Od kilku lat krąży zestawienie dziesięciu najbrzydszych miast w Polsce. Kilka dni temu przypomniał o nim Głos Wielkopolski. Kryteria decydujące o przyznaniu miastu miana „najbrzydszego”, to przede wszystkim: zaniedbana architektura, brak zieleni i miejsc rozrywki, ale także tzw. zła sława wynikająca z warunków życia bądź braku poczucia bezpieczeństwa. W rankingu na ostatnim miejscu znalazł się Gorzów! Czy sprawiedliwa jest taka ocena miasta?
Najgorsze miasta do życia w Polsce. Dlaczego cieszą się tak niepochlebną opinią?
„Dziesięć najbrzydszych miast w Polsce”: to stwierdzenie mocno subiektywne. Trudno jest bowiem jednoznacznie wskazać, że jedno lub drugie miejsce jest w jakimś sensie „gorsze” niż inne w Polsce. Niemniej jednak istnieją pewne czynniki, które sprawiają, że niektóre miasta są postrzegane jako gorsze niż inne. Najgorsze miasta do życia w Polsce trudno jednoznacznie określić. Wiele zależy od kryteriów, jakie zostaną przyjęte do oceny.
Tak naprawdę w każdym polskim mieście można wskazać ulicę, dzielnicę, czy region okryty złą sławą wśród lokalnych mieszkańców. Za najgorsze czy najbrzydsze mogą zostać uznane miejsca, które:
– mają starą, zniszczoną bądź zaniedbaną architekturę i na pierwszy rzut oka przyprawiają o dreszcze,
– są pozbawione zieleni, a ich zabudowa przypomina wielką betonową konstrukcję,
– uchodzą za najbiedniejsze, a poziom życia mieszkańców jest niski,
– uchodzą za niebezpieczne i poruszanie się po nich obarczone jest pewnym ryzykiem.
Poznajmy miasta w Polsce, które w ogólnej opinii uchodzą za najbrzydsze w całym kraju
Jako trzy najbrzydsze miasta w Polsce zazwyczaj wymieniane są:
1. Bytom
2. Łódź
3. Mysłowice
Czym miasta zasłużyły sobie na miejsce w tak niechlubnym gronie? Przede wszystkim chodzi o zabudowę, która od lat niszczeje, nie jest remontowana ani tym bardziej odnawiana, straszy obskurnym widokiem i nieraz perspektywą zawalenia. Mieszkańcy Bytomia od lat skarżyli się na zaniedbany i niechlujny wygląd szeregu kamienic secesyjnych, które powinny być wizytówką miasta ze względu na swój zabytkowy charakter. Na dzień dzisiejszy kilka z nich przeszło renowację i ich obskurny wygląd zmienił się do poznania, ale w świadomości mieszkańców i ogółu społeczeństwa, miasto zapisało się jako jedno z najbrzydszych w Polsce. Podobny charakter ma także Łódź. Miasto ma wiele do zaoferowania pod kątem turystycznym, ale w kraju cieszy się opinią brzydkiego, zaniedbanego, czy wręcz obskurnego. Mieszkańcy narzekają na stan ulicy Piotrkowskiej, gdzie wiele budynków nie jest wyremontowanych, a ulice nie są regularnie czyszczone, co wpływa na negatywny odbiór miasta. Trzecim miastem w Polsce wymienianym w gronie najbrzydszych, są Mysłowice. Problemem jest tu również niszczejąca architektura, niepoddawana renowacji od czasów wojny, ale także bardzo zła kondycja infrastruktury, zwłaszcza dróg w czasie opadów. Dziury w drogach i brak chodników sprawiają, że w opinii mieszkańców, poruszanie się po mieście jest równoznaczne z pokonywaniem toru przeszkód.
Najbrzydsze miasta w Polsce – ranking
Najbrzydsze miasta w Polsce. Lista 10 miast najczęściej wymienianych jako najbrzydsze w Polsce.
1. Bytom
2. Łódź
3. Mysłowice
4. Legnica
5. Wałbrzych
6. Włocławek
7. Tomaszów Mazowiecki
8. Tychy
9. Piotrków Trybunalski
10. Gorzów Wielkopolski