― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―

Zostań naszym partnerem

W październiku uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaWarto wiedziećW mieście przybywa stacji ładowania samochodów elektrycznych

W mieście przybywa stacji ładowania samochodów elektrycznych

― REKLAMA ―spot_img

Poruszając się po mieście możemy zaobserwować, że w ostatnim czasie przybywa nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Z wielu z nich jeszcze nie można korzystać. Jednak powinny zostać uruchomione w najbliższych miesiącach. Podobnie wygląda sytuacja z czternastoma stacjami, które dwa lata temu postawiła Enea Operator, a które zimą odkupiła firma Budimex Mobility.

W grudniu 2021 r. miasto podpisało z firmą Power Dot list intencyjny, a w kwietniu następnego roku uzyskało odpowiednie decyzje, które pozwoliły na rozpoczęcie prac związanych z budową stacji. W Gorzowie zbudowanych zostanie ich trzynaście, zarówno szybkiego ładowania o mocy 60 kW, jak i półszybkiego o mocy 22 kW. Stacje staną w kluczowych pod względem komunikacyjnym częściach miasta – w śródmieściu, na osiedlach: Górczyn, Staszica, Europejskim i na Zamościu. Pierwsze z nich zostały w ostatnich dniach zamontowane.

– Obecnie w Gorzowie działają trzy nasze stacje przy sklepach Intermarche, zlokalizowanych przy ul. Fredry 10, Dowbora-Muśnickiego 7 oraz Pomorskiej 71, każda o mocy 120 kW. W najbliższych tygodniach planujemy uruchomić jeszcze dodatkową stację o mocy 60 kW przy sklepie położonym przy ul. Pomorskiej. Jednocześnie jesteśmy w trakcie prac związanych z budową kilkunastu kolejnych stacji, usytuowanych w różnych częściach miasta, będących na różnych etapach realizacji. Tworzymy je we współpracy z różnymi partnerami. Pierwsze z nich powinny być uruchomione w najbliższych kilku tygodniach, a kolejne – w ciągu kilku miesięcy – tłumaczy nam Katarzyna Siwek z firmy Power Dot.

Co ze stacjami stawianymi w 2021 roku?

Enea Operator postawił w 2021 roku czternaście stacji ładowania samochodów elektrycznych (wszystkie wyposażone w dwa gniazda – złącze Type 2, każde o mocy 22 kW.). Znajdują się on miedzy innymi przy placu Jana Pawła i ulicach: Woskowej, Szarych Szeregów, Dowbora-Muśnickiego, Kazimierza Wielkiego, Zamenhofa, Sybiraków i Niemcewicza. Jeszcze w tym samym roku rząd PiS wprowadził nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Na mocy wprowadzonych zmian operatorzy systemów dystrybucyjnych po wybudowaniu stacji zostali zmuszeni do ich sprzedaży. Zakazano bowiem im pełnienia funkcji operatora, właściciela stacji i dostawcy usług ładowania. Tym samym Enea Operator nie mógł postawionych stacji uruchomić… Musiał ogłosić przetarg i znaleźć chętnego na ich odkupienie. Co sprawiło, że od ponad dwóch lat ze stacji ładowania nie można korzystać…

W lutym tego roku firma Budimex Mobility poinformowała, że odkupiła od Enea Operator 109 stacji ładowania zlokalizowanych w Szczecinie, Bydgoszczy, Poznaniu i właśnie w Gorzowie. – W kwietniu zakończyliśmy oklejanie nową szatą graficzną wszystkich stacji. Równolegle prowadzone były przez dostawców urządzeń oraz naszego partnera i dostawcy oprogramowania, Elocity działania konfigurowania oprogramowania stacji. Stacje w Bydgoszczy i Szczecinie przeszły już odbiory techniczne prowadzone przez Urząd Dozoru Technicznego i zostały uruchomione. Stacje ładowania w Poznaniu i Gorzowie powinny zostać uruchomione w najbliższym czasie – informuje Budimex Mobility.

Przeczytaj też:
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych wreszcie zaczną działać! Jest nowy właściciel!
Autobusy elektryczne już na gorzowskich ulicach!
Punkty ładowania stoją od półtora roku… Kiedy zostaną uruchomione?
Kolejne podejście do budowy stacji ładowania aut elektrycznych
Trwa montaż ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x