21.6 C
Gorzów Wielkopolski
poniedziałek, 25 września, 2023
REKLAMA

Polski Ład – podział niby równy, a w praktyce Gorzów dostanie dużo mniej od Zielonej Góry

REKLAMAspot_img

Premier Mateusz Morawiecki i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker ogłosili wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Jak przekazano, pieniądze trafią do 97 proc. polskich samorządów.

Jak tłumaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, w ramach programu Funduszu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu każdy samorząd mógł złożyć 3 wnioski. W sumie wpłynęło ich 8 tysięcy na łączną kwotę powyżej 93 mld złotych. Kwota, którą dysponował rząd, to ponad 23 mld złotych. Rozdysponowano ją na 4 tysiące inwestycji.

Ponad 677,3 mln zł dotacji trafi do lubuskich samorządów. – Ogromne pieniądze, które w sposób zrównoważony – podkreślam to mocno – trafiły do wszystkich samorządów województwa lubuskiego z jednym wyjątkiem. Trafiły do samorządów tych najmniejszych, trafiły do samorządów powiatowych, do samorządu województwa, do miasta Gorzowa, do miasta Zielonej Góry. To są inwestycje, które dla tych samorządów mają strategiczne znacznie – powiedział na konferencji prasowej w Gorzowie wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Gorzów i Zielona Góra bezpośrednio otrzymają tyle samo, bo po 33,9 mln zł.

Gorzów wykorzysta je na budowę poradni psychologiczno-pedagogicznej, Centrum Doradztwa Zawodowego i internatu przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu, a także na modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego.

W przypadku Zielonej Góry pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych zostaną przeznaczone na rewitalizację Parku Tysiąclecia oraz zagospodarowanie kąpieliska miejskiego przy ul. Botanicznej.

Zielona Góra otrzyma jednak dodatkowe 30 mln zł, o które wystąpił Samorząd Województwa Lubuskiego. Zostaną one wykorzystane do „Przebudowy wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szpitalu Uniwersyteckim im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o. o.”.

– Szpital kończy termomodernizację, ze środków regionalnego programu będzie budował parking, więc musimy zrealizować ten projekt, aby uporządkować sieć dróg wewnątrz szpitala – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Gminy wokół Gorzowa:
Deszczno:

– budowa remizy strażackiej w Ciecierzycach – 510 tys. zł

Bogdaniec:
– budowa infrastruktury sportowej w gminie – 4,5 mln zł

Kłodawa:
– budowa sieci wodnokanalizacyjnej na osiedlu Południowym w m. Wojcieszyce – 2 mln 850 tys. zł

Lubiszyn:
– przebudowa drogi gminnej nr 002833F w miejscowości Wysoka – 3 mln zł.
– rozbudowa budynku SP w Baczynie o siedem sal lekcyjnych, wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu – 5 mln 100 tys. zł

Santok:
– budowa Gminnego Centrum Ratownictwa w Santoku – 4 mln 250 tys. zł

REKLAMAspot_img
Nasi partnerzy
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
PRZECZYTAJ TEŻ:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x