spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Zostań naszym partnerem

W grudniu uruchomimy specjalny program współpracy dla biznesu!

― reklama ―

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Strona głównaRozrywkaSpichlerz: Prace Andrzeja Pągowskiego

Spichlerz: Prace Andrzeja Pągowskiego

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Jego prace można oglądać na całym świecie. Nowy Jork, Madryt, Paryż, Londyn, Sztokholm i Berlin, to tylko niektóre z wybranych wystaw. A przez dwa najbliższe miesiące prace Andrzeja Pągowskiego można zobaczyć w Gorzowie. Swoją wystawę prac „Wajda na nowo” otworzył osobiście w gorzowskim „Spichlerzu”.

Projekt „Wajda na nowo” został zrealizowany w związku z przypadającą w 2021 roku 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci wybitnego polskiego reżysera. W ramach projektu Andrzej Pągowski stworzył nowe plakaty do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności dokumentalnych. Wajda na nowo to sentymentalna podróż po filmowych dziełach, które na stałe zapisały się w świadomości widzów.

Wernisaż z udziałem artysty zgromadził w Muzeum Lubuskim, w Spichlerzu ogromną publiczność. Andrzej Pągowski podkreślał, że w Gorzowie i województwie lubuskim jest po raz pierwszy.

– Cieszę się, że tutaj jestem i cieszę się z tej wystawy – mówił Andrzej Pągowski, chwaląc organizatorów za dużą promocję wydarzenia. Słynny plakacista i grafik mówił o kulisach powstania nowych plakatów do wszystkich 60 filmów – fabularnych, dokumentalnych oraz etiud – w reżyserii Andrzeja Wajdy.

W mieście artystę powitały marszałek województwa Elżbieta Anna Polak i wiceprezydent miasta Iwona Olek. Obie podkreślały ogromne znaczenie pojawienia się wystawy w regionie i dumę z faktu jej prezentacji właśnie w Gorzowie.

Wystawę honorowym patronatem objął Prezydent Gorzowa. Prezentacja była również dofinansowana z budżetu miasta. Można ją oglądać w Gorzowie do 25 maja.

Andrzej Pągowski to jeden z najbardziej znanych polskich artystów grafików i czołowy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. W swoim dorobku zgromadził ponad 2000 plakatów, w tym ok. 600 filmowych, spośród których ok. 200 dotyczy filmów polskich. Poza plakatami tworzy ilustracje książkowe i prasowe, okładki wydawnictw prasowych, scenografie teatralne i telewizyjne, a także scenariusze filmów i teledysków.

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
― REKLAMA ―spot_img
― REKLAMA ―spot_img
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x