Od czwartku, 14 listopada br. Urząd Miasta rozpoczął nabór dla osób fizycznych do programu Ciepłe Mieszkanie. Jest on finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wspólnoty mieszkaniowe również będą mogły zgłaszać się po takie dofinansowanie, ale dla nich nabór rozpocznie się z początkiem nowego roku.
Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych, których mieszkania posiadają ciepło z nieefektywnego źródła, takiego jak piece kaflowe czy piece na węgiel mogą starać się o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła. Dzięki temu mogą wymienić piec na kocioł gazowy kondensacyjny, na pompę ciepła, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, na ogrzewanie elektryczne albo podłączenie lokalu do efektywnego źródła ciepła w budynku. Dodatkowymi inwestycjami mogą też być wymiany okien, drzwi wejściowych, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz wydatki na dokumentację projektową takich przedsięwzięć, ale inwestycje dodatkowe mogą zostać zakwalifikowane pod warunkiem wymiany źródła ciepła. Poziom dofinansowania wynosi od 30 do 90% poniesionych kosztów i jest uwarunkowany kryterium dochodowym opisanym w Regulaminie naboru.
Koszty przedsięwzięcia będą kwalifikowane do objęcia dotacją od momentu podpisania umowy o dofinansowanie z Urzędem Miasta. Inwestycja powinna zakończyć się najpóźniej do 31 grudnia 2025 r. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 95 73 55 964, 95 73 55 596, 95 73 55 881 lub osobiście w Urzędzie Miasta przy ulicy Myśliborskiej 34 (w pokoju 302). Warunki konkursowe są tutaj.
Na przełomie roku po dofinansowanie będą mogły się zgłaszać również wspólnoty mieszkaniowe. Urząd Miasta ogłosi wtedy nabór wniosków na likwidację nieefektywnych źródeł ciepła razem z termomodernizacją budynków – dla wspólnot mieszkaniowych liczących od 3 do 7 mieszkań. Miasto będzie o tej możliwości informować szerzej, kiedy rozpocznie się nabór.