Dziś odbyło się się nadzwyczajne posiedzenia Senatu gorzowskiej akademii. Miało związek z pożarem, do którego doszło 12 kwietnia w budynkach przy ul. Teatralnej. Oprócz kadry uczelni w posiedzeniu uczestniczyli wojewoda lubuski Marek Cebula, wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki, radna województwa lubuskiego Anna Synowiec i prezydent Jacek Wójcicki. Wszyscy zapewniają o wsparciu uczelni. Prezydent Gorzowa chce m.in. przekazać dla AJP zabytkowy budynek przy ul. Obotryckiej.
Zarząd Województwa Lubuskiego bardzo uważnie przyglądał się tym tragicznym wydarzeniom. Jak mówił podczas posiedzenia wicemarszałek Łukasz Porycki – Wiemy, jak głęboko studenci i pracownicy akademiccy to przeżywają. Samorząd województwa, na czele z marszałkiem Marcinem Jabłońskim deklaruje wsparcie na pilne i bieżące potrzeby, na zabezpieczenie terenu pożaru, czy ewentualne prace rozbiórkowe. Wiemy, że proces odbudowy potrwa lata, ale pieniądze potrzebne są tu i teraz na zabezpieczenie tego budynku, by nie ulegał dalszej degradacji. Czekamy na określenie konkretnych potrzeb uczelni i deklarujemy pomoc – zapewnił marszałek.
Uczelnia chce powołać specjalną komisję ws. pożaru. Wg. rektor uczelni, profesor Elżbiety Skorupskiej – Na Teatralnej w momencie pożaru było około 70 pracowników i wielu widziało różne rzeczy, do których nie dotarli policjanci. Chcemy spisać te zeznania z obserwacji, dojść do przyczyn. Komisja będzie uprawniona do przesłuchiwania pracowników i spisywać ich informacje. Zleci również ekspertyzy specjalistom celem oszacowania szkód i wskazania kierunków działania – podkreśla rektor.
Uczelnia nie zwalnia tempa
– Nasza baza składa się z 11 budynków, to są takie rezerwy lokalowe, które pozwalają nam realizować zadania kształcenia studentów i prowadzenia badań naukowych. Nie rezygnujemy z żadnych planów rozwojowych, od października ruszamy z dwoma kolejnymi kierunkami studiów. Czekamy na decyzje co do uruchomienia kierunku prawo. Pracujemy normalnie, administracja się organizuje, staramy się, żeby studenci, jak i profesorowie nie odczuli jakiegoś dyskomfortu pracy. Ważne i cenne rzeczy nie uległy uszkodzeniu, izbę pamięci uczelni mamy w budynku nr 3. Tam pożar nie dotarł.
Marek Cebula – wojewoda lubuski podkreśla, że najważniejsze jest teraz oszacowanie strat. – Bez tego nie ruszymy. Postępowanie jest prowadzone przez służby i ekspertów. Musimy czekać na ustalenia. Pamiętajmy, że jest też kwestia ewentualnej odpowiedzialności związanej z polisą ubezpieczeniową. Uczelnia jak i wykonawca byli ubezpieczeni. Mam nadzieję, że wkrótce uda się ustalić harmonogram działań. Jestem w kontakcie z ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który zadeklarował pomoc rządu. Pytania ile i kiedy to jeszcze za wcześnie. Jesteśmy zdeterminowani odbudować ten budynek, oczywiście jeśli nadzór budowlany stwierdzi, że jest to możliwe. To ważny zabytek dla Gorzowa i województwa lubuskiego.
Wsparcie miasta
Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa przedstawił kilka kwestii dotyczących konkretnej pomocy uczelni. – Zajęcia studentów z sali, na której suszą się uratowane dokumenty chcemy przenieść do nowej Areny Gorzów. Liceum akademickie mistrzostwa sportowego będzie mogło odbywać lekcję na obiekcie przy Słowiance. Oferujemy osuszacze powietrza, które mogą pomóc w odzyskaniu dokumentów. Zdecydowaliśmy się przekazać 6 mieszkań, które dadzą możliwość uwolnienia pomieszczeń przy Kazimierza Wielkiego i tym samym służyć jako tymczasowy rektorat – wylicza prezydent.
Na koniec wystąpienia prezydenta padła zaskakująca deklaracja – Kolejnym krokiem jest propozycja przekazania budynku byłego ratusza przy Obotryckiej. To budynek z dokumentacją techniczną, z pozwoleniem na budowę i tak naprawdę jeśli zgromadzi się środki można ruszać z przebudową. Jeśli uczelnia skorzysta z propozycji – przekażemy 10 mln zł na wkład własny do projektu. Dzięki temu uczelnia mogłaby pozyskać środki zewnętrzne i w ciągu 2-3 lat oddać budynek do użytku – mówił Jacek Wójcicki.
– Nad tą sprawą musi się pochylić Rada Uczelni. To ciało opiniuje zakupy, wszelkie darowizny majątkowe i opiniuje budżet uczelni. Skrupulatnie przeanalizujemy wszystkie możliwości i stan tego budynku. Zobaczymy co w tym budynku będzie możliwe do zrobienia na potrzeby uczelniane. Potrzebna jest duża sala konferencyjna, sala na posiedzenia Senatu. Oferta jest kusząca ale decydować będą głównie możliwości zaadaptowania budynku – komentowała na gorąco rektor akademii prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.
Świetny pomysł! W końcu budynek przestał by straszyć. Przeniesienie szkoły do tego miejsca zdecydowanie ożywiło by tą część naszego miasta.