdy? Jakie prace?
– Trzy firmy zainteresowane przebudową Dworcowej
– Budomex wrócił na budowę Walczaka