Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie wyłonił wykonawcę prac obejmującą rozbudowę z przebudową części pomieszczeń znajdujących się na niskim parterze w budynku „A” i budynku „Kuchni” na potrzeby utworzenia ambulatoryjnego Zakładu Diagnostyki Obrazowej w celu podniesienia bezpieczeństwa epidemiologicznego w szpitalu przy ul. Dekerta 1. Inwestycja ma zostać wykonana w ciągu 12 miesięcy przez firmę – Wioletta Tkaczyk „NOWA” M.B. za ponad 7 mln 600 tys. zł.
Ambulatorium Diagnostyki Obrazowej – charakterystyka, stan istniejący
Ambulatorium Diagnostyki Obrazowej, na które mają się składać: dwie pracownie Tomografii Komputerowej, pracownia Rezonansu Magnetycznego, pracownia RTG, 3 pracownie USG w tym pracownia Mammografii oraz pomieszczenia pracy lekarzy oraz personelu rejestrującego i przyjmującego do badań, jak i pomieszczenia podrzędne takie jak pom. porządkowe, brudownik ustępy dla personelu i pacjentów oraz pomieszczenie socjalne i magazyn. Zgodnie z założeniem inwestora planowane jest stworzenie Ambulatorium funkcjonującego niezależnie od pracy Szpitala z odrębnym, niezależnym od Szpitala wejściem (ze względu na zagrożenia epidemiologiczne) od strony Patio pomiędzy budynkiem „A” oraz budynkiem „B” Szpitala. Budynek posiada Piwnicę jako kondygnację instalacyjną, Niski Parter, Wysoki Parter, Piętro 1-6 oraz Poddasze nieużytkowe. Kondygnacja, na której ma się znajdować projektowane Ambulatorium Diagnostyki Obrazowej stanowi Niski Parter budynku głównego, znajdującego się bezpośrednio pod kondygnacjami przeznaczonymi na Oddziały Szpitalne (Wysoki Parter oraz Piętro 1-6, Poddasze wentylowane nieużytkowe). Powierzchnia użytkowa bloku „A” wynosi 11025,5 mkw., zaś budynku Kuchni 2982,76 mkw.; obszar planowanej inwestycji wynosi ok 750 mkw. – około 575 mkw. stanowi powierzchnię rozbudowy, pozostały obszar znajdujący się w obrębie istniejących budynków: budynku „A” i budynku „Kuchni” i jest objęty przebudową.
Co zostanie wykonane w ramach inwestycji?
Zagospodarowanie terenu ulegnie zmianie w związku z rozbudową budynku Kuchni i budynku „A” o znaczną część Ambulatorium z planowanymi pracowniami oraz dużą poczekalnią dla pacjentów. Ze względu na połączenie komunikacyjne Ambulatorium z ogólną komunikacją pieszą na terenie Szpitala projektuje się dojście w postaci chodnika z cegły betonowej o pow. utwardzenia ok 50 mkw.
Celem głównym jest utworzenie Ambulatoryjnego Zakładu Diagnostyki Obrazowej niezależnym funkcjonalnie od Głównego budynku, spełniającym obecne standardy epidemiologiczne. Głównym pomieszczeniem ma być poczekalnia dla pacjentów z której pacjent będzie miał bezpośredni dostęp do projektowanych pracowni z ogólnej komunikacji. W ramach rozbudowy poczekalnia ma spełniać obecne wymogi sanitarne co pozwoli na zachowanie bezpiecznej odległości między pacjentami oczekującymi na przyjęcie. Planowane jest osobne wejście do Ambulatorium z komunikacji wewnętrznej Szpitala dedykowane personelowi medycznemu. Głównym celem wprowadzenia dodatkowej komunikacji wewnętrznej dla personelu Ambulatorium jest zachowanie ciągłości pracy podczas wykonywanych badań. Ze względu na niewielką ilość pomieszczeń przechodnich możliwe jest wykonywanie pracy bez zakłóceń ze strony pacjentów przy zachowaniu poufności informacji przekazywanych między personelem, jak również ograniczenie mieszania się pacjentów zewnętrznych z personelem i ich miejscem pracy (pacjenci często przychodzą z osobami towarzyszącymi).
Uzupełnieniem planowanej inwestycji jest zaplecze socjalne dla pracowników z ustępem dla pracowników płci męskiej i damskiej oraz ustępem pracowniczym z natryskiem zlokalizowanym przy pom. socjalnym. Badania w poszczególnych pracowniach wykonywać będą lekarze, technicy rtg i pielęgniarki przeszkoleni w tym zakresie. Nadzór nad gabinetem z aparatem rtg sprawować będzie Inspektor Ochrony Radiologicznej.
Ambulatoryjny Zakład Diagnostyki Obrazowej, na które mają się składać: dwie pracownie Tomografii Komputerowej, pracownia Rezonansu Magnetycznego, pracownia RTG, 3 pracownie USG w tym pracownia Mammografii oraz pomieszczenia pracy lekarzy oraz personelu rejestrującego. W związku z pełnym skomputeryzowaniem obróbki obrazu, ocena zdjęć będzie wykonywana w pomieszczeniach pracy lekarzy.
Badania wydawane będą pacjentom na płycie CD w istniejącym Centralnym Punkcie Wydawania Wyników lub poprzez system medyczny system PACS dostępne dla Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.
Umowę wartą 7.626.000 zł z wykonawcą podpisano 5 listopada. Od tego dnia firma – Wioletta Tkaczyk „NOWA” M.B. z Ciecierzyc ma 12 miesięcy na wszystkie prace.